Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Stromy v parku Královka se budou zalévat dešťovou vodou, Praha 6 buduje nádrž
Nádrž na umístění nádrže pro dešťovou vodu. Foto: se svolením MČ Praha 6

Stromy v parku Královka se budou zalévat dešťovou vodou, Praha 6 buduje nádrž

V břevnovském parku Královka začala radnice Prahy 6 realizovat projekt modrozelené infrastruktury, který připravila ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze. Dešťová voda bude ze zpevněných ploch parku stékat do akumulační nádrže o objemu 110 krychlových metrů, odkud se bude prostřednictvím nadzemního hydrantu využívat pro zálivku zeleně. Informoval o tom radní pro životní prostředí a klima Petr Palacký (Zelení).

„V Praze 6 postupně prověřujeme všechny způsoby, jak zadržovat vodu na vhodných místech, aby neodtékala bez užitku do kanálu. Svažitý terén parku Královka se na zadržování vody hodí,“ řekl Palacký.

Projekt modrozelené infrastruktury vznikl ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT. Podzemní retenční nádrž na dešťovou vodu bude mít objem 111 krychlových metrů, voda se z ní bude čerpat prostřednictvím nadzemního hydrantu. Systém čerpání vody je gravitačního charakteru, proto nebude nutné používat žádná elektrická čerpadla. 

„Zachycenou vodu budeme moci využívat pro závlahu stromů v Břevnově a okolí tak, abychom stromy nemuseli zavlažovat pitnou vodou,“ vysvětluje radní Palacký.

Královka není jediný projekt v Praze 6 týkající se modrozelené infrastruktury. Z hlediska morfologie terénu je vhodným místem pro zachytávání srážkové vody park Kotlářka. Zde se podařilo naprojektovat retenční jezírko, i z něj bude moci být voda využívána pro závlahy.

„Retenční nádrž plánujeme i na Lotyšském náměstí, v rámci rekonstrukce přilehlé ulice, a prověřujeme i další lokality, aktuálně například Dědinu,“ doplnil radní Palacký.

Realizace projektu, včetně lokálních přeložek dešťové kanalizace, vyjde na 6 milionů korun. Téměř celá akce je financována z dotace od hlavního města. Práce na Královce si podle radního nevyžádají zásahy do vzrostlých stromů a potrvají do konce tohoto roku.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru