Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Střechy Křižíkových pavilonů se proměnily v pobytové terasy, přístupné budou celoročně
Pobytová terasa na střechách pavilonů. Foto: Výstaviště Praha

Střechy Křižíkových pavilonů se proměnily v pobytové terasy, přístupné budou celoročně

Městská firma Výstaviště Praha dokončila opravu střech Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Bubenči. Současně na nich vybudovala občerstvení, venkovní posezení, vysadila zeleň a vyznačila běžeckou dráhu. Lidé se na střechy mohou vydat po kolaudaci, která bude 11. června. Hotovy jsou rovněž interiéry pavilonů a fasády, řekli radní Adam Zábranský (Piráti) a předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Na Výstavišti byla dokončena další rekonstrukce, a to střech Křižíkových pavilonů, které nově nabízejí místo pro relax i akce v zeleni. Revitalizací střech tak byla zakončena rekonstrukce Křižíkových pavilonů. Nové zelené pobytové terasy nabídnou přes 6 000 metrů čtverečních ploch pro veřejné i soukromé akce, relax a setkávání lidí, kdy se mohou návštěvníci občerstvit v novém bistru Terasa 67.

Partnerem jedné z teras je společnost Škoda Auto, která místo obohatí třeba o houpačky pro děti nebo lavičku se solární střechou pro dobíjení. Dodavatelem zeleně jsou Pražské služby (PSAS). Terasy budou otevřeny celoročně.

Terasy Křižíkových pavilonů prošly kompletní rekonstrukcí, kdy veškeré úpravy vycházely z původního návrhu architekta Michala Brixe. V původním stavu byla střecha podmáčená a některé ocelové konstrukce byly částečně poškozeny. Do celkového objemu stavby však nebylo zasaženo, zároveň ale došlo k redukci betonové plochy až o pět tisíc metrů čtverečních, čímž došlo ke snížení tepelného ostrova a lokálnímu zlepšení klimatu.

„Byla dodána spousta zeleně, kdy tyto vegetační střechy zároveň zpomalí pohyb větrů a zachytí škodliviny. Kombinací zelené intenzivní střechy s akumulační substrátovou vrstvou a nové pochozí plochy navíc dojde ke snížení množství dešťových odpadních vod,“ sdělil Hübl.

Dodavatelem zeleně na terasy pavilonů je společnost Pražské služby. „Tento projekt nás velmi zaujal i proto, že máme zkušenosti s realizací vlastní zelené střechy. Věříme, že tady vzniklo důstojné a velmi příjemné místo pro relaxaci a odpočinek Pražanů i návštěvníků metropole. Samotná realizace trvala celkem 90 dnů a podíleli se na ní naši obchodní partneři Lesy hl. m. Prahy a Azeleň. Za necelých 12 milionů korun jsme instalovali podloží včetně příslušných vrstev i závlahy, vysadili vegetaci a počítáme i s následnou údržbou,“ uvedl generální ředitel PSAS Patrik Roman.

„Vše plně v souladu s enviromentální politikou naší společnosti i s plněním Klimatického plánu hlavního města. Součinnost napříč městskými firmami považuji pro Prahu za velmi efektivní. Děkuji zástupcům města, potažmo našemu partnerovi, společnosti Výstaviště Praha, za příležitost realizovat pro vás tuto zakázku na základě tzv. in-house spolupráce,“ dodal.

Pražské služby mají už několik let zelenou pobytovou střechu na svém sídle ve Vysočanech v ulici Pod Šancemi. „Vypadá krásně, je funkční. VeSvýcarsku jsem viděl řadu zelených střech, ale mnohdy nebyly tak pěkné, jako jsou tady na Výstavišti a na našem sídle," dodal. 

K závlaze veškeré zeleně na střechách je využívána  vody z vlastní studny Výstaviště, přičemž tato vlastní závlaha je řízena automaticky pomocí meteostanice. Venkovní osvětlení je řešeno přes soumrakové spínače. Na střechách nechybí ani mlhovače, pítka a markýzy, které dodají v horkých dnech stín.

„V případě proměny střech Křižíkových pavilonů na zelené pobytové plochy došlo k zajímavému propojení dvou městských firem, kdy zeleň na terasy dodávaly Pražské služby. Dvě městské firmy tak propojily své síly na realizaci zakázky zainvestované ze strany města, což může do budoucna sloužit jako ukázka efektivní, finančně i časově výhodné spolupráce pro město, resp. veřejné finance,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

Nové zelené pobytové terasy nabídnou kromě možnosti odpočinku u dobrého drinku také kulturní akce a samozřejmě možnosti pronájmu k akcím soukromým. Sportovní nadšenci ocení na terase B běžecký okruh v délce 132 m a zaskákat si tady můžete i panáka. Střechy pavilonů C a D jsou plochy s kulturními travinami vytvářející intimní zákoutí, doplněny o tribunky umožňující výhled na Křižíkovu fontánu a do Stromovky.

Ve věži Pavilonu C najdou návštěvníci WC. Střechy Pavilonů E a B slouží jako zpevněné zálivy kolem bufetů obklopené trvalkovou výsadbou, návštěvníci zde najdou kruhové zákoutí s lavičkami k odpočinku. Pavilon B pak nabídne návštěvníkům denně otevřené bistro Terasa 67 se stejnou kvalitou oblíbeného bistra Artyčok. Ani zde nechybí WC pro širokou veřejnost. Pavilon E je multifunkční prostor s WC, který bude primárně sloužit na pronájem soukromých akcí.

Škoda Auto se stala partnerem jedné ze střech, kterou proměnila na Škoda Gardens. Nabídne zde místo pro odpočinek i zábavu všem generacím. Prostor zkrášlí umělecké instalace, které vznikly ve spolupráci s mladými designérskými talenty, propojující zeleň a odpadové materiály z výrobních závodů.

Například na houpačky byly použity vyřazené bezpečností pásy. Od léta si při posezení na lavičce bude možné dobít mobilní telefon energií ze slunce, neboť střecha lavičky bude pokryta solárním panelem. Škoda Gardens je prostorem nejen pro pěší, ale i cyklisty, a tak ve spolupráci s Rekoly našly své místo v areálu holešovického Výstaviště také stojany na kola, a díky promo kódu „SkodaGardens“ je 30 minut jízdy na kolech zdarma.


Autor: puc

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru