Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Středisko pro Ukrajince se brzy z Kongresového centra přesune na jiné místo v Praze
Kongresové centrum Praha. foto: Jan Puci

Středisko pro Ukrajince se brzy z Kongresového centra přesune na jiné místo v Praze

Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v Kongresovém centru Praha (KCP) se v následujících týdnech přestěhuje. Přesné datum stěhování a místo, kam se přesune, v příštím týdnu projedná magistrátní krizový štáb. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Potvrdil tak informace České televize (ČT) o přemístění centra. Přesunout by se mělo podle informací ČTK na začátku dubna zřejmě do Vysočan na náměstí OSN. Jedním z důvodů stěhování je předsednictví ČR v Evropské unii, jehož akce se budou zčásti konat v budově KCP.

Uprchlíci z Ukrajiny, která čelí ruské vojenské agresi, si v asistenčním centru mohou mimo jiné vyřídit potřebné doklady. „Nad místem a datem přesunu se momentálně vede diskuse. Bude to jedním z bodů úterního jednání krizového štábu. Zda již v úterý padne rozhodnutí, uvidíme," řekl Hlubuček. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ČT řekl, že jakmile město rozhodne, informaci zveřejní, aby se ji dozvěděli uprchlíci.

Na náměstí OSN by se asistenční centrum podle informací ČTK mělo otevřít v budově dříve využívané Komerční bankou. Objekt je z přelomu 80. a 90. let minulého století.

Centrum v KCP je v provozu od začátku března. Přesunulo se tam z hlavní budovy městské knihovny na Mariánském náměstí, která přestala kapacitně stačit. Centrum od začátku funguje současně pro Prahu a Středočeský kraj, tedy pro regiony, kam v ČR míří nejvíc příchozích z Ukrajiny.

Uprchlíci si zde vyřídí dokumenty, jsou zde úředníci z úřadu práce a pobočky tu zřídily některé banky, u kterých si mohou Ukrajinci zdarma založit účet.

V centru v KPC bylo do včerejška odbaveno 43 830 lidí prchajících před ruskou invazí, z toho 2220 za čtvrtek. V počátku svého fungování muselo kvůli náporu příchozích dokonce přechodně omezit provoz. Z uprchlíků, kteří se zaregistrovali v hlavním městě, jich zatím nejvíce nahlásilo pobyt v Praze 4, 10 a 5.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru