Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Střešovice ve fotografiích v Galerii Skleňák
6 bře
31 bře
Výstavy
Rekonstrukce systému vytápění galerie a výměna skleněných výkladců radnici vyšla na 14 milionů korun. Foto: Praha 6

Střešovice ve fotografiích v Galerii Skleňák

6. 3. 2024 - 31. 3. 2024
Galerie Skleňák v Praze 6 se veřejnosti znovu otevřela po půlroční pauze vynucené náročnou rekonstrukcí výkladních skel. První výstavou je soubor fotografií s názvem Střešovice dnes, které vznikly v rámci workshopu pořádaného Svazem českých fotografů.

„Výstava zcela přirozeně ukazuje všechny tváře Střešovic a jejich proměnu z původní vesnice na součást velkoměsta a vybízí k procházkám v každém ročním období. Zajímavé detaily jsou vhodné nejen pro objektiv fotografa, ale i k zamyšlení a rozjímání pro běžného chodce,“ říká starosta Prahy 6 Jakub Stárek.  

Každý z 24 fotografů začlenil získané poznatky do specifiky svého přístupu k fotografii a k realitě. Podařilo se jim obrazově postihnout souvislost historických aspektů a současného života, výjimečnost i každodennost.

„To dokumentuje určitou pestrost městské části, protože my jsme skutečně velká, zelená, vzdělaná, dobře spravovaná městská část, specifická i tím, že máme různá zákoutí. Například staré Střešovice a Střešovičky, tam se skutečně ocitnete jakoby na vesnici, v předminulém století a je to velmi zajímavé,“ dodal radní Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina, který výstavu slavnostně zahajoval.

Výběr z více než dvou set snímků, které byly během workshopu pořízeny, akcentuje individuální prožitek, originalitu pohledu a osobní přístup, ale na druhé straně i informovanost fotografů o historických i kulturních souvislostech. „Fotografie vznikly z procházek, kde nás prováděl kunsthistorik doktor Vladimír Czumalo, který bohužel letos v lednu zemřel. Zasvěceně vždy ukazoval ty důležité a zajímavé části, které v jednotlivých místech jsou,“ uvedla kurátorka výstavy Věra Matějů.

Výstava s názvem Střešovice dnes je první expozicí po půlroční odmlce, kdy galerie Skleňák jako součást památkově chráněné budovy procházela rekonstrukcí. Výkladce z jednovrstevných skel se nahrazovaly skly dvouvrstvými, která jsou výrazně těžší, proto došlo i ke změně jejich ukotvení. Rekonstrukce systému vytápění galerie a výměna skleněných výkladců radnici Prahy 6 vyšla na 14 milionů korun.

Galerie Skleňák za výkladními skly Skleněného paláce na nám. Svobody je veřejnosti přístupná 24 hodin denně. Výstavy připravuje odbor kultury Prahy 6. Fotografie z cyklu Střešovice si můžete prohlížet až do 31. března


Autor: Alo

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

Včera ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

Včera ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Další články
Nahoru