Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Středočeští hygienici loni řešili třiadevadesát tisíc případů nákazy onemocnění covidem-19
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Středočeští hygienici loni řešili třiadevadesát tisíc případů nákazy onemocnění covidem-19

Loni bylo ve Středočeském kraji diagnostikováno 93 373 případů nákazy onemocnění covid-19, přičemž aktivních případů bylo k 31. prosinci 15 079 a došlo také k 1 164 úmrtím. Ve shrnutí situace za uplynulý rok o tom informoval ředitel KHS Středočeského kraje Tomáš Vodný.

První potvrzený případ nákazy koronavirem se ve Středočeském kraji objevil 7. března. Jednalo se o import onemocnění z Itálie, konkrétně z Val Gardeny. První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem našich občanů z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny.

Již koncem března se však začali objevovat pacienti, kteří cestovatelskou anamnézu neměli a ani nepřišli do kontaktu s nikým, kdo se z ciziny vrátil. V této chvíli se ale dařilo u jednotlivých případů dohledat zdroj nákazy a jejich kontakty úspěšně izolovat.

Na začátku léta došlo k uvolnění protiepidemických opatření a situace v kraji byla poměrně klidná. Denní nárůsty případů se pohybovaly v desítkách, některé dny byly přírůstky i nulové. Objevovala se lokální ohniska, nejčastěji ve firmách. Stále se ale dařilo nacházet zdroj nákazy a ohnisko ohraničit.

Nejen Středočeský kraj, ale celou republiku poznamenal například výskyt onemocnění v pražském klubu Techtle Mechtle, odkud byla nákaza rozšířena téměř do všech krajů. Na konci léta došlo také k vysokému počtu nakažených na kurzech pořádaných vysokými školami před nástupem studentů do 1. ročníku.

Přestože ve Středočeském kraji jsou pouze tři vysoké školy, dojíždějí vysokoškoláci studovat většinou do Prahy, kde byl v té době zaznamenáván nejvyšší výskyt onemocnění v Česku.

Epidemiologická situace ve Středočeském kraji se v průběhu léta začala zhoršovat, z bílého přes zelený přešel kraj do oranžového, a nakonec i do červeného stupně Semaforu. V celé zemi byla v září opět zavedena plošná protiepidemická opatření, spočívající zejména v rozšíření míst, kde byla povinnost nosit zakrytá ústa a nos.

Na začátku podzimu pak začalo v kraji stále častěji docházet ke komunitnímu přenosu viru, kdy se nám postupně až u více než poloviny případů nepodařilo dohledat zdroj nákazy. Denní nárůsty pozitivních začaly překračovat tisícovku a nejčastějším ohniskem nákazy se stávaly školy.

V polovině října došlo k plošnému zpřísnění protiepidemických opatření, znovu se uzavřely školy, restaurace nebo sportovní a kulturní akce. Začátkem listopadu byl v kraji nejvyšší výskyt onemocnění covid-19 zaznamenán v zařízeních sociálních služeb a lůžkových zdravotnických zařízeních poskytujících dlouhodobou péči, což souviselo mimo jiné s plošným testováním jejich zaměstnanců a klientů.

Od poloviny prosince existuje pro všechny občany možnost otestovat se na covid-19 prostřednictvím antigenních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Na testy může jít každý opakovaně, nejdříve však za pět dní. Antigenní testování ve Středočeském kraji probíhá na 23 odběrových místech.


V Praze 15 očkovali seniory

Dnes v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Dnes v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

Včera ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

Včera v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Další články
Nahoru