Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Střelec z úřadu se odvolal proti rozsudku s doživotním trestem

Osmašedesátiletý Jiří Dvořák z Prahy, kterého soud v září poslal na doživotí do vězení za loňské zastřelení zaměstnankyně úřadu práce a za násilné trestné činy proti dalším ženám, se proti rozsudku odvolal. Jeho případem se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Jakub Brejša.

Předseda soudního senátu o Dvořákovi při vyhlášení verdiktu řekl, že je člověkem, kterému je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně.

Dvořák si tehdy ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním. Hlavní líčení provázel nadávkami, soudce ho několikrát musel nechat vyvést eskortou.

Soud uznal někdejšího leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci. Podle verdiktu totiž také polil kyselinou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu, který záměrně poničil.

Vyšetřovatelé se domnívají, že se ženám mstil za domnělá příkoří. Zavražděná žena z úřadu práce mu například v minulosti nepřiznala podporu v nezaměstnanosti. Podle státní zástupkyně vykazoval způsob provedení trestných činů neobvyklou brutalitu, bezcitnost a pohrdání lidským životem.

Součástí rozsudku je i mužova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody. Podle sdělení městského soudu podala odvolání i jedna z poškozených stran.

Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru