Dnes Úterý - oblacno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lifestyle / Zdraví

Stres na pracovišti? Co nejvíce bere lidem spánek

Pracovní stres ovlivňuje kvalitu spánku. Vystresovaní lidé spí kratší dobu. Z průzkumu mezinárodního portálu Paylab.com s názvem Stress in the Workplace vyplývá, že zaměstnanci, kteří jsou zvyklí během pracovního týdne spát pravidelně méně než 6 hodin denně, si v mnohem větší míře stěžují na stres v práci. Trápí je především špatné finanční ohodnocení a velký nápor povinností. 

Průzkum portálu Paylab.com, který je v ČR zastoupený značkou Platy.cz, proběhl začátkem roku 2017 v 11 evropských zemích včetně České republiky, kde se do průzkumu zapojilo 11 158 lidí.

Jen 8 % zaměstnanců, kteří spí během pracovního týdne méně než 6 hodin denně říká, že v práci nepociťují stres. S delší uvedenou dobou spánku stoupá i podíl lidí, kteří jsou více v pohodě a tvrdí, že je stres v práci netrápí. Pokud porovnáme zaměstnance s nižšími a vyššími příjmy, ti s nižšími příjmy jsou na tom o něco hůře. Z průzkumu vyplynulo, že mezi zaměstnanci s vyššími příjmy je výrazně vyšší podíl lidí, kteří deklarují, že nemají stres v práci.

Lidé, kteří spí kratší dobu, se trápí kvůli práci mnohem intenzivněji. Méně kvalifikované a zaměstnance s nízkými příjmy více sužují finance, špatné pracovní podmínky a prostředí, ve větší míře je zatěžují zdravotní problémy pramenící z vykonávání práce, dojíždění za prací a špatné vztahy s kolegy. Na druhé straně manažeři a lidé, kteří mají vyšší příjmy, si mnohem více stěžují na velkou pracovní zátěž, častěji zmiňují pocit vyhoření, stresy vyplývající z organizačních změn a také častěji řeší problémy se sladěním pracovního a soukromého života – tzv. work-life balance.

Jak dlouho spí zaměstnanci v České republice?
Největší podíl (77 %) zaměstnanců spí denně 6 až 8 hodin. To je považované za dostatečnou dobu odpočinku pro mozek i na regeneraci organismu. Jsou i šťastlivci, kteří obvykle spí více než 8 hodin, takových je jen 5 %. Na druhé straně je tu i početná skupina zaměstnanců, kteří se dlouho v posteli nezdrží. Asi 18 % pracujících v ČR spí v průběhu pracovního týdne méně než 6 hodin denně. Tento trend se začíná stupňovat zejména u lidí starších než 35 let. Kratší spánek se o něco častěji týká zaměstnanců, kteří jsou na nižších pozicích: jako pomocní pracovníci, kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách (26 %). Může to souviset i s tím, že jejich pracovní doba začíná dříve, případně je vázaná na směny. Tito lidé si také mnohem častěji stěžují na dojíždění do práce (14 %). Krátký spánek se nevyhýbá ani výše postaveným pozicím: například top manažerů, kteří spí méně než 6 hodin denně, je 26 %.

Co zaměstnancům v Čechách nedává spát?
Nejvýznamnější oblastí, která zaměstnancům v Čechách způsobuje stres, jsou finanční problémy pramenící z nízkých výdělků, které nestačí pokrýt životní náklady. Tento aspekt označilo za klíčový stresový faktor 32 % respondentů, přičemž o něco častěji šlo o lidi na nižších pracovních pozicích.

Nároky zaměstnavatelů a tlak na výkon jsou druhou významnou oblastí, která zaměstnancům způsobuje stres. Téměř pětina (21 %) respondentů uvedla, že je trápí příliš velký tlak povinností a zodpovědnost, která z řešení úkolů vyplývá. Z lidí na řídících pozicích tuto formu stresu jmenovali tři z deseti manažerů. S náporem práce do velké míry souvisí i přesčasy, které v průzkumu označilo za vážný problém 16 % respondentů. Málo dní dovolené a volna na oddych trápí 13 % dotázaných. Za časovou zátěž považují lidé také dojíždění do práce (12 %).

Palčivým projevem chronického stresu na pracovišti je syndrom vyhoření, tedy stav psychické, fyzické a emoční vyčerpanosti z práce. V průzkumu portálu Platy.cz se k němu přiznalo 12 % respondentů a největší kumulaci tohoto stavu je možné pozorovat u lidí ve věku 35 až 55 let. Vyčerpanost z práce zasahuje zaměstnance na všech úrovních, o něco častěji manažery. V průzkumu ji uvedlo až 13 % top manažerů a 15 % nižších a středních manažerů. Stresující může být i pracoviště jako takové – za významný stresující faktor ho označilo 12 % respondentů.

Ženy jsou na špatné pracovní podmínky a pracovní prostředí v porovnání s muži o něco citlivější. Negativní vliv mají často i organizační změny, které označilo za stresující 9 % zaměstnanců. Významným faktorem, který lidem nedá spát, jsou i špatné vztahy s kolegy (6 %), které mnohem citlivěji vnímají opět ženy.

Nevyvážený work-life balance je faktorem s výrazným přesahem do soukromí. Stěžuje si na něj 9 % zaměstnanců. Zdravotní problémy pramenící z vykonávání práce označilo 6 % zaměstnanců. Dalšími výraznými činiteli jsou nezvládání pracovních úkolů (3 %), vysoké očekávání a nároky nadřízených (8 %) nebo nároky a očekávání klientů (4 %). Především rodiče s dětmi vědí, jak je těžké skloubit práci s rodičovskými povinnostmi. To v průzkumu zmínila jako stresující celkem 4 % respondentů, z toho až 9 % lidí ve věku 35 až 44 let.Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru