Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Střechu vyšehradského nádraží podle majitele někdo úmyslně poškodil
Chátrající budova nevypadá zvenku dobře. Foto: JP

Střechu vyšehradského nádraží podle majitele někdo úmyslně poškodil

Střecha vyšehradského nádraží v Praze se nepropadla z důvodu nedostatečné údržby, ale někdo ji úmyslně poškodil. V prohlášení to uvedla firma RailCity Vyšehrad, která nevyužívanou památku vlastní. Policie to ČTK nepotvrdila. Vyjádření zástupců Prahy 2 a magistrátu o možnosti vyvlastnění památkově chráněné budovy podle společnosti „balancují na hraně zákona". Firma uvedla, že střechu opraví na své náklady.

Zástupci Prahy 2 a magistrátu 14. října uvedli, že se v budově začala propadat střecha a že s ohledem na přístup majitele ji plánuje opravit městská část s přispěním města. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) pak řekl, že magistrát zvažuje i vyvlastnění budovy, což je podle památkového zákona možné, pokud majitel nechává památku chátrat.

Město také jednalo s firmou o možném odkupu nebo směně bývalého nádraží, ale neúspěšně. Praha 2 na firmu kvůli stavu budovy podala trestní oznámení. Firma se včera proti vyjádřením pražských politiků ohradila. Zhroucení střechy podle ní nebylo důsledkem zanedbané údržby, ale neoprávněného proniknutí do budovy.

„Fakta jsou taková, že střecha a fasáda objektu byly záměrně poškozeny, navíc někdo neoprávněně vniknul do zajištěné budovy. Celý případ vyšetřuje policie a údajně dopadla konkrétní pachatele, kteří měli záměrně poškodit střechu a fasádu," uvedla společnost. Na pachatele prý podala trestní oznámení.

Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský ČTK tuto informaci nepotvrdil. „V našich evidencích se mi nepodařilo dohledat, že by pražská policie v současné době vedla jakékoli trestní řízení v souvislosti s úmyslným poškozením střechy či fasády zmiňované budovy," uvedl.

Firma v reakci sdělila, že zaměstnanci firmy byli svědky incidentu, kdy policie přímo na místě zadržela muže s horolezeckým vybavením, který neoprávněně pronikl do budovy. „Společnost RailCity Vyšehrad zatím nebyla policí informována o dalším postupu, nicméně nepovažujeme za vhodné se k celé věci v průběhu šetření vyjadřovat," uvedla dále společnost.

Firma dále sdělila, že do údržby investuje nemalé finanční prostředky, aby se stav objektu dále nezhoršoval. „Společnost RailCity Vyšehrad dělá vše pro záchranu této památkové budovy a intenzivně hledá investora pro připravený projekt," stojí v prohlášení. Majitel plánuje budovu zrekonstruovat a přistavět k ní další dvě budovy.

Firma dodala, že se nebrání prodeji budovy magistrátu, ale ne za cenu vycházející z odhadu, který si město nechalo vypracovat. „Naše společnost pracuje se zcela jinými posudky a je zřejmé, že je nutné hledat kompromis. Každopádně úvodní jednání proběhla a nyní čekáme na stanovisko magistrátu," uvedla.

Budova vznikla v letech 1904 až 1905, provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960. V soukromých rukách je objekt, který byl v roce 2000 prohlášen za kulturní památku, od roku 2007.

Obnovení původní funkce není možné, protože moderní normy neumožňují umístit nádraží v zatáčce. Město místo toho plánuje vlakovou zastávku na Výtoni.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru