dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
Stromeček, kasičky, oblečení, obědy, koncerty. Jak lze v Praze před Vánoci pomáhat potřebným
Praha v prosinci. Ilustrační foto: archiv

Stromeček, kasičky, oblečení, obědy, koncerty. Jak lze v Praze před Vánoci pomáhat potřebným

Strom splněných přání, kasičky Naděje, koncert, jehož výtěžek půjde na podporu obětí domácího násilí, příspěvek na školní obědy dětí… Kupříkladu tak mohou Pražané v předvánoční době přispět potřebným.

Blíží se Vánoce, přičemž předvánoční čas bývá pravidelně spojen se sbírkami a dalšími akcemi, jejichž výtěžek jde na dobročinné účely. Jak mohou pomoci Pražané?

Armáda spásy už počtvrté pořádá Strom splněných přání. Ten se rozsvítil již 15. listopadu v pražském Obchodním centru Šestka. Podpořili jej herci z televizního seriálu Cesty domů a zpěvačka Ilona Csáková, která se před třemi lety stala patronkou azylových domů Armády spásy pro matky s dětmi.

Strom splněných přání spočívá v tom, že děti z dětských domovů napsaly Dopis Ježíškovi, a každý může jejich přání – zakoupením dárku, který si konkrétní dítě přeje – splnit. Akce potrvá až do 20. prosince, v závěru se uskuteční i autogramiáda hereckých osobností.

Vánoční stánek, sbírka oblečení i kasičky

„Do 4. prosince budeme mít také vánoční stánek na Staroměstském náměstí, kde budeme prodávat výrobky, přičemž výtěžek půjde na naše aktivity,“ uvedla mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková.

Občanské sdružení Naděje pořádá nepřetržitou sbírku oblečení, které lze zanést do jejího sídla, i finančních prostředků, jež lze zaslat na účet sdružení nebo vložit do kasiček, se kterými chodí lidé po Praze.

Charita České republiky nadále, i v době předvánoční, především pomáhá lidem postiženým letošními povodněmi. Na její povodňové konto lidé už přispěli částkou přes 15 milionů korun. Dalších 22,2 milionu korun darovala Charita Německo.

Pomoc lidem postiženým povodněmi

„Při pomoci jsme se zaměřili hlavně na ty nejzranitelnější – lidi starší, osamělé, matky samoživitelky nebo lidi v dlouhodobé sociální nouzi. Díky naší široké síti sociálních služeb můžeme být na místě i několik měsíců po katastrofě,“ uvádí ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

V Praze se konají i dobročinné koncerty. Kupříkladu kulaté dvacáté narozeniny oslaví obecně prospěšná společnost proFem, pomáhající ženám-obětem domácího násilí. Oslaví je slavnostním večerem za hudebního doprovodu v duchu latino jazzu Daniela Kroba, Giovanniho Mazzioty a Yvonne Sanchez.

Zakoupením vstupenky každý návštěvník koncertu podpoří projekt Advocats for Women, tedy bezplatné právní poradenství pro oběti domácího násilí. Zároveň tím přispěje k dalšímu pokračování projektu.

Večer se uskuteční v pátek 6. prosince v Jazz Clubu U Staré paní od 19 hodin. Vstupenky je možné si po telefonické domluvě zakoupit přímo v kanceláři proFem, nebo v Jazz Clubu U staré paní – v Michalské ulici na Praze 1.

Pomoc znevýhodněným občanům

Sedmičkový jarmark pomoci se uskuteční 11. prosince od 15.30 hodin v kulturním domě Domovina, kde bude nejen koncert zpěvačky Marcely Holanové, ale také seznámení se s prací neziskového sektoru v Praze 7.

Na Sedmičkovém jarmarku pomoci se představí poskytovatelé sociálních služeb i neziskové organizace ze sociální oblasti, které budou nabízet výrobky klientů. Ti, kdo zakoupí výrobky, přispějí na pomoc znevýhodněným občanům. V rámci akce bude zájemcům například zdarma změřen krevní tlak.

Největší sbírkovou akcí Arcidiézní charity Praha (a zároveň největší sbírkovou akcí v celé České republice) je Tříkrálová sbírka. „Probíhá v první polovině ledna. Přípravy na sbírku však vrcholí v období před Vánoci. Lidé se mohou do sbírky zapojit nejen jako dárci, ale i jako dobrovolníci – koledníci, koordinátoři,“ uvedl ředitel Arcidiézní charity Praha Jaroslav Němec. 

Příspěvek na školní obědy

Městská část Praha 7 již v druhé polovině letošního roku spustila obědové konto, na které mohou lidé přispívat. Až 10 procent školních dětí v Praze totiž neobědvá, u některých z nich je to proto, že jejich rodiče na obědy nemají peníze. Vyplynulo to z anonymní ankety mezi školáky tří pražských škol. Peníze mají pomoci rodičům či jiným zákonným zástupcům, aby svým dětem mohli obědy dopřát.

Sbírka je realizována formou transparentního účtu u České spořitelny, na pobočce Praha 5, Štefánikova 247/17, č. ú. 2003844339/0800. Na obědové konto se zatím podařilo vybrat něco přes 31 000 korun od 20 dárců.

I v předvánočním čase lze kupříkladu vkládat oblečení do kontejnerů k tomu určených, které se nacházejí po celé Praze. O vánočních svátcích se tradičně uskuteční i nejrůznější pohoštění pro lidi bez domova – do těchto dobročinných aktivit se zapojují pražský magistrát, Pražský hrad i dobrovolníci.


Autor: Anna Skálová

Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

Včera v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

19. října 2019 v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru