Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Středisko pro ukrajinské uprchlíky funguje nepřetržitě, nápor zažívá i v noci
V kongresovém centru vzniklo i zázemí s odpočinkovou zónou, aby lidé unavení po dlouhé cestě měli možnost si odpočinout. Pro přicházející rodiny jsou zde také tři dětské koutky. Zdroj foto: HZS Praha

Středisko pro ukrajinské uprchlíky funguje nepřetržitě, nápor zažívá i v noci

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Kongresovém centru Praha u stanice metra Vyšehrad  k půlnoci odbavilo 2600 běženců, z toho bylo ubytování zajištěno pro 390 lidí. Nápor byl i v noci obrovský, uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodal, že kdo umí ukrajinsky a může o víkendu přijít pomáhat s tlumočením, je vítán. Nyní v centru funguje asi 70 přepážek. V centru mají lidé možnost se i nechat očkovat proti covid-19. Informovali o tom pražští hasiči (HZS Praha) a zástupci magistrátu.

Asistenční centrum fungovalo už od úterý v Ústřední budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí a od počátku se stalo nejvytíženějším mezi obdobnými zařízeními v celé zemi.

Hned první den využily jeho služeb téměř dvě stovky lidí a zájem postupně rostl. Kvůli omezeným prostorovým kapacitám knihovny se tak veškeré služby spojené s pomocí uprchlíkům v noci na pátek přesunuly do výrazně větších prostor Kongresového centra v Praze 4.

Výrazně se tak zvýšila kapacita pro vyřízení záležitostí, které uprchlíci po příjezdu potřebují primárně vyřešit. Navíc bude centrum sloužit nepřetržitě 24 hodin denně. Součástí služeb je i odpočinková zóna nebo tři dětské koutky. Aby uprchlíci nemuseli čekat venku na mrazu. Byl pro ně otevřen i kongresový sál v budově.

Větší prostory Kongresového centra umožňují rozšíření agend o další pracoviště a celkově odbaví výrazně více čekajících lidí. Nyní funguje sedm desítek přepážek. Postupně se pracuje na tom, aby bylo možné vyřídit si zde také další žádosti, které se například týkají poskytování specializované zdravotní péče, dodání léků, hledání vhodných nabídek pracovních příležitostí nebo zapojení dětí do povinné školní docházky.

„Nové centrum nabízí větší komfort pro klienty i pracovníky centra. Občané Ukrajiny si tak na jednom místě vyřídí potřebné doklady, zdravotní pojištění, ubytování a budou také zařazeni do systému vyhledávání pracovních míst. K dispozici mají také duchovní a psychologickou podporu, zdravotní pomoc a dětský koutek. Velké poděkování patří hasičům, policii, zaměstnancům magistrátu, zdravotníkům a všem dobrovolníkům,“ uvedl náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Primární registraci provádí policie a odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, dále jsou k dispozici například zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny pro vyřízení zdravotního pojištění nebo spolupracovníci Českého červeného kříže.

Přítomni jsou dále zdravotníci z očkovací centra, kteří zájemcům mohou podat vakcínu proti koronaviru a už jsou zde i zaměstnanci úřadů práce. Je tu i přítomnost tlumočníků či psychologů.

„Všichni naši lidé jsou v plném nasazení, a to jak v Kongresovém centru, tak i mimo něj, protože nadále plníme také běžnou zásahovou činnost na území Prahy. Chtěl bych poděkovat i kolegům z HZS Středočeského kraje, se kterými organizaci koordinujeme. Přes počáteční problémy se nám podařilo organizaci v centru stabilizovat,“ sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Luděk Prudil.

Asistenční centrum bude zásobovat jídlem Potravinová banka a primární materiální pomoc zajistí nezisková organizace Člověk v tísni.

Uprchlíci mohou využívat veřejnou dopravu zdarma v Praze i Středočeském kraji. Do pomoci město zapojilo také domy dětí a mládeže a školy. Budou se starat nejen o vzdělávání, ale i o mimoškolní aktivity ukrajinských dětí.

Město a kraj tím chtějí odlehčit rodičům při zařizování důležitých věcí souvisejících s příchodem do jiné země. Samosprávy také pro uprchlíky vyhradily ubytovací kapacity a pořádají materiální i finanční sbírky.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru