dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Střet ženských názorů: Uprchlíci vítejte v Praze vs. Netoulejte se městem, do karantény s vámi
Ilustrační foto: Renata Puci

Střet ženských názorů: Uprchlíci vítejte v Praze vs. Netoulejte se městem, do karantény s vámi

Uprchlíci. Snad nejskloňovanější slovo posledních dnů, týdnů a měsíců. Za ním se skrývají živí lidé ze Sýrie, Afghánistánu, Afriky a dalších zemí. Lidé s různými osudy, pro něž je Praha zatím přestupní stanicí. Jak tomu bude v budoucnu? Jak se k nim má metropole zachovat? Dvě ženy, dva diametrálně odlišné názory. Jako na demonstracích, kde se lidé vyslovují pro i proti jejich přijetí.

Do řešení uprchlické krize se zapojuje i Praha. Na Hlavním nádraží mají směny dobrovolníci, kteří uprchlíkům, jež metropolí projíždějí, pomáhají informacemi, materiálně i nakoupením jízdenek, které jsou většinou hrazeny z prostředků Červeného kříže nebo ze sbírky žižkovského Autonomního centra Klinika, kde taktéž působí dobrovolníci.

Magistrát se chce prostřednictvím terénních pracovníků Centra sociálních služeb Praha, kteří spolu s dalšími neziskovými organizacemi zajišťují pomoc lidem bez domova, do pomoci zapojit a cizincům poskytovat základní informace. Co si o tom myslí odpůrci i zastánci uprchlíků? Jsou to dva zcela odlišné pohledy.

Kaclíková: V Klinice jsme uprchlíky nechali přespat

V Klinice fungují nonstop. Vypravují dodávky s věcmi pro uprchlíky, kupují jízdenky, pomoc koordinují s dobrovolníky na Hlavním nádraží. „Někteří uprchlíci u nás přespali, byli jsme za to osočováni. Jenže nikdo neví, v jaké situaci se nacházeli,“ uvedla pro Pražský patriot Kateřina Kaclíková z Kliniky. Uprchlíci byli promrzlí, hladoví, stále v letním oblečení, na Hlavním nádraží bylo i dítě, které z detence propustili v noci a bez doprovodu.

„Na propouštění uprchlíků z detenčních center je nejtristnější, že je vypustí i ve dvě hodiny v noci. V detenci je drží několik měsíců, okradou je o peníze, většinou u sebe mají jen povinných 400 korun, které stačí na jízdenku do Prahy. Na Hlavním nádraží se tak ocitnou bez tlumočníka, bez prostředků, bez právní pomoci. Přitom do několika dnů musí opustit republiku,“ dodala. Pomoc z dobrovolných sbírek se podle ní nedaří dostat za zdi detenčních center.

Volfová: Nechci, aby se uprchlíci toulali Prahou

Zcela jiným úhlem pohledu situaci kolem uprchlíků vnímá Jana Volfová z Bloku proti islámu. „Považuji za problém už to, že lidé jsou z detenčních center pouštěni, aniž by byli v dlouhodobé karanténě. Nevíme, jestli nemají třeba tuberkulózu nebo jiné nemoci, které se projevuji až v řádu několika týdnů. Vadí mi, že se mohou toulat Prahou, pro Pražany je to riziko. Navíc nevíme, zda mezi nimi – jak avizuje Islámský stát – nejsou teroristé,“ uvedla pro Pražský patriot.

„Jsem přesvědčena, že by je z detenčních center měli vozit přímo za hranice. Náš dlouhodobý cíl je zavřít hranice, aby se sem nedostali, zapomíná se na to, že to jsou ilegální migranti, kteří ilegálně překročili naše hranice,“ dodala.

Pro jednu opožděný krok, pro druhou nehoráznost

Praha chystá plán na pomoc uprchlíkům – chce se postarat o 150 až 200 rodin a zajistit jim bydlení. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) budou připraveny konkrétní návrhy, uprchlíci by nebyli umístěni do jedné lokality, ale do různých částí hlavního města.

„Jsem v tak aktivním kruhu pomoci, že nejsem schopna sledovat tyto oficiální a dost opožděné kroky. Myslím, že by se na to měli připravit. Situace, kdy bude třeba umístit uprchlíky v nějakých důstojných podmínkách, tedy nedržet je v detenčních zařízeních, přijde záhy,“ uvedla Kaclíková.

„Považuji to za skandální. Ptám se, co tomu říkají lidé, kteří v Praze plno let čekají na byt, protože si nemohou dovolit si jej koupit, vzít si velkou hypotéku. Těmto lidem i řadě důchodců, kteří by rádi velký byt vyměnili za malý, se pomoc nedostává. A najednou se dozvědí, že Praha má 200 bytů, které může uvolnit? Kde je najednou sebrala, proč je neposkytla těm, co je nejvíc potřebují – tedy Pražanům?“ řekla Volfová.

Pomoc jen některým uprchlíkům

Anketa

Mělo by se podle vás Česko bránit, podobně jako Slovensko, kvótám o rozdělení uprchlíků?

96.8%
(96.8%)
3.2%
(3.2%)
A může Praha uprchlíkům pomoci, o některé z nich se postarat? Volfová je přesvědčena o tom, že pokud by metropole někomu, pokud by získal oficiální statut migranta, měla pomoci, jsou to křesťané, jezídi a ateisté.

„Ti jsou v muslimských zemích ohroženi nejvíce, utíkají před ohrožením života, ostatní jsou většinou ekonomičtí migranti,“ uvedla. Prvotní je ale podle ní pomoc utečeneckým táborům v Libyi či Jemenu, kde je bezpečná zóna. Teprve potom pomoc na našem území.

Registr lidí, kteří chtějí pomáhat

Kaclíková uvedla, že na Klinice se snaží dát dohromady registr, kam se hlásí lidé s nabídkou konkrétní pomoci: učitelé, překladatelé, psychologové, i ti, kteří jsou schopni uprchlíky hostit, třeba mají chalupu, kde přes zimu nebudou.

„Pokud budou uprchlíci žádat o azyl, byla bych ráda, aby je Česká republika přijala a Praha jim poskytla pomoc, včetně bydlení. S uprchlíky jsme dělali interview, nikdo z nich domov neopouštěl rád, je to pro ně těžké. Když se mě kdokoli ptá, proč jim pomáhám, odpovídám: A proč ne?“

Politici: Emoce, soucit, strach…

O uprchlících nedávno emotivně diskutovali senátoři. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) uvedl, že se obává teroristického útoku, protože „ty mladé muže už stačí jenom ozbrojit“. Senátor Václav Láska (SZ) řekl, že se neustále opakují poznámky, že „ilegální migrace je trestným činem“. „Pokud někdo prchá z válečného konfliktu, překročí nedovoleně hranice, je to ilegální migrant, legální migrace neexistuje.“ Migrantů se proto zastal.

„Zbavme se emocí, řešme věci věcně, ale prosím, neobviňujme se navzájem z toho, že někdo to myslí dobře, někdo špatně,“ řekl senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). Diskuse předtím probíhala i v Poslanecké sněmovně. Schůzi k migraci poslanci ještě neukončili.


Autor: Anna Skálová

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru