Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Středoevropská premiéra: Motolští lékaři využili při zavádění kochleárního implantátu robotický systém
Zavádění kochleárního implantátu. Foto: se souhlasem FN Motol

Středoevropská premiéra: Motolští lékaři využili při zavádění kochleárního implantátu robotický systém

Jako první ve střední a východní Evropě začali lékaři ve fakultní motolské nemocnici využívat při zavádění kochleárního implantátu robotický systém RobOtol. Informoval o tom přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol Jan Plzák.

Robotické rameno RobOtol bylo uvedeno na trh na jaře roku 2019. Systém vznikl ve Francii a Česká republika se tak po Německu, Itálii a Belgii stala pátou evropskou zemí, která tento systém využívá. Hlavní indikací pro použití robotického ramene je zavádění kochleárního implantátu u dospělých i dětských pacientů trpících vážným poškození sluchu či hluchotou.

„Robot pomáhá při zavedení elektrod do vnitřního ucha, eliminuje třes ruky operatéra a umožňuje výrazně zpomalit rychlost vkládání elektrodového svazku, čímž chrání jemné struktury vnitřního ucha. Robotické rameno je nicméně stále řízeno a naváděno chirurgem, který zvolením správného úhlu a rychlosti pohybu zajistí šetrný a bezpečný průběh operace. Není to však jediná indikace, RobOtol může pomoci i u dalších operací v oblasti ucha jako je například třmínková chirurgie, tympanoplastické operace či aplikace léčiv do středouší,“ sdělil Jan Plzák.

Hlavním přínosem robotického ramene je atraumatické, šetrné zavedení elektrodového svazku do vnitřního ucha, vyznačující se minimálním poškozením okolních struktur. Tuto skutečnost potvrzuje elektrokochleografické měření, které je prováděno během operace.

 „Elektrokochleografie je metoda, která se využívá během kochleárních implantací k monitorování stavu kochlei během zavádění elektrody. To dává chirurgovi možnost upravovat zavádění tak, aby nedocházelo k poškození vnitřních struktur. Dojde-li k doteku s vnitřními strukturami kochley, elektrická odpověď buněk vnitřního ucha se sníží a biomedicínský inženýr může informovat chirurga, že je třeba polohu elektrody upravit,“ vysvětlil elektroinženýr FN Motol Miroslav Okluský.

V druhé polovině března byl při první operaci robotickým ramenem RobOtol na Klinice ušní, nosní, krční 2. LF UK a FN Motol zaveden kochleární implantát do vnitřního ucha dětskému pacientovi.

Dvouletý chlapec absolvoval ihned po narození screeningové vyšetření sluchu, při kterém bylo vysloveno podezření na sluchovou vadu, po sérii dalších testů byla diagnostikována praktická hluchota.

Pacient nerozuměl lidské řeči ani po zesílení s nejlepšími sluchadly a jeho řeč se nerozvíjela, proto byl indikován ke kochleární implantaci.

„Při operaci jsme využili robotické rameno k zavedení elektrody na jedné straně a na druhé straně jsme elektrodu zavedli klasickým způsobem. Cílem je šetrné zavedení elektrody pomocí robotického ramene s vyloučením faktoru možného třesu ruky chirurga,“ upřesnil Zdeněk Čada, přednosta Kliniky ušní, nosní, krční 2. LF UK a FN Motol. 

S kochleárním implantátem bude malý pacient slyšet a rozumět řeči. „Předpokládáme, že se postupně naučí mluvit a dožene své slyšící vrstevníky,“ dodal Čada.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru