dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Střelba tenisákem proti lupičům? Rozhodnou poslanci
Vtrhnete mi do ložnice? Vystřelím na vás tenisák! Foto: archiv

Střelba tenisákem proti lupičům? Rozhodnou poslanci

Poslanci budou brzy hlasovat o tom, zda lidé dostanou možnost držet bez zbrojního průkazu nesmrtící zbraň – třeba takovou, která vystřeluje tenisáky. Zároveň se otevírá diskuse, zda by bylo možné takovou zbraň použít nejen v přímé sebeobraně, ale vždy, když do obydlí vtrhne lupič. Stává se totiž, že je odsouzen ten, kdo se bránil.

Poslanecká sněmovna se zabývá vládním návrhem novel zákonů o střelných zbraních, o zbraních a o živnostenském podnikání. Zaveden má být centrální registr zbraní, který by umožnil monitoring pohybu zbraně ještě před její registrací a zjednodušil by proces evidování zbraní.

„I prodejci by provedli záznamy pouze elektronicky,“ řekl ministr vnitra Jan Kubice. Novela by zároveň prodloužila platnost zbrojního průkazu z pěti na deset let.

Skupina poslanců v rámci projednávání normy navrhla, aby bylo možné legálně pořídit si, bez zbrojního průkazu, nesmrtící zbraň.

Mohlo by se jednat o zbraně na vzduch, z nichž jsou vystřelovány tenisové míčky, nebo například gumostříly.

Tenisák paralyzuje na dvacet minut

A jak taková nesmrtící zbraň může vypadat? Jako pěkný kulomet, zastraší už při pohledu. Má ráži 59 milimetrů, skládá se z hlavně a z bubínku na šest ran.

Do hlavně se nabíjí tenisový míček, který při výstřelu paralyzuje pachatele. V nábojce je prachová náplň, pohon míčku tvoří plyny, které vznikají přepouštěcí komorou. Zbraň obsahuje i opěrku pro přesnější střílení.

Po výstřelu ze vzdálenosti asi deseti metrů pachatel upadne, paralyzován je přibližně na dvacet až pětadvacet minut – do té doby většinou přijede přivolaná policie.

Tato nesmrtící zbraň je používána například v bezpečnostních sborech v letadle, když je třeba paralyzovat únosce.

„Usilujeme o to, aby plnoletým lidem bez zbrojního průkazu byly přístupné zbraně, které zachrání, ale nezabijí. Prosím, nenuťme v tuto neklidnou dobu občany, aby se bránili útočníkům s pomocí kuchyňských nožů a basebalových pálek. Dejme jim možnost bránit se, aniž by zabili,“ uvedl spoluautor návrhu David Kádner z Věcí veřejných.

Odsouzeni za obranu proti lupičům

Podle předsedy „véček“ Víta Bárty, který s návrhem na držení nesmrtící zbraně bez průkazu společně s Kádnerem přišel, nastala vhodná doba na otevření diskuse o tom, co je nutná obrana. V současné době je totiž možné použít zbraň, včetně smrtící, jen v případě přímé sebeobrany.

Chtěl by, aby se lidé, než přijede policie, mohli bránit nesmrtící zbraní v případě, že na uzavřený dvůr, oplocenou zahradu, do domu, bytu či jiného příbytku vnikne cizí osoba.

O tom, že mezi lidmi roste strach bránit se útočníkům, vypovídají třeba zkušenosti Johna Boka a spolku Šalamoun, který vznikl na obranu nespravedlivě stíhaných.

Spolek zastupuje řadu lidí, kteří jsou odsouzeni za nepřiměřenou sebeobranu – kupříkladu za to, že se probuzený člověk popadnutým předmětem bránil lupiči, jenž mu v nočních hodinách vstoupil do ložnice.

Člověk, který se bránil, byl následně odsouzen za vážné ublížení na zdraví.

Nechce Divoký západ

Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD) řekl, že by se mělo zvážit, zda – li „už nenastal vhodný okamžik, abychom usnadnili obranu těm, kteří zbraně legálně vlastní, umějí s nimi zacházet a jsou napadeni“.

„Nechci žádný Divoký západ, ale není možné, aby řádný občan, který vlastní zbraň, ji směl použít až poté, co bude pachatelem trestného činu zavražděn. To trochu postrádá logiku,“ dodal.

S legálním používáním nesmrtící zbraně nesouhlasí poslankyně z bezpečnostního výboru Marie Nedvědová (za KSČM). „Kdo bude vědět, že zbraň je nesmrtící? To si mohou lehce zaměnit s normální zbraní. Důležitá je především prevence, aby k loupežím nedocházelo – mnozí lidé vnikají do cizích obydlí ze zoufalství, kvůli tíživé sociální situaci,“ řekla.


Autor: Anna Skálová

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Surovost: I takto zle můžete dopadnout, když se rozhodnete v Praze vzbudit spáče. A ještě jsou po vás žádány peníze za čepici!

6. listopadu 2017 v 09:44 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Od srpna pátrají policisté z místního oddělení Zličín po násilníkovi, který ve vestibulu stejnojmenné zastávky metra bezdůvodně napadl jednoho z cestujících. Napadený si při výstupu z vagonu všiml spícího muže na sedačce a zavolal na něj, aby vstával, že souprava je v cílové stanici a dál již...

Další články
Nahoru