Dnes Úterý - zatazeno -5°C
Zítra Středa - obcasny-dest -3°C
Úterý 5. 12. 2023
Svátek má Jitka
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem

Osmašedesátiletý Jiří Dvořák z Prahy, kterého soud v září poslal na doživotí do vězení za loňské zastřelení zaměstnankyně úřadu práce a za násilné trestné činy proti dalším ženám, se proti rozsudku odvolal. Jeho případem se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Jakub Brejša.

Předseda soudního senátu o Dvořákovi při vyhlášení verdiktu řekl, že je člověkem, kterému je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně.

Dvořák si tehdy ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním. Hlavní líčení provázel nadávkami, soudce ho několikrát musel nechat vyvést eskortou.

Soud uznal někdejšího leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. Podle verdiktu totiž také polil kyselinou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu, který záměrně poničil.

Vyšetřovatelé se domnívají, že se ženám mstil za domnělá příkoří. Zavražděná žena z úřadu práce mu například v minulosti nepřiznala podporu v nezaměstnanosti. Podle státní zástupkyně vykazoval způsob provedení trestných činů neobvyklou brutalitu, bezcitnost a pohrdání lidským životem.

Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody. Podle sdělení městského soudu podala odvolání i jedna z poškozených stran.

Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.


Autor: ČTK

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Dnes v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Dnes v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

3. prosince 2023 v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Další články
Nahoru