dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Studenti dokončili repliky historických klátů, Adam a Eva se už příští rok stanou včelím rájem
Studenti při výrobě úlu. Foto: archiv LHMP

Studenti dokončili repliky historických klátů, Adam a Eva se už příští rok stanou včelím rájem

Dva unikátní historické včelí kláty, které v září minulého roku začaly vznikat pod rukama studentů a pedagogů Střední školy umělecké a řemeslné z pražského Zlíchova, jsou definitivně hotové. Kláty budou prozatím zkrášlovat prostranství před školou, na jaře příštího roku je včelaři Lesů hl. m. Prahy přestěhují na interaktivní včelnici u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa.

Projekt odstartoval v září minulého roku. Z topolových kmenů z pražských lesů a šindelových stříšek studenti s pomocí svých mistrů během školního roku postupně vyrobili dva tradiční, ale přitom plně funkční včelí příbytky připomínající prastaré dřevěné poklady ze skanzenu, které navíc podle návrhů svých učitelů ozdobili uměleckými řezbami.

Zrodil se tak úl, který vyhlíží jako zamyšlená lidská tvář, nebo úl připomínající vyřezanými podobiznami Adama a Evy výjev z ráje. Do práce se zapojili i kolegové budoucích mistrů řezbářů – studenti, kteří namísto se dřevem pracují raději s kovem, vykovali petlice a panty pro zadní dvířka klátů, která včelařům umožní jednoduchý přístup do nitra úlu.

vlceli-ul-klat-dvirka-nahled Od roku 2011 Lesy bylo obnoveno nebo založeno již 9 včelnic v nejrůznějších částech Prahy. Kromě té vůbec nejstarší včelnice právě v Kunratickém lese se včely usadily také v Milíčovském lese, v Prokopském údolí, v Ďáblicích, v Divoké Šárce nebo v Hostivařském lesoparku.

Oblast Prahy a jejího okolí je pro včely v mnoha ohledech velmi příznivá, příroda se tu totiž nemusí potýkat s důsledky intenzivní zemědělské výroby a po celou sezonu tu medonosný hmyz lákají kvetoucí parky a zahrady.


Další články
Nahoru