Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Studenti navrhují podobu nové Vltavské filharmonie

Účastníci 14. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Central Group o inspirativní návrh podoby nové národní koncertní budovy mohou své návrhy posílat ještě do konce ledna. Soutěž na téma „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ a podtitulem „Jakou podobu by mohla mít nová architektonická dominanta Prahy?“ simuluje podmínky právě probíhající mezinárodní architektonické soutěže o návrh Vltavské filharmonie. Studenti mohou za vítězné návrhy získat celkem až 175 tisíc korun a stáž u renomovaného architekta Josefa Pleskota.

„Kvalitní architekturu podporujeme dlouhodobě a na svých projektech spolupracujeme s těmi nejlepšími architekty. Pro studenty českých vysokých škol zase pravidelně pořádáme architektonické soutěže na různá témata. Dávají jim cennou příležitost soutěžit nanečisto a vyzkoušet si prestižní práci na zakázku, kterou budou posuzovat špičkoví odborníci. Jsme rádi, že pomáháme vyrůst nové generaci skvělých českých architektů,“ říká výkonná ředitelka největšího českého rezidenčního stavitele Michaela Tomášková. „Letos umožňujeme nadaným mladým lidem vyzkoušet si navrhnout podobu jedné z klíčových kulturních staveb veřejného prostoru,“ dodává.

„Budova Vltavské filharmonie by měla být velmi vlídná a přátelská. Musí být mimořádnou kulturní stavbou, která zastřeší různá společenská setkávání a aktivity po dobu 24 hodin denně,“ říká architekt Josef Pleskot, který jako člen Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze a člen Sdružení pro architekturu a rozvoj vznik filharmonie podporuje řadu let a vítězovi soutěže nabídne stáž ve svém ateliéru.

Budova by měla proměnit celý prostor Vltavské vymezený od jihu řekou Vltavou, od východu Negrelliho viaduktem, od západu budovou bývalých Dopravních podniků hl. m. Prahy a od severu stanicí metra Vltavská. „Očekáváme, že studenti ve svých návrzích přinesou škálu názorů, jak budovu Vltavské filharmonie zapojit do složitých poměrů místa,“ komentuje Pleskot. „V takto ohraničeném prostoru by se mělo uskutečnit spojení horních a dolních Holešovic, mělo by dojít k propojení s řekou a k prolnutí s celým pražským panoramatem a s jeho historickými dominantami,“ doplňuje.

Podrobnosti a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránkách www.central-group.cz/architektonickasoutez.


Autor: Alo

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru