dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Dětská PrahaVíkendové tipy

Střelecký ostrov si připomene 600. výročí upálení Jeronýma Pražského

Českobratrská církev evangelická si osobnost Jeronýma Pražského připomíná řadou akcí, jejichž vrcholem bude Festival k poctě Jeronýma Pražského – Evropana, vzdělance a buřiče. Alce proběhne s bohatým programem pro děti a dospělé v sobotu 28. května od 13 hodin na Střeleckém ostrově. 

Celý festival slavnostně zahájí bohoslužba pod širým nebem, kterou povede Roman Mazur, na jeronýmovské téma bude kázat Lenka Ridzoňová a v podobě dřevěné loutky promluví i Jeroným Pražský.

Během odpoledne se pak diváci mohou těšit na koncert klezmerové skupiny Létající rabín, loutkové divadlo nejen pro děti Putování za pravdou, jazzový koncert Filip Klinecký Unit protkaný autorským čtením veršů Pavla Rejchrta či vystoupení skupiny Jablkoň.Dále budou probíhat kreativní dílny pro děti a jejich rodiče, dětská bojová hra či výstava Jeroným Pražský zapůjčená z Husitského muzea v Táboře.

„Těsně před začátkem festivalu také vyjde od Novoměstské radnice na Karlově náměstí kostýmovaný průvod,“ tisková mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová.

Jeroným Pražský se narodil okolo roku 1378. V roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě. Z Oxfordu přivezl do Prahy Wyclifovy nejdůležitější spisy. Přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v dnešním Německu a Rakousku. Podílel se na vydání dekretu Kutnohorského. Složil několik básní a „protest-songů“. Jako diplomat krále Václava IV. zavítal i do Jeruzaléma. V dubnu 1415 přijel i přes varování do Kostnice. Po Husově smrti byl mučen a ze strachu o život své názory odvolal. Později se k nim však znovu vrátil a byl za ně odsouzen církevním koncilem. 30. května 1416 ho upálili na stejném místě jako Jana Huse.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru