Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Studenti DAMU představí divákům svou Netrpělivost srdce

Divadlo DISK uvede novou adaptaci románu rakouského prozaika Stefana Zweiga Netrpělivost srdce. Režie groteskní tragédie člověka, který nedokázal říct „ne“, se ujala režisérka a autorka dramatizace Monika Hliněnská absolvující na katedře činoherního divadla. Třetí absolventská inscenace 4. ročníku herectví činoherního divadla bude mít premiéru 19. listopadu od 19:30 v divadle DISK.

Anton Hofmiller chce být dobrým člověkem. Nesnese pomyšlení, že by si o něm ostatní mysleli opak. A dobrý člověk přeci neodmítne pozvání do lepší společnosti. Dobrý člověk přeci nebude odmítat štědré dary. Dobrý člověk přeci neodepře pozornost dívce, která je chromá…  byť je to v rozporu s tím, co si žádá srdce. Nadějný poručík dělá jeden ústupek za druhým, zatímco doba se neomylně řítí vstříc první světové válce.

Autorkou adaptace Netrpělivosti srdce, která získala 3. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2020, je režisérka inscenace Monika Hliněnská.

„Předloha zkoumá primárně otázku soucitu, a to v několika různých rovinách. Nejen ve smyslu nesobecké potřeby sdílet s druhým jeho bolest, ale zejména ve smyslu hledání vlastní sebehodnoty skrze uznání a vděk druhých. Dramatizace akcentuje zejména toto téma, zatímco se snaží maximálně těžit z vlastního dramatického potenciálu Zweigova románu,“ vysvětluje režisérka. Byť se jedná o příběh odehrávající na pozadí dějinných událostí směřující k první světové válce, podle Hliněnské půjde především o „groteskní, avšak naléhavou a zcela současnou výpověď jedince, který se snaží zalíbit svému okolí natolik, že ztrácí vlastní identitu“.

O tom, že se nejedná o historizující inscenaci svědčí i výtvarné řešení Michaely Semotánové. Kostýmy se v estetice Rakousko-Uherska sice inspirují, ale zároveň prostřednictvím expresivního gesta akcentují vnitřní téma jednotlivých postav. Retrospektivní vyprávění je zasazené do zdánlivě jednoduché scénografie, která však umožňuje až filmově rychlé změny prostředí a prolínání dvou časových linií.

„Příběh je jakousi zpovědí hlavní postavy, která o minulosti referuje z vlastní perspektivy. Situace se tedy nevyjevují ryze realisticky, ale jsou zkresleny jeho subjektivním vnímáním,“ doplňuje mladá režisérka a prozrazuje, že se inscenační tým inspiroval v estetice filmů Wese Andersona, zejména snímkem Grandhotel Budapešť.

Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla nazkoušeli již v této sezóně inscenace Hrdina západu a Instalace izolace. Netrpělivostí srdce tak otevírají druhou polovinu svého působení v divadle DISK.

Autor: TZ, red

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Další články
Nahoru