Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stromy v parku Královka se budou zalévat dešťovou vodou, Praha 6 buduje nádrž
Nádrž na umístění nádrže pro dešťovou vodu. Foto: se svolením MČ Praha 6

Stromy v parku Královka se budou zalévat dešťovou vodou, Praha 6 buduje nádrž

V břevnovském parku Královka začala radnice Prahy 6 realizovat projekt modrozelené infrastruktury, který připravila ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze. Dešťová voda bude ze zpevněných ploch parku stékat do akumulační nádrže o objemu 110 krychlových metrů, odkud se bude prostřednictvím nadzemního hydrantu využívat pro zálivku zeleně. Informoval o tom radní pro životní prostředí a klima Petr Palacký (Zelení).

„V Praze 6 postupně prověřujeme všechny způsoby, jak zadržovat vodu na vhodných místech, aby neodtékala bez užitku do kanálu. Svažitý terén parku Královka se na zadržování vody hodí,“ řekl Palacký.

Projekt modrozelené infrastruktury vznikl ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT. Podzemní retenční nádrž na dešťovou vodu bude mít objem 111 krychlových metrů, voda se z ní bude čerpat prostřednictvím nadzemního hydrantu. Systém čerpání vody je gravitačního charakteru, proto nebude nutné používat žádná elektrická čerpadla. 

„Zachycenou vodu budeme moci využívat pro závlahu stromů v Břevnově a okolí tak, abychom stromy nemuseli zavlažovat pitnou vodou,“ vysvětluje radní Palacký.

Královka není jediný projekt v Praze 6 týkající se modrozelené infrastruktury. Z hlediska morfologie terénu je vhodným místem pro zachytávání srážkové vody park Kotlářka. Zde se podařilo naprojektovat retenční jezírko, i z něj bude moci být voda využívána pro závlahy.

„Retenční nádrž plánujeme i na Lotyšském náměstí, v rámci rekonstrukce přilehlé ulice, a prověřujeme i další lokality, aktuálně například Dědinu,“ doplnil radní Palacký.

Realizace projektu, včetně lokálních přeložek dešťové kanalizace, vyjde na 6 milionů korun. Téměř celá akce je financována z dotace od hlavního města. Práce na Královce si podle radního nevyžádají zásahy do vzrostlých stromů a potrvají do konce tohoto roku.


Autor: Jan Puci

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru