dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Střechu vyšehradského nádraží podle majitele někdo úmyslně poškodil
Chátrající budova nevypadá zvenku dobře. Foto: JP

Střechu vyšehradského nádraží podle majitele někdo úmyslně poškodil

Střecha vyšehradského nádraží v Praze se nepropadla z důvodu nedostatečné údržby, ale někdo ji úmyslně poškodil. V prohlášení to uvedla firma RailCity Vyšehrad, která nevyužívanou památku vlastní. Policie to ČTK nepotvrdila. Vyjádření zástupců Prahy 2 a magistrátu o možnosti vyvlastnění památkově chráněné budovy podle společnosti „balancují na hraně zákona". Firma uvedla, že střechu opraví na své náklady.

Zástupci Prahy 2 a magistrátu 14. října uvedli, že se v budově začala propadat střecha a že s ohledem na přístup majitele ji plánuje opravit městská část s přispěním města. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) pak řekl, že magistrát zvažuje i vyvlastnění budovy, což je podle památkového zákona možné, pokud majitel nechává památku chátrat.

Město také jednalo s firmou o možném odkupu nebo směně bývalého nádraží, ale neúspěšně. Praha 2 na firmu kvůli stavu budovy podala trestní oznámení. Firma se včera proti vyjádřením pražských politiků ohradila. Zhroucení střechy podle ní nebylo důsledkem zanedbané údržby, ale neoprávněného proniknutí do budovy.

„Fakta jsou taková, že střecha a fasáda objektu byly záměrně poškozeny, navíc někdo neoprávněně vniknul do zajištěné budovy. Celý případ vyšetřuje policie a údajně dopadla konkrétní pachatele, kteří měli záměrně poškodit střechu a fasádu," uvedla společnost. Na pachatele prý podala trestní oznámení.

Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský ČTK tuto informaci nepotvrdil. „V našich evidencích se mi nepodařilo dohledat, že by pražská policie v současné době vedla jakékoli trestní řízení v souvislosti s úmyslným poškozením střechy či fasády zmiňované budovy," uvedl.

Firma v reakci sdělila, že zaměstnanci firmy byli svědky incidentu, kdy policie přímo na místě zadržela muže s horolezeckým vybavením, který neoprávněně pronikl do budovy. „Společnost RailCity Vyšehrad zatím nebyla policí informována o dalším postupu, nicméně nepovažujeme za vhodné se k celé věci v průběhu šetření vyjadřovat," uvedla dále společnost.

Firma dále sdělila, že do údržby investuje nemalé finanční prostředky, aby se stav objektu dále nezhoršoval. „Společnost RailCity Vyšehrad dělá vše pro záchranu této památkové budovy a intenzivně hledá investora pro připravený projekt," stojí v prohlášení. Majitel plánuje budovu zrekonstruovat a přistavět k ní další dvě budovy.

Firma dodala, že se nebrání prodeji budovy magistrátu, ale ne za cenu vycházející z odhadu, který si město nechalo vypracovat. „Naše společnost pracuje se zcela jinými posudky a je zřejmé, že je nutné hledat kompromis. Každopádně úvodní jednání proběhla a nyní čekáme na stanovisko magistrátu," uvedla.

Budova vznikla v letech 1904 až 1905, provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960. V soukromých rukách je objekt, který byl v roce 2000 prohlášen za kulturní památku, od roku 2007.

Obnovení původní funkce není možné, protože moderní normy neumožňují umístit nádraží v zatáčce. Město místo toho plánuje vlakovou zastávku na Výtoni.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Další články
Nahoru