Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Studenti díky projektu Moje vize nula opět mění k lepšímu bezpečnost na silnicích

V pořadí již pátý ročník projektu MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice přinesl opět zajímavé myšlenky, nápady a úspěšné práce. Všechny mají společné: přispět ke zlepšení stavu nehodovosti a zkvalitnění dopravy na českých silnicích. Do finále se dostalo šest nejlépe ohodnocených projektů, na kterých pracovali studenti ze středních a vysokých škol téměř po celý školní nebo akademický rok. Zabojovat o co nejlepší umístění v soutěži museli ještě při prezentaci svých vizí ve středu 21. června v prostorech Pojišťovny Kooperativa v Praze, kde odborná porota vybrala vítěze letošního ročníku. Tím se stal studentský tým z Vysoké školy ekonomické v Praze s projektem Zpověď vraku. Autoři všech finálových projektů získají finanční odměnu a příležitost nahlédnout do praxe v oboru díky placeným studentským stážím.  

„Podrobnější pohled na statistické údaje publikované na webovém portálu Dopravní nehody v ČR odhalil, že při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce 50 mladých jedinců ve věku 15 až 24 let, z toho bylo 32 řidičů motorových vozidel. Dalších 227 mladých utrpělo těžké zranění, z toho bylo 116 motoristů. Projekt MOJE VIZE NULA proto právem cílí na zástupce nastupující generace, která patří  v silničním provozu k nejohroženějším. Aktivní zapojení studentů do řešení projektů je přiměje k aktivnímu zamyšlení se nad potřebou důsledně dodržovat příslušná pravidla bezpečného provozu,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Studenti si mohli vybrat ze šesti nejrůznějších oblastí týkajících se jejich studijního oboru a zpracovat projekt s cílem řešit dopravní problémy. Sešlo se celkem 116 projektů, které předložili jak jednotliví studenti, tak celé skupiny z fakult vysokých škol a univerzit, vyšších odborných škol a středních škol. Ve svých projektech navrhovali úpravy silnic, hodnotili bezpečnost úseků pozemních komunikací, věnovali se asistenčním systémům a jiným ochranným prvkům, další vytvořili marketingové kampaně zaměřené na zlepšení chování na silnicích.

O umístění nerozhodla pouze úroveň vypracovaného projektu, ale také prezentace návrhů před porotou složenou ze zástupců Platformy VIZE 0, Policejního prezidia ČR, Asociace autoškol, Týmu silniční bezpečnosti, pojišťovny Kooperativa, společností AUREL a GORNEX. Dále Ministerstvem dopravy ČR, Ministerstvem vnitra ČR, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. V neposlední řadě České kanceláře pojistitelů, která projekt financuje.

„Mladí lidé jsou velmi inspirativní a problematiku silničního provozu vnímají a chápou. Proto vybrat nejlepší projekty nebylo vůbec jednoduché. Z diskuze s nimi vím, že si všímají agresivity na silnicích i nedodržování pravidel. Určitě nejsou lhostejní, mají spoustu užitečných postřehů i nápadů a mají chuť se na změnách podílet," říká ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. 

Nejlépe hodnocený projekt Zpověď vraku představili studenti z Vysoké školy ekonomické v Praze. Projekt navrhuje komunikační kampaň zaměřenou na mladé řidiče s použitím vraku auta. Porotu také zaujala kombinace využití virtuální reality a skutečného vraku auta.

Za druhým oceněným projektem stojí Barbora Brunclíková ze Střední průmyslové školy dopravní v Plzni. Projekt byl založen na osobní zkušenosti studentky, na základě které přišla s návrhem aplikace, která by usnadnila účastníkům dopravní nehody její následné řešení. Usnadní uživatelům například vyplnění potřebných formulářů či připomene oznamovací povinnost, pokud je nutná,

Tomáš Gromnica z Vysoké školy báňské se ve svém projektu Dej mi prostor zabýval návrhem a výrobou laserového světla, které by mohlo být nainstalováno na řídítka kola a vedle cyklisty by naznačovalo hranici 1,5 m, která je nutná pro bezpečné objetí cyklisty. Podle autora projektu by to mohlo snížit nehodovost cyklistů s motorovými vozidly a pomoct zpřesnit odhad dané hranice řidičům motorových vozidel.

Ve finálovém kole svůj nápad prezentovali rovněž studenti z Vysoké školy ekonomické v Praze a jejich projekt nesl název Etické desatero pro autoškoly. Dalším prezentujícím týmem byli studenti z Vysoké školy kreativní komunikace s projektem Bezpečnost hrou. A posledním účastníkem finále byla studentka Univerzity Pardubice, která se zabývala Zhodnocením vhodnosti a efektivity tenkovrstvých úprav při údržbě komunikací.


Autor: Cen

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru