
Středisko pro ukrajinské uprchlíky funguje nepřetržitě, nápor zažívá i v noci
5. března 2022 10:19
Asistenční centrum fungovalo už od úterý v Ústřední budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí a od počátku se stalo nejvytíženějším mezi obdobnými zařízeními v celé zemi.
Hned první den využily jeho služeb téměř dvě stovky lidí a zájem postupně rostl. Kvůli omezeným prostorovým kapacitám knihovny se tak veškeré služby spojené s pomocí uprchlíkům v noci na pátek přesunuly do výrazně větších prostor Kongresového centra v Praze 4.
Výrazně se tak zvýšila kapacita pro vyřízení záležitostí, které uprchlíci po příjezdu potřebují primárně vyřešit. Navíc bude centrum sloužit nepřetržitě 24 hodin denně. Součástí služeb je i odpočinková zóna nebo tři dětské koutky. Aby uprchlíci nemuseli čekat venku na mrazu. Byl pro ně otevřen i kongresový sál v budově.

„Nové centrum nabízí větší komfort pro klienty i pracovníky centra. Občané Ukrajiny si tak na jednom místě vyřídí potřebné doklady, zdravotní pojištění, ubytování a budou také zařazeni do systému vyhledávání pracovních míst. K dispozici mají také duchovní a psychologickou podporu, zdravotní pomoc a dětský koutek. Velké poděkování patří hasičům, policii, zaměstnancům magistrátu, zdravotníkům a všem dobrovolníkům,“ uvedl náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).
Primární registraci provádí policie a odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, dále jsou k dispozici například zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny pro vyřízení zdravotního pojištění nebo spolupracovníci Českého červeného kříže.
Přítomni jsou dále zdravotníci z očkovací centra, kteří zájemcům mohou podat vakcínu proti koronaviru a už jsou zde i zaměstnanci úřadů práce. Je tu i přítomnost tlumočníků či psychologů.
„Všichni naši lidé jsou v plném nasazení, a to jak v Kongresovém centru, tak i mimo něj, protože nadále plníme také běžnou zásahovou činnost na území Prahy. Chtěl bych poděkovat i kolegům z HZS Středočeského kraje, se kterými organizaci koordinujeme. Přes počáteční problémy se nám podařilo organizaci v centru stabilizovat,“ sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Luděk Prudil.Asistenční centrum bude zásobovat jídlem Potravinová banka a primární materiální pomoc zajistí nezisková organizace Člověk v tísni.
Uprchlíci mohou využívat veřejnou dopravu zdarma v Praze i Středočeském kraji. Do pomoci město zapojilo také domy dětí a mládeže a školy. Budou se starat nejen o vzdělávání, ale i o mimoškolní aktivity ukrajinských dětí.
Město a kraj tím chtějí odlehčit rodičům při zařizování důležitých věcí souvisejících s příchodem do jiné země. Samosprávy také pro uprchlíky vyhradily ubytovací kapacity a pořádají materiální i finanční sbírky.