Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Středisko pro Ukrajince se brzy z Kongresového centra přesune na jiné místo v Praze
Kongresové centrum Praha. Foto: Jan Puci

Středisko pro Ukrajince se brzy z Kongresového centra přesune na jiné místo v Praze

Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v Kongresovém centru Praha (KCP) se v následujících týdnech přestěhuje. Přesné datum stěhování a místo, kam se přesune, v příštím týdnu projedná magistrátní krizový štáb. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Potvrdil tak informace České televize (ČT) o přemístění centra. Přesunout by se mělo podle informací ČTK na začátku dubna zřejmě do Vysočan na náměstí OSN. Jedním z důvodů stěhování je předsednictví ČR v Evropské unii, jehož akce se budou zčásti konat v budově KCP.

Uprchlíci z Ukrajiny, která čelí ruské vojenské agresi, si v asistenčním centru mohou mimo jiné vyřídit potřebné doklady. „Nad místem a datem přesunu se momentálně vede diskuse. Bude to jedním z bodů úterního jednání krizového štábu. Zda již v úterý padne rozhodnutí, uvidíme," řekl Hlubuček. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ČT řekl, že jakmile město rozhodne, informaci zveřejní, aby se ji dozvěděli uprchlíci.

Na náměstí OSN by se asistenční centrum podle informací ČTK mělo otevřít v budově dříve využívané Komerční bankou. Objekt je z přelomu 80. a 90. let minulého století.

Centrum v KCP je v provozu od začátku března. Přesunulo se tam z hlavní budovy městské knihovny na Mariánském náměstí, která přestala kapacitně stačit. Centrum od začátku funguje současně pro Prahu a Středočeský kraj, tedy pro regiony, kam v ČR míří nejvíc příchozích z Ukrajiny.

Uprchlíci si zde vyřídí dokumenty, jsou zde úředníci z úřadu práce a pobočky tu zřídily některé banky, u kterých si mohou Ukrajinci zdarma založit účet.

V centru v KPC bylo do včerejška odbaveno 43 830 lidí prchajících před ruskou invazí, z toho 2220 za čtvrtek. V počátku svého fungování muselo kvůli náporu příchozích dokonce přechodně omezit provoz. Z uprchlíků, kteří se zaregistrovali v hlavním městě, jich zatím nejvíce nahlásilo pobyt v Praze 4, 10 a 5.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru