Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Stromem roku Prahy 6 se stal dub letní u zámku Veleslavín

Anketa Strom roku Prahy 6 zná svého vítěze. V hlasování občanů získal první příčku dub letní v parku u zámečku Veleslavín. Do zámeckého areálu, který je ve správě státu, veřejnost dlouhodobě nemá přístup. Městská část Praha 6 však spolu s místními obyvateli usiluje o jeho trvalé otevření. 

Vítězný dub letní se nachází v areálu zámku Veleslavín, který je ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zámecký areál je – navzdory opakovaným námitkám městské části Praha 6 i místních obyvatel – veřejnosti trvale nepřístupný.

„Zvolení tohoto krásného stromu jen podtrhává dlouholetou snahu nás a místních, aby do areálu veleslavínského zámku měla veřejnost přístup. Byla by přece škoda, pokud by Strom roku Prahy 6 lidé nemohli vidět na vlastní oči,“ přibližuje starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a doplňuje: „Vedeme v této otázce jednání s ÚZSVM a troufám si říct, že také díky jeho vstřícnosti je vše na dobré cestě.“

Přibližně pětadvacet metrů vysoký dub letní obdržel v závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 celkem 70 hlasů. Přízeň hlasujících získal mimo jiné díky své majestátní koruně o průměru 25 metrů a kmeni o obvodu 350 centimetrů. Strom je hnízdištěm ptactva a má nadprůměrnou sadovnickou hodnotu. 

V těsném závěsu – se ziskem 69 hlasů – skončil na druhém místě 14 metrů vysoký buk lesní, který se nachází u podchodu Diskařskou ulicí na Břevnově. Vzhledem k minimálnímu rozdílu v počtu hlasů tak Praha 6 ocení první i druhý strom v pořadí ankety. „Jak vítězný dub na Veleslavíně, tak buk na Břevnově, který nakonec skončil těsně druhý, patří k chloubám naší městské části, proto si ocenění zcela jistě zaslouží,“ dodává starosta Ondřej Kolář.

V závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 se sešlo celkem 339 platných hlasů. Prvním dvěma nejúspěšnějším stromům plánuje městská část opatřit čestnou plaketu, která kolemjdoucím připomene, o jak významné dřeviny se jedná. Veleslavínský dub letní si budou moci lidé na vlastní oči prohlédnout v sobotu 2. října v rámci akce Den architektury, kdy se zámek na Veleslavíně výjimečně otevře návštěvníkům.Autor: TZ, red

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru