dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Střelnici, na které byly zavražděny po atentátu na Heydricha stovky lidí, čeká rekonstrukce
Kobyliská střelnice. Foto: Kf / Wikimedia Commons

Střelnici, na které byly zavražděny po atentátu na Heydricha stovky lidí, čeká rekonstrukce

Radnice Prahy 8 získala poslední stavební povolení, která jsou nutná k rekonstrukci národní kulturní památky Kobyliská střelnice. Její součástí bude obnova prvků původního využití střelnice, obnovení důstojného památníku protifašistického odboje i celková úprava areálu tak, aby jeho stav odpovídal významu památky. Rekonstrukci radnice chystá zahájit v létě.

V Kobyliské střelnici bylo od atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942 až do druhé světové války zastřeleno popravčími četami více než 750 lidí.

Radnice Prahy 8 získala všechna stavební povolení, která jsou potřeba k rekonstrukci památky. Tu osmá městská část zahájí během několika měsíců. Stane se tak tři roky poté, co jí byla střelnice svěřena.

Samotnému zahájení rekonstrukce předcházela řada jednání a projektových příprav. „Projekt striktně dodržuje zachování historické památky tak, jak to požadují odborníci z Národního památkového ústavu Praha a pracovníci odboru památkové péče pražského magistrátu,‟ uvádí zástupkyně starosty Vladimíra Ludková.

kobyliska-strelnice-socha-nahled

Socha na Kobyliské střelnici

Obě zmíněné organizace vyslovily jednoznačný souhlas se záměrem zrekonstruovat Kobyliskou střelnici v takové podobě, v jaké byla jako Památník protifašistického odboje vybudována a později také prohlášena za národní kulturní památku.

Areál je v plánech radnice pouze doplněn o technické vybavení (nové odvodnění a osvětlení), počítá se s obnovou původní stavební části a nově i se zvýšenou ochranou prostoru před vandaly. Před nimi by měl památník bránit nový plot, vstupní brána a kamery.

„Obnovíme i terčové jámy, které jsou v současnosti veřejnosti nepřístupné. I tímto chceme veřejnosti přiblížit další část československých dějin,‟ říká Ludková. Náklady rekonstrukce se odhadují na jedenáct milionů korun. Část prostředků radnice získá od Ministerstva obrany, a to na obnovu nápisových desek a okolí pietního místa.

Co čeká Kobyliskou střelnici:

  • odstranění náletových dřevin a stromů
  • obnovu tří terčových jam (jámy sloužily k umístění/držení terčů při cvičení střelby)
  • úpravu ploch
  • v terénu u zdí odkopání svahu a provedení hydroizolace
  • úprava vstupu a uzavření areálu vraty
  • umístění veřejného osvětlení uvnitř areálu
  • umístění kamerového systému
  • úprava oplocení
  • obnovu seznamu se jmény popravených během II. světové války

Další články
Nahoru