Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Studenti ČVUT představili vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu
Foto se souhlasem ČVUT

Studenti ČVUT představili vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu

Vznikne v pivovaru ve Velkých Popovicích výrobna ručního papíru? Budeme měřit hustotu provozu na základě hluku? Je novým řešením ve stavebnictví využití modulů HEXECO? Studenti ČVUT v Praze představili své vize na ekologická řešení problémů českého průmyslu.

Začátkem dubna se na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) uskutečnilo lokální finále třetího ročníku projektově orientované soutěže EuroTeQ Collider. V jeho rámci mělo přihlášených 50 studentek a studentů ve 12 mezifakultních týmech možnost výběru řešení 10 témat, která jim předložily tuzemské společnosti. Zastřešujícím tématem bylo motto „Leave no Waste Behind“ a soutěžilo se v podkategoriích města, energie a spotřeba.

Ze všech přihlášených projektů vybrala porota, tvořená odborníky z ČVUT spolu se zástupci společností GasNet, Plzeňský Prazdroj, DEK, JRD a CITYA.io, tři nejlepší studentská řešení.

První oceněný projekt vznikl na základě zadání společností Plzeňský Prazdroj a Asahi, kdy bylo tématem k řešení zpracování papírového odpadu z pivních etiket. Porotu nejvíce zaujala prezentace studentek Andrey Jeřábkové (z Fakulty informačních technologií, FIT), Gabriely Blažkové a Sandry Halmlové (obě jsou posluchačkami Fakulty architektury, FA). Jejich návrh se zabývá vznikem tzv. Kozlovy papírny, kdy by v prostoru pivovaru mohla vzniknout linka na výrobu recyklovaného papíru a pivních tácků. Spolu s tímto návrhem studentky představily i návštěvnické centrum, kde by si zájemci mohli ručně vyrobit papír či podtácky.

Vedoucí soutěžního týmu Andrea Jeřábková k tomuto ztvárnění tématu uvádí: „Výroba podtácků pro nás od začátku byla jasným řešením, ale chtěly jsme náš návrh trochu posunout. Došly jsme tedy k návrhu workshopů pro veřejnost, které by mohly zvednout popularitu Popovického pivovaru a zároveň dokonale sedí k současné image Kozla jakožto „lidové“ značky. Dokonce jsme uskutečnily i zkušební workshop, který potvrdil naši hypotézu, že má takové centrum velký potenciál.”    

Vyjádření k možnému vzniku Kozlovy papírny poskytl také zástupce společnosti Tomáš Dupal: „Tým přišel se zajímavým řešením využití odpadu, ale také přinesl nápady pro jeho upcycling. Líbí se nám spojení udržitelnosti s dalšími zábavními prvky a příležitostí pro turismus a otevření se veřejnosti. Realizaci obdobné dílny bychom si dokázali představit v menším měřítku.”

Porotu také velice zaujal tým ve složení Šimon Kochánek z Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI), Pavel Svoboda (FA) a Richard Šedivý (FIT), který se v rámci zadání start-upu CITYA zabýval měřením intenzity dopravy v příměstských regionech. Naměřená data by pak mohla sloužit k rozvoji sdílené osobní dopravy.

Technické řešení přiblížil Richard Šedivý: „Hledali jsme jednoduché, levné řešení, které je zejména přizpůsobeno k měření průtoku vozidel mimo města. Nakonec jsme dospěli ke konceptu, který využije chytrý senzor s dvěma mikrofony ke klasifikaci typu vozidla a směru jízdy za pomoci neurální sítě. Tato data můžeme pak sbírat a sloučit do modelu, který by v reálném čase dokázal analyzovat požadavky obyvatelstva v rámci mobility, což se pak dá využít pro další rozvoj alternativní, ekologické mobility.”

Od společnosti JRD vzešel návrh na zpracování otázky regenerativních technologií ve stavebnictví. Zde odborníky zaujalo řešení HEXECO, prezentované studenty Josefem Kovaříkem z Fakulty strojní (FS), Jiřím Budilem z Fakulty elektrotechnické (FEL), Cristinou Perulero Cabrera (FIT) a Terezou Jeřábkovou z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI). „V našem návrhu jsme se snažili o optimalizaci bytových jednotek a řešení současných problémy městských oblastí, zejména vysoké energetické nároky budov, znečištění vzduchu, přehřívání v letních měsících a sucho. Přišli jsme s konceptem obytných buněk ve tvaru šestiúhelníku, pro zmenšení plochy stěn, a následné zmenšení tepelných ztrát. Technická řešení jsme se snažili držet nízkonákladová a nízkoenergetická. K chlazení byla využita kombinace adiabatického tepelného výměníku, WAHX koncept, nebo radiační vyzařovače tepla. Navrhli jsme také speciální lamelové zařízení pro hospodaření se sluneční energií. Protože i chytrá budova, která má „hloupého obyvatele”, může být energeticky daleko méně hospodárná než budova konvenční, doplnili jsme celý návrh o mobilní aplikaci, která motivuje obyvatele k větší hospodárnosti a informuje je o spotřebě energie,” uvedl zástupce pracovní skupiny Josef Kovařík.  

Všechny výše uvedené projekty postupují do mezinárodní soutěže EuroteQaThon, která se uskuteční ve dnech 10.–12. června v Praze. V této soutěži budou soupeřit týmy ze všech partnerských univerzit aliance EuroTeQ – Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique, Tallinn University of Technology, ČVUT v Praze, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology.

Představení všech výzev, které mohli studenti a studentky ČVUT v rámci aktuální kola EuroTeQ Collider řešit, je k dispozici na webu EuroTeQ ČVUT.


Autor: TZ, red

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru