dnes
Pátek - prehanky-dest
16°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Střevní bakterie musí být na správném místě, jinak škodí
Časté návštěvy toalety mohou být projevy syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva. Ilustrační foto: archiv

Střevní bakterie musí být na správném místě, jinak škodí

Nadýmání, průjmy, ztráta hmotnosti – to jsou projevy takzvaného syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva. Stavu, kdy se bakterie přirozeně se vyskytující v tlustém střevě „nastěhují“ do střeva tenkého a začnou v něm „úřadovat“. Diagnostické testy v tuzemsku provádí jen několik málo pracovišť. 

„Potrava, kterou sníme, postupně prochází kyselým prostředím žaludku, kde začíná proces trávení. Pak pokračuje do tenkého střeva, ve němž trávicí enzymy potravu dále rozštěpí na jednotlivé složky, které se po vstřebání dostávají krví na místo potřeby. Do tlustého střeva pak putují už jen nestrávené zbytky, kterých se ujmou bakterie. Část zpracují a tu ještě naše tělo využije, část si nechají pro sebe,“ vysvětluje prim. MUDr. Jiří Cyrany z II. interní gastroenterologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové.

Tlusté střevo obsahuje až stotisíckrát více bakterií než střevo tenké, kromě množství je rozdílné i jejich složení. Při syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva (SIBO) se bakterie dostávají z tlustého střeva do tenkého, a narušuje se tak přirozená harmonie prostředí. Bakterie zde „kradou“ složky potravy určené ke vstřebání, a organismus tak přichází o živiny.

„Pacienti výrazně hubnou, nepomáhá jim ani umělá výživa. Kromě toho je trápí nadýmání, bolesti břicha a průjmy, které jsou způsobeny zplodinami bakteriálního metabolismu,“ popisuje Jiří Cyrany. Mezi nejčastější příčiny SIBO patří poruchy pohyblivosti střev, srůsty nebo výchlipky (divertikly) tenkého střeva, kde se bakterie zachytávají. SIBO může být také průvodním jevem jiných nemocí, jako je systémová sklerodermie, syndrom dráždivého tračníku či Crohnova choroba.

Pokud lékař na diagnózu SIBO dle příznaků pomyslí, je jeho diagnostika poměrně snadná pomocí tzv. vodíkového a metanového dechového testu. Jde o neinvazivní, bezbolestné vyšetření, kterým se měří množství plynů produkovaných bakteriemi.

Při výběru léčby pátrají nejdříve gastroenterologové po příčině onemocnění. Pokud jsou to například odstranitelné srůsty nebo divertikly, volí chirurgickou nápravu. „U části případů však příčinu nezjistíme nebo ji nelze odstranit. V takové situaci přistupujeme k cyklické, zpravidla celoživotní antibiotické léčbě, kdy pacient užívá většinou jednou měsíčně jeden týden antibiotika. Primárně volíme taková, která působí lokálně ve střevě a nevstřebávají se do systémového oběhu. Mají tak méně nežádoucích účinků, současně mají nižší riziko vzniku rezistence,“ uzavírá primář Jiří Cyrany.


Kurz: Silní rodiče - silné děti

Včera v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru