Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Student ČVUT vyvinul aplikaci pro chytrou televizi, přiblíží českou kulturu Američanům
Absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT Viktor Sinelnikov. Zdroj foto: se svolením ČVUT

Student ČVUT vyvinul aplikaci pro chytrou televizi, přiblíží českou kulturu Američanům

Uživatelská přívětivost na úrovni Netflixu či Amazon Prime charakterizuje novou aplikaci, kterou navrhl a implementoval Viktor Sinelnikov pro nekomerční televizní společnost Czech-American TV. Aplikace pro chytré televize od čerstvého absolventa Fakulty elektrotechnické ČVUT tak přispívá k rozšiřování povědomí o České republice v USA. Informovala o tom Kateřina Veselá z Odboru PR a marketingu univerzity

Student Sinelnikov narazil na projekt neziskové televize Czech-American TV při hledání tématu své diplomové práce. Organizace Johna Honnera provozuje již devatenáct let televizní kabelový kanál a webový portál CATVUSA ve Spojených státech amerických, kde vysílá v angličtině pro více než 2,6 milionu domácností. Jejím hlavním posláním je představovat české regiony a jejich turistické destinace a dělat osvětu českému kulturnímu dědictví. 

„Chtěl jsem vyvinout software pro neziskové účely, který bude užitečný a lidé ho budou používat. Rozhodl jsem se pro CATVUSA, protože její činnost a idea mi připadaly nejzajímavější. Navíc jsem si chtěl jako cizinec prohloubit své znalosti o Česku a jeho kultuře,“ řekl absolvent magisterského oboru Otevřená informatika.

Sinelnikov je ukrajinského původu. Czech-American TV je pro tyto účely ideální – nabízí televizní a internetový kanál a tři radiové stanice. Prostřednictvím webu mohou zájemci o Česko například sledovat cestovatelské pořady o českých regionech nebo číst články o českých tradicích, kultuře, památkách a muzeích.

Podle zakladatele Czech-American TV Johna Honnera je aplikace jedinečná v tom, že jako jediná aplikace pro Android TV vysílá v angličtině informace o Česku, a co se týče uživatelské přívětivosti, obstojí i ve srovnání s aplikacemi Netflix či Amazon Prime.

„Díky softwaru od Viktora Sinelnikova budeme moci oslovit další miliony diváků s obsahem, který propaguje Českou republiku. Aplikace již byla vydána v Google Play a plánujeme ji vydat i v Amazon App Store,“ uvedl John Honner. Podle odhadů je AndroidTV systém v současné době instalovaný ve 110 milionech zařízení.

Absolvent FEL Viktor Sinelnikov z rukou Johna Honnera obdržel za vývoj aplikace ocenění. Ocenění získala i Fakulta elektrotechnická ČVUT za dlouhodobou odbornou spolupráci v oblasti rozhlasové a televizní techniky. Převzal je děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Páta. 

„Spolupráce s Czech-American TV je důkazem, že naši studenti mohou už během studia pracovat na projektech, které mají dopad na miliony uživatelů. Dvojnásob mne těší, že se jedná o neziskový projekt šířící dobré jméno české kultury ve světě a že za ním stojí náš absolvent z Ukrajiny,“ komentoval ocenění profesor Páta.


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru