Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Studenti DAMU představí divákům svou Netrpělivost srdce

Divadlo DISK uvede novou adaptaci románu rakouského prozaika Stefana Zweiga Netrpělivost srdce. Režie groteskní tragédie člověka, který nedokázal říct „ne“, se ujala režisérka a autorka dramatizace Monika Hliněnská absolvující na katedře činoherního divadla. Třetí absolventská inscenace 4. ročníku herectví činoherního divadla bude mít premiéru 19. listopadu od 19:30 v divadle DISK.

Anton Hofmiller chce být dobrým člověkem. Nesnese pomyšlení, že by si o něm ostatní mysleli opak. A dobrý člověk přeci neodmítne pozvání do lepší společnosti. Dobrý člověk přeci nebude odmítat štědré dary. Dobrý člověk přeci neodepře pozornost dívce, která je chromá…  byť je to v rozporu s tím, co si žádá srdce. Nadějný poručík dělá jeden ústupek za druhým, zatímco doba se neomylně řítí vstříc první světové válce.

Autorkou adaptace Netrpělivosti srdce, která získala 3. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2020, je režisérka inscenace Monika Hliněnská.

„Předloha zkoumá primárně otázku soucitu, a to v několika různých rovinách. Nejen ve smyslu nesobecké potřeby sdílet s druhým jeho bolest, ale zejména ve smyslu hledání vlastní sebehodnoty skrze uznání a vděk druhých. Dramatizace akcentuje zejména toto téma, zatímco se snaží maximálně těžit z vlastního dramatického potenciálu Zweigova románu,“ vysvětluje režisérka. Byť se jedná o příběh odehrávající na pozadí dějinných událostí směřující k první světové válce, podle Hliněnské půjde především o „groteskní, avšak naléhavou a zcela současnou výpověď jedince, který se snaží zalíbit svému okolí natolik, že ztrácí vlastní identitu“.

O tom, že se nejedná o historizující inscenaci svědčí i výtvarné řešení Michaely Semotánové. Kostýmy se v estetice Rakousko-Uherska sice inspirují, ale zároveň prostřednictvím expresivního gesta akcentují vnitřní téma jednotlivých postav. Retrospektivní vyprávění je zasazené do zdánlivě jednoduché scénografie, která však umožňuje až filmově rychlé změny prostředí a prolínání dvou časových linií.

„Příběh je jakousi zpovědí hlavní postavy, která o minulosti referuje z vlastní perspektivy. Situace se tedy nevyjevují ryze realisticky, ale jsou zkresleny jeho subjektivním vnímáním,“ doplňuje mladá režisérka a prozrazuje, že se inscenační tým inspiroval v estetice filmů Wese Andersona, zejména snímkem Grandhotel Budapešť.

Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla nazkoušeli již v této sezóně inscenace Hrdina západu a Instalace izolace. Netrpělivostí srdce tak otevírají druhou polovinu svého působení v divadle DISK.

Autor: TZ, red

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

Včera ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Další články
Nahoru