Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem

Osmašedesátiletý Jiří Dvořák z Prahy, kterého soud v září poslal na doživotí do vězení za loňské zastřelení zaměstnankyně úřadu práce a za násilné trestné činy proti dalším ženám, se proti rozsudku odvolal. Jeho případem se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Jakub Brejša.

Předseda soudního senátu o Dvořákovi při vyhlášení verdiktu řekl, že je člověkem, kterému je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně.

Dvořák si tehdy ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním. Hlavní líčení provázel nadávkami, soudce ho několikrát musel nechat vyvést eskortou.

Soud uznal někdejšího leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. Podle verdiktu totiž také polil kyselinou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu, který záměrně poničil.

Vyšetřovatelé se domnívají, že se ženám mstil za domnělá příkoří. Zavražděná žena z úřadu práce mu například v minulosti nepřiznala podporu v nezaměstnanosti. Podle státní zástupkyně vykazoval způsob provedení trestných činů neobvyklou brutalitu, bezcitnost a pohrdání lidským životem.

Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody. Podle sdělení městského soudu podala odvolání i jedna z poškozených stran.

Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.


Autor: ČTK

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Další články
Nahoru