Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Studenti ČVUT představili vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu
Foto se souhlasem ČVUT

Studenti ČVUT představili vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu

Vznikne v pivovaru ve Velkých Popovicích výrobna ručního papíru? Budeme měřit hustotu provozu na základě hluku? Je novým řešením ve stavebnictví využití modulů HEXECO? Studenti ČVUT v Praze představili své vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu.

Začátkem dubna se na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) uskutečnilo lokální finále třetího ročníku projektově orientované soutěže EuroTeQ Collider. V jeho rámci mělo přihlášených 50 studentek a studentů ve 12 mezifakultních týmech možnost výběru řešení 10 témat, která jim předložily tuzemské společnosti. Zastřešujícím tématem bylo motto „Leave no Waste Behind“ a soutěžilo se v podkategoriích města, energie a spotřeba.

Ze všech přihlášených projektů vybrala porota, tvořená odborníky z ČVUT spolu se zástupci společností GasNet, Plzeňský Prazdroj, DEK, JRD a CITYA.io, tři nejlepší studentská řešení.

První oceněný projekt vznikl na základě zadání společností Plzeňský Prazdroj a Asahi, kdy bylo tématem k řešení zpracování papírového odpadu z pivních etiket. Porotu nejvíce zaujala prezentace studentek Andrey Jeřábkové (z Fakulty informačních technologií, FIT), Gabriely Blažkové a Sandry Halmlové (obě jsou posluchačkami Fakulty architektury, FA). Jejich návrh se zabývá vznikem tzv. Kozlovy papírny, kdy by v prostoru pivovaru mohla vzniknout linka na výrobu recyklovaného papíru a pivních tácků. Spolu s tímto návrhem studentky představily i návštěvnické centrum, kde by si zájemci mohli ručně vyrobit papír či podtácky.

Vedoucí soutěžního týmu Andrea Jeřábková k tomuto ztvárnění tématu uvádí: „Výroba podtácků pro nás od začátku byla jasným řešením, ale chtěly jsme náš návrh trochu posunout. Došly jsme tedy k návrhu workshopů pro veřejnost, které by mohly zvednout popularitu Popovického pivovaru a zároveň dokonale sedí k současné image Kozla jakožto „lidové“ značky. Dokonce jsme uskutečnily i zkušební workshop, který potvrdil naši hypotézu, že má takové centrum velký potenciál.”    

Vyjádření k možnému vzniku Kozlovy papírny poskytl také zástupce společnosti Tomáš Dupal: „Tým přišel se zajímavým řešením využití odpadu, ale také přinesl nápady pro jeho upcycling. Líbí se nám spojení udržitelnosti s dalšími zábavními prvky a příležitostí pro turismus a otevření se veřejnosti. Realizaci obdobné dílny bychom si dokázali představit v menším měřítku.”

Porotu také velice zaujal tým ve složení Šimon Kochánek z Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI), Pavel Svoboda (FA) a Richard Šedivý (FIT), který se v rámci zadání start-upu CITYA zabýval měřením intenzity dopravy v příměstských regionech. Naměřená data by pak mohla sloužit k rozvoji sdílené osobní dopravy.

Technické řešení přiblížil Richard Šedivý: „Hledali jsme jednoduché, levné řešení, které je zejména přizpůsobeno k měření průtoku vozidel mimo města. Nakonec jsme dospěli ke konceptu, který využije chytrý senzor s dvěma mikrofony ke klasifikaci typu vozidla a směru jízdy za pomoci neurální sítě. Tato data můžeme pak sbírat a sloučit do modelu, který by v reálném čase dokázal analyzovat požadavky obyvatelstva v rámci mobility, což se pak dá využít pro další rozvoj alternativní, ekologické mobility.”

Od společnosti JRD vzešel návrh na zpracování otázky regenerativních technologií ve stavebnictví. Zde odborníky zaujalo řešení HEXECO, prezentované studenty Josefem Kovaříkem z Fakulty strojní (FS), Jiřím Budilem z Fakulty elektrotechnické (FEL), Cristinou Perulero Cabrera (FIT) a Terezou Jeřábkovou z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI). „V našem návrhu jsme se snažili o optimalizaci bytových jednotek a řešení současných problémy městských oblastí, zejména vysoké energetické nároky budov, znečištění vzduchu, přehřívání v letních měsících a sucho. Přišli jsme s konceptem obytných buněk ve tvaru šestiúhelníku, pro zmenšení plochy stěn, a následné zmenšení tepelných ztrát. Technická řešení jsme se snažili držet nízkonákladová a nízkoenergetická. K chlazení byla využita kombinace adiabatického tepelného výměníku, WAHX koncept, nebo radiační vyzařovače tepla. Navrhli jsme také speciální lamelové zařízení pro hospodaření se sluneční energií. Protože i chytrá budova, která má „hloupého obyvatele”, může být energeticky daleko méně hospodárná než budova konvenční, doplnili jsme celý návrh o mobilní aplikaci, která motivuje obyvatele k větší hospodárnosti a informuje je o spotřebě energie,” uvedl zástupce pracovní skupiny Josef Kovařík.  

Všechny výše uvedené projekty postupují do mezinárodní soutěže EuroteQaThon, která se uskuteční ve dnech 10.–12. června v Praze. V této soutěži budou soupeřit týmy ze všech partnerských univerzit aliance EuroTeQ – Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique, Tallinn University of Technology, ČVUT v Praze, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology.

Představení všech výzev, které mohli studenti a studentky ČVUT v rámci aktuální kola EuroTeQ Collider řešit, je k dispozici na webu EuroTeQ ČVUT.


Autor: TZ, red

Festival Rock for People bude v ekologičtějším kabátě

Včera v 16:28

Tradiční hudební festival Rock for People, který se uskuteční 8.-11. června v Parku 360 v Hradci Králové, fandí ekologii. Proto se hlavním partnerem na poli mobility stala automobilka Toyota. Ta zajistí dopravu svými modely s nulovými emisemi, které využijí i největší hvězdy letošního ročníku jako...

V Česku za první čtyři měsíce roku přibylo 4 870 firem, nejméně za poslední tři roky

Včera ve 12:13

V dubnu vzniklo v České republice 2 159 obchodních společností, což je o 555 méně než v březnu a nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 1 133 společností, o 250 méně než v březnu a nejméně od loňského srpna. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 026 obchodních společností, což je...

Praha je pátou nejžádanější kongresovou destinací světa

28. května 2023 v 18:48

Praha v loňském roce přivítala podle agregovaných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prague Convention Bureau (PCB) téměř čtyři tisíce akcí s 616 000 delegáty. Ačkoliv se oproti pandemickým rokům jednalo o přírůstek v hodnotě několika stovek procent, kongresová Praha se zatím zdaleka...

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

24. května 2023 v 08:08

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn...

Odborníci z oblasti chytrých měst a udržitelné mobility představí nové poznatky

23. května 2023 v 09:07

Fakulta dopravní ČVUT v Praze v letošním roce slaví 30 let od svého založení, a u této příležitosti pořádá ve dnech 25. a 26. května v Národní technické knihovně dvě významné akce: 21. ročník Evropského dopravního kongresu (ETC) společně s 9. ročníkem mezinárodního sympozia Smart Cities Symposium...

Pražský hotel Don Giovanni zahájil oslavy 30 let s místními policisty

21. května 2023 ve 21:11

V rámci oslav 30 let od založení hotelu Don Giovanni poblíž stanice metra Želivského, pohostili v uplynulých dnech zaměstnanci hotelu řadové policisty z Prahy 3 na slavnostním obědě.

Studenti ČVUT testovali emailové nástroje. Pomáhala umělá inteligence

19. května 2023 v 09:46

Studenti třetího ročníku Masarykova ústavu při ČVUT měli možnost na vlastní kůži projít kampaní e-mailového marketingu. Jejím cílem bylo vytvořit personalizovanou kampaň e-shopu, který nabízí různé druhy kávy a vnitřní procesy zautomatizovat. S obsahem pomáhala umělá...

Praha 14 uzavřela registraci do systému Corrency

19. května 2023 v 08:20

Registrace do systému Corrency pro obyvatele Prahy 14 je již uzavřena. Prvních 1000 místních občanů využilo šanci a získalo correnty ve výši 1000 korun.

Jaké příležitosti k hrdinství umožňují technologie? Odpovědi přinese konference

17. května 2023 v 08:40

Tématem druhého ročníku konference Technologie ve společnosti je hrdinství a hledání všech jeho podob. Co je hrdinství? A má v našem cloudovém světě hrdinství ještě vůbec místo? 

V anketě AČPM Pojišťovna roku dominovala Kooperativa

16. května 2023 v 08:13

Letošní anketu Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) Pojišťovna roku ovládla pojišťovna Kooperativa. Na vyhlášení výsledků si převzala první místa v kategoriích Životní pojištění, Pojištění průmyslu a podnikatelů a Pojištění občanů. Třetí místo pak obsadila v kategorii...

Konference doručitelnosti přivede odborníky z celého světa

15. května 2023 v 10:48

Konference doručitelnosti se bude poprvé konat v Praze 1. a 2. června. Nabídne několik přednášek, panelových diskusí i interaktivních workshopů a představí technologie, díky kterým marketéři minimalizují riziko, že budou jejich kampaně označeny za spam. Experti z celého světa budou...

Scott.Weber Workspace otevře třetí lokalitu v Praze 8

15. května 2023 v 07:14

Poskytovatel privátních flexibilních kanceláří a coworkingu se rozšiřuje o lokalitu Dock v Libni na Praze 8. Třinácté centrum nabídne na ploše 3 190 m2 celkem 350 kancelářských míst, eventové prostory, privátní terasy a přes 20 zasedacích a jiných místností pro soustředěnou práci pro zvýšení...

Další články
Nahoru