Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Studenti gymnázia sbírali brýle. Posílají je do zemí postižených přírodními katastrofami

„Všechno vlastně začalo pročítáním citátů Thomase Manna, ze kterých nás zaujal tento: Myšlenky nemohou přežít, jestliže člověk za ně nemůže bojovat,“ říká ředitelka Gymnázia Thomase Manna Zuzana Svobodová, které sbírku realizovalo. „A pak jsme si řekli, že pokud chce mít člověk myšlenky, musí se vzdělávat, ale jestliže nevidí, nemůže číst a špatně se mu získává vzdělání," dodá Svobodová.

Ve škole zjistili, že refrakční centrum v Praze realizuje sbírku brýlí pro země postižené přírodními katastrofami. Například v loňském roce putovaly brýle do Nepálu, protože jej postihlo mohutné zemětřesení. Takže citát, myšlenka a sbírka brýlí dohromady vedly k tomu, že začali realizovat sbírku na gymnáziu. Ta letos proběhla prvním rokem.
gtm-bryle-nahled
Studenti v rámci projektového týdne vytvořili leták, který šířili mezi rodiče, přátele školy a veřejnost. Během půl roku se sešlo neuvěřitelné množství dioptrických a slunečních brýlí (naplněná modrá taška IKEA).

zuzana-svobodova-nahled „Všichni reagovali na sbírku velmi pozitivně, protože většina z nás má alespoň jednoho rodinného příslušníka s brýlemi, čas od času se změní dioptrie či móda, ale my nemáme srdce brýle hodit do popelnice. Možná si i někteří z nás uvědomili, že nám doma v šuplíku leží nevyužité brýle, které někde na konci světa mohou pomoci se dívat kolem sebe v jasnějších konturách. Spolupracovali jsme také s Optikou Kbely, kde řadu dioptrií přeměřili. Také tam nosili lidé nepotřebné brýle, popisuje ředitelka školy.

Gymnázium Thomase Manna v této či podobné akci chce pokračovat i v příštím školním roce, protože si stále více uvědomujeme, jak důležité je umět otevřít svá srdce (a oči) pro potřeby jiných,“ říká Zuzana Svobodová.

Škola se nyní chystá na Zahradní slavnost v duchu doby Karla IV. Na všechny pozvané čeká gotické hudební vystoupení studentů školy, středověké tržiště nebo romance o Karlu IV. Vybraným studentům bude předána cena Thomase Manna a stipendia.

gtmzahradni-slavnost-nahled


Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru