Dnes Pátek - snih 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Studenti gymnázia sbírali brýle. Posílají je do zemí postižených přírodními katastrofami

„Všechno vlastně začalo pročítáním citátů Thomase Manna, ze kterých nás zaujal tento: Myšlenky nemohou přežít, jestliže člověk za ně nemůže bojovat,“ říká ředitelka Gymnázia Thomase Manna Zuzana Svobodová, které sbírku realizovalo. „A pak jsme si řekli, že pokud chce mít člověk myšlenky, musí se vzdělávat, ale jestliže nevidí, nemůže číst a špatně se mu získává vzdělání," dodá Svobodová.

Ve škole zjistili, že refrakční centrum v Praze realizuje sbírku brýlí pro země postižené přírodními katastrofami. Například v loňském roce putovaly brýle do Nepálu, protože jej postihlo mohutné zemětřesení. Takže citát, myšlenka a sbírka brýlí dohromady vedly k tomu, že začali realizovat sbírku na gymnáziu. Ta letos proběhla prvním rokem.
gtm-bryle-nahled
Studenti v rámci projektového týdne vytvořili leták, který šířili mezi rodiče, přátele školy a veřejnost. Během půl roku se sešlo neuvěřitelné množství dioptrických a slunečních brýlí (naplněná modrá taška IKEA).

zuzana-svobodova-nahled „Všichni reagovali na sbírku velmi pozitivně, protože většina z nás má alespoň jednoho rodinného příslušníka s brýlemi, čas od času se změní dioptrie či móda, ale my nemáme srdce brýle hodit do popelnice. Možná si i někteří z nás uvědomili, že nám doma v šuplíku leží nevyužité brýle, které někde na konci světa mohou pomoci se dívat kolem sebe v jasnějších konturách. Spolupracovali jsme také s Optikou Kbely, kde řadu dioptrií přeměřili. Také tam nosili lidé nepotřebné brýle, popisuje ředitelka školy.

Gymnázium Thomase Manna v této či podobné akci chce pokračovat i v příštím školním roce, protože si stále více uvědomujeme, jak důležité je umět otevřít svá srdce (a oči) pro potřeby jiných,“ říká Zuzana Svobodová.

Škola se nyní chystá na Zahradní slavnost v duchu doby Karla IV. Na všechny pozvané čeká gotické hudební vystoupení studentů školy, středověké tržiště nebo romance o Karlu IV. Vybraným studentům bude předána cena Thomase Manna a stipendia.

gtmzahradni-slavnost-nahled


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru