Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Středočeští hygienici loni řešili třiadevadesát tisíc případů nákazy onemocnění covidem-19
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Středočeští hygienici loni řešili třiadevadesát tisíc případů nákazy onemocnění covidem-19

Loni bylo ve Středočeském kraji diagnostikováno 93 373 případů nákazy onemocnění covid-19, přičemž aktivních případů bylo k 31. prosinci 15 079 a došlo také k 1 164 úmrtím. Ve shrnutí situace za uplynulý rok o tom informoval ředitel KHS Středočeského kraje Tomáš Vodný.

První potvrzený případ nákazy koronavirem se ve Středočeském kraji objevil 7. března. Jednalo se o import onemocnění z Itálie, konkrétně z Val Gardeny. První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem našich občanů z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny.

Již koncem března se však začali objevovat pacienti, kteří cestovatelskou anamnézu neměli a ani nepřišli do kontaktu s nikým, kdo se z ciziny vrátil. V této chvíli se ale dařilo u jednotlivých případů dohledat zdroj nákazy a jejich kontakty úspěšně izolovat.

Na začátku léta došlo k uvolnění protiepidemických opatření a situace v kraji byla poměrně klidná. Denní nárůsty případů se pohybovaly v desítkách, některé dny byly přírůstky i nulové. Objevovala se lokální ohniska, nejčastěji ve firmách. Stále se ale dařilo nacházet zdroj nákazy a ohnisko ohraničit.

Nejen Středočeský kraj, ale celou republiku poznamenal například výskyt onemocnění v pražském klubu Techtle Mechtle, odkud byla nákaza rozšířena téměř do všech krajů. Na konci léta došlo také k vysokému počtu nakažených na kurzech pořádaných vysokými školami před nástupem studentů do 1. ročníku.

Přestože ve Středočeském kraji jsou pouze tři vysoké školy, dojíždějí vysokoškoláci studovat většinou do Prahy, kde byl v té době zaznamenáván nejvyšší výskyt onemocnění v Česku.

Epidemiologická situace ve Středočeském kraji se v průběhu léta začala zhoršovat, z bílého přes zelený přešel kraj do oranžového, a nakonec i do červeného stupně Semaforu. V celé zemi byla v září opět zavedena plošná protiepidemická opatření, spočívající zejména v rozšíření míst, kde byla povinnost nosit zakrytá ústa a nos.

Na začátku podzimu pak začalo v kraji stále častěji docházet ke komunitnímu přenosu viru, kdy se nám postupně až u více než poloviny případů nepodařilo dohledat zdroj nákazy. Denní nárůsty pozitivních začaly překračovat tisícovku a nejčastějším ohniskem nákazy se stávaly školy.

V polovině října došlo k plošnému zpřísnění protiepidemických opatření, znovu se uzavřely školy, restaurace nebo sportovní a kulturní akce. Začátkem listopadu byl v kraji nejvyšší výskyt onemocnění covid-19 zaznamenán v zařízeních sociálních služeb a lůžkových zdravotnických zařízeních poskytujících dlouhodobou péči, což souviselo mimo jiné s plošným testováním jejich zaměstnanců a klientů.

Od poloviny prosince existuje pro všechny občany možnost otestovat se na covid-19 prostřednictvím antigenních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Na testy může jít každý opakovaně, nejdříve však za pět dní. Antigenní testování ve Středočeském kraji probíhá na 23 odběrových místech.


Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Včera v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Respirátory pro seniory z Prahy 4 na Spořilově

5. dubna 2021 ve 20:40

Praha 4 pokračuje v rozdávání respirátorů seniorům, kteří mají trvalé bydliště v městské části. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci tramvajové trati a s tím související zhoršené dostupnosti historické Nuselské radnice, budou respirátory vydávány na Spořilově v Informačním centru Prahy 4, Hlavní...

Nedělní počet nových případů covidu v metropoli byl mírně vyšší než před týdnem

5. dubna 2021 v 16:33

V Praze přibylo v neděli 249 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to sice o zhruba pět procent více než před týdnem, ale i tak je to druhý nejnižší denní nárůst v letošním roce, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru