Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem

Osmašedesátiletý Jiří Dvořák z Prahy, kterého soud v září poslal na doživotí do vězení za loňské zastřelení zaměstnankyně úřadu práce a za násilné trestné činy proti dalším ženám, se proti rozsudku odvolal. Jeho případem se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Jakub Brejša.

Předseda soudního senátu o Dvořákovi při vyhlášení verdiktu řekl, že je člověkem, kterému je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně.

Dvořák si tehdy ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním. Hlavní líčení provázel nadávkami, soudce ho několikrát musel nechat vyvést eskortou.

Soud uznal někdejšího leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. Podle verdiktu totiž také polil kyselinou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu, který záměrně poničil.

Vyšetřovatelé se domnívají, že se ženám mstil za domnělá příkoří. Zavražděná žena z úřadu práce mu například v minulosti nepřiznala podporu v nezaměstnanosti. Podle státní zástupkyně vykazoval způsob provedení trestných činů neobvyklou brutalitu, bezcitnost a pohrdání lidským životem.

Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody. Podle sdělení městského soudu podala odvolání i jedna z poškozených stran.

Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.


Autor: ČTK

Plné auto oblečení, doklad o zaplacení chyběl

Včera v 18:11

Na náměstí Republiky oslovil hlídku strážníků zaměstnanec bezpečnostní agentury s tím, že si na kamerách všiml skupiny osob, která provádí krádeže zboží v obchodech a pak ho ukládá do zaparkovaného vozidla.

Schoval se ve sklepě

Včera v 11:35

V sobotu 3. prosince kontrolovala hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky řidiče skútru, který kolem nich chvilku předtím projel vyšší rychlostí, než je stanovená padesátka ve městě. Během kontroly se řidič všemožně vymlouval, že nemůže najít osobní doklady ani řidičský průkaz, až se...

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Prchajícího muže ulicemi Prahy 5 zastavil náhodný kolemjdoucí

Včera v 06:29

Při kontrole pěší zóny na Andělu hlídku strážníků oslovila neznámá žena a sdělila jí, že ji celý den obtěžuje jakýsi muž. Dále uvedla, že vešel do provozovny v ulici Na Bělidle a že by měl být v celostátním pátrání. Potom rychle odešla.

Další články
Nahoru