Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tragédie v centru Prahy: Student na filozofické fakultě zastřelil čtrnáct lidí
Náměstí Jana Palacha je uzavřeno. Foto: Policie ČR

Tragédie v centru Prahy: Student na filozofické fakultě zastřelil čtrnáct lidí

Pražská policie ve čtvrtek od patnácté hodiny zasahovala u nahlášené střelby v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Na místě jsou mrtví a zranění. Policisté to uvedli na síti X. Podle policie zemřelo 15 lidí včetně útočníka. Vrahem je čtyřiadvacetiletý student z Kladenska. 

Střelec se pohyboval v hlavní budově na náměstí Jana Palacha. Dostal se i na střechu. „Střelec byl eliminován! Celá budova je v současné chvíli evakuována a na místě je několik mrtvých a desítky raněných,“ uvedla kolem šestnácté hodiny Policie ČR na síti X.

K incidentu vyjelo pět posádek záchranářů, dva lékaři i speciální vůz Fénix. Podle záchranářů je zraněných 25 lidí, z toho deset vážně. 

Celé okolí náměstí Jana Palacha policisté uzavřeli, zastavili dopravu a odklánějí tramvaje a autobusy. Vyzvali také lidi, aby se v okolí náměstí nezdržovali ani nevycházeli ven. Sto lidí bylo z budovy fakulty evakuováno do sousedního Rudolfina. 

Jak uvedl na tiskové konferenci před budovou fakulty policejní prezident Martin Vondrášek, policisté zjistili ve 12:20, že z obce Houstoň na Kladensku odjel do Prahy mladý muž, který si chce údajně sáhnout na život. Ve 12:40 byl v Houstoni nalezen mrtvý otec studenta.

„Student měl mít přednášku v Celetné ulici ve 14 hodin, tak  jsme tu budovu vyklidili a evakuaci ukončili ve 14:22. Ve 14:59 jsme získali informaci, že je střelba v budově Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. První hlídky tam byly v řádu minut. Po dvaceti minutách bylo na ochozu tělo bezvládného střelce," sdělil Vondrášek.

Střelec se podle něj inspiroval v zahraničí při útoku v Rusku letos na podzim. Při něm ruská školačka spustila 7. prosince střelbu ve škole Brjansku, při které zemřeli dva lidé a další byli zraněni. Poté spáchala sebevraždu.

Pravděpodobné prý je, že i pražský střelec spáchal sebevraždu, když po něm stříleli policisté. Podle policie neměl vrah komplice, jak spekulovala média. Podle Vondráška měl střelec v budově fakulty obrovský arzenál zbraní a střeliva, takže hrozilo mnohem větší krveprolití.

Ústřední vojenská nemocnice aktivovala druhý stupeň traumaplánu, týmy byly připravené na hromadný příjem raněných. Připraveny na příjem pacientů byly i další nemocnice. Zranění byli do nemocnice postupně odvezeni. Například ve fakultní nemocnici Bulovka ošetřili pětadvacetiletou ženu s průstřelem stehna.

Na místě po střelbě byli kromě záchranářů i hasiči a policisté. „Měli jsme tam několik jednotek. Asistovali jsme především záchranářům. Poslali jsme tam i naši psycholožku," uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. 

Prezident Petr Pavel vyjádřil hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze. Na sociální síti X také poděkoval občanům, že respektují pokyny bezpečnostních složek. Prezidentská kancelář zároveň na téže síti uvedla, že se Pavel urychleně vrací ze služební cesty z Francie. Hned po návratu do Česka se setká s bezpečnostními složkami státu.

Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) Praha spustila krizové centrum. Vláda svolala na 21 hodin mimořádné zasedání vlády, premiér Petr Fiala ukončil návštěvu Olomoucka. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ocenil práci všech složek integrovaného záchranného systému. „Postupují maximálně profesionálně, maximálně citlivě ke všem, kteří se v budovách nacházeli," sdělil. 

„Dnes v odpoledních hodinách došlo na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy k ozbrojenému útoku, který způsobil nejen zranění, ale i ztráty na životech. Jsme otřeseni a truchlíme nad zmařenými životy. Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým a soucítíme se všemi, kterých se situace jakýmkoliv způsobem dotýká. V současné chvíli se pokoušíme získat co nejvíce informací a koordinujeme krizovou pomoc. Prosíme nyní všechny, aby se pokusili zachovat klid," uvedla Filozofická fakulta UK na Facebooku. 

Policie zřídila kvůli čtvrteční tragické střelbě krizovou linku pro veřejnost, která funguje na čísle 974 823 158. Na Ovocném trhu před budovou rektorátu univerzity vzniklo pietní místo. 


Autor: red

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru