Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Studenti gymnázia sbírali brýle. Posílají je do zemí postižených přírodními katastrofami

„Všechno vlastně začalo pročítáním citátů Thomase Manna, ze kterých nás zaujal tento: Myšlenky nemohou přežít, jestliže člověk za ně nemůže bojovat,“ říká ředitelka Gymnázia Thomase Manna Zuzana Svobodová, které sbírku realizovalo. „A pak jsme si řekli, že pokud chce mít člověk myšlenky, musí se vzdělávat, ale jestliže nevidí, nemůže číst a špatně se mu získává vzdělání," dodá Svobodová.

Ve škole zjistili, že refrakční centrum v Praze realizuje sbírku brýlí pro země postižené přírodními katastrofami. Například v loňském roce putovaly brýle do Nepálu, protože jej postihlo mohutné zemětřesení. Takže citát, myšlenka a sbírka brýlí dohromady vedly k tomu, že začali realizovat sbírku na gymnáziu. Ta letos proběhla prvním rokem.
gtm-bryle-nahled
Studenti v rámci projektového týdne vytvořili leták, který šířili mezi rodiče, přátele školy a veřejnost. Během půl roku se sešlo neuvěřitelné množství dioptrických a slunečních brýlí (naplněná modrá taška IKEA).

zuzana-svobodova-nahled „Všichni reagovali na sbírku velmi pozitivně, protože většina z nás má alespoň jednoho rodinného příslušníka s brýlemi, čas od času se změní dioptrie či móda, ale my nemáme srdce brýle hodit do popelnice. Možná si i někteří z nás uvědomili, že nám doma v šuplíku leží nevyužité brýle, které někde na konci světa mohou pomoci se dívat kolem sebe v jasnějších konturách. Spolupracovali jsme také s Optikou Kbely, kde řadu dioptrií přeměřili. Také tam nosili lidé nepotřebné brýle, popisuje ředitelka školy.

Gymnázium Thomase Manna v této či podobné akci chce pokračovat i v příštím školním roce, protože si stále více uvědomujeme, jak důležité je umět otevřít svá srdce (a oči) pro potřeby jiných,“ říká Zuzana Svobodová.

Škola se nyní chystá na Zahradní slavnost v duchu doby Karla IV. Na všechny pozvané čeká gotické hudební vystoupení studentů školy, středověké tržiště nebo romance o Karlu IV. Vybraným studentům bude předána cena Thomase Manna a stipendia.

gtmzahradni-slavnost-nahled


Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru