dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Studenti chtějí v Praze otevřít Národní filmové muzeum
Plácnem si na pomoc muzeu? Studenti se snaží zrealizovat projekt Národního filmového muzea. Foto: archiv

Studenti chtějí v Praze otevřít Národní filmové muzeum

Studenti Katedry filmových studií FF UK se pustili do ambiciózního projektu. Chtějí v Praze otevřít Národní filmové muzeum. Jak by mohlo jednou vypadat, poprvé představí veřejnosti na výstavě Trailer NaFilM, která bude probíhat od května do října 2015 ve spolupráci s Museem Montanelli, soukromým muzeem výtvarného umění v Nerudově ulici.

Výstava seznámí české i zahraniční návštěvníky s českou kinematografií a ukáže, že film zdaleka není jen to, na co se chodí do kina. V prostoru muzea si na film budou moci sáhnout, vyzkouší si, jak funguje, a také se o filmu a jeho stoletém vývoji dozvědí spoustu nového.

Výstava odhalí tajemství filmových zvuků a ruchů. Bude vyprávět o osudech a filmech tvůrců, kteří z politických důvodů odcházeli do zahraničí. A také ukáže, jaké představy měly o filmovém promítání avantgardisté první poloviny minulého století.

Zároveň zde budou poprvé zveřejněny návrhy, jak by doposud chybějící české filmové muzeum mohlo vypadat, a díky doprovodnému programu dostanou návštěvníci příležitost zapojit se do jeho vytváření. Výstavu doprovodí mimo jiné také cykly přednášek a diskuzí, workshopy, speciální komentované prohlídky a programy pro školy.

Protože výstava svým rozsahem a přínosem široce překračuje rámec studentského projektu, rozhodli se studenti hledat přízeň a podporu u veřejnosti a uspořádat sbírku na české crowdfundingové stránce Hithit.cz.

Kampaň projektu Pojďte NaFilM do muzea! poběží až do 20. prosince. K dnešnímu dni se podařilo vybrat již 40 000 tisíc korun, cílová částka je trojnásobná.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru