dnes
Sobota - polojasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Střední Evropa: Cenový rozdíl starých a nových bytů je nejmenší v Praze
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Střední Evropa: Cenový rozdíl starých a nových bytů je nejmenší v Praze

Rozdíl v cenách novostaveb a starších bytů je v Praze v porovnání s ostatními velkými městy ve střední Evropě nejmenší. Průměrná cena staršího bytu nabízeného na konci prvního pololetí činila 76 740 korun za metr čtvereční. Cena u novostavby byla 86 511 korun, o 12,7 procenta vyšší. Například v Berlíně nebo Kolíně nad Rýnem byl tento rozdíl téměř 40 procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl partner poradenské společnosti KPMG ČR Pavel Kliment.

„Relativně nižší rozdíl mezi cenami novostaveb a starších bytů oproti sousedním metropolím je jedním z důsledků nedostatku nových bytů na pražském trhu," uvedl Kliment.

Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group klesl počet dostupných nových bytů v Praze na konci prvního pololetí meziročně téměř o čtvrtinu na 3600. V porovnání s polovinou roku 2015 byl dokonce jen zhruba poloviční.

Nejvyšší průměrná cena staršího bytu je v hlavním městě podle KPMG v Praze 1, kde se vyšplhala na 166 000 korun za metr čtvereční, v Praze 2 činila 109 000 korun. Nejnižší byla v Praze 4 (65 000 korun).

„Sbližování cen za nové a starší bydlení jde v protikladu k tomu, jaká situace panuje v řadě jiných velkých evropských měst," doplnil Kliment. Druhý nejmenší rozdíl byl ve středoevropských městech v Mnichově (17 procent), třetí v Bratislavě (19 procent).

Rozdíl mezi nabídkovou cenou novostaveb a starších bytů:

Město

Rozdíl (v procentech)

Kolín nad Rýnem

39

Berlín

36

Budapešť

32

Vídeň

28

Hamburk

20

Bratislava

19

Mnichov

17

Praha

13

Zdroj: KPMG


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru