
Střecha zaměstnávající bezdomovce a bývalé vězně shání finance na přesun do nového
6. ledna 2022 12:11 | Aktualizováno v 12:44
Bistro má v nabídce originální veganská jídla i dobrou kávu za dostupné ceny. Jeho majitelé věří, že budoucnost je v rostlinné stravě.
„Naše výrobky jsou 100% veganské, abychom ulehčili přírodě a především zvířatům. Je to strava dlouhodobě udržitelná a my ji chceme představit širší veřejnosti. Zaměřujeme se zejména na tradiční českou kuchyni v její netradiční rostlinné verzi,“ vysvětluje jedna z družstevnic, šéfkuchařka Petra.
O všech důležitých krocích chodu bistra rozhodují jeho majitelé, kteří v podniku sami pracují, na družstevních schůzích. Kdokoliv, kdo ve Střeše pracuje, může po půl roce do družstva vstoupit, stát se tak spoluvlastníkem jakožto člen nebo členka družstva a podílet se na vedení podniku.
Nyní se sociální družstvo rozhodlo, že by rádo zúročilo nabyté zkušenosti a znalosti a otevřelo větší provozovnu v centru Prahy. Tam budou moci rozšířit svou nabídku a pořádně také rozjet cateringové služby či výrobu vlastních vegan produktů, a tedy zaměstnat ještě více lidí bez domova anebo po výkonu trestu.
„Za ty čtyři roky, co fungujeme v malém žižkovském bistru, si u nás našlo práci 19 lidí se zkušeností s bezdomovectvím anebo po výkonu trestu. Chceme přiložit ruku k dílu, aby u nás alespoň několik lidí, kterým štěstí nepřálo, našlo oporu a porozumění. Chceme, aby věděli, že na to nejsou sami. Že je tu spousta dalších lidí, na které se můžou nejen v nouzi obrátit,” říká k záměru jeden z družstevníků Filip Hausknecht.„I z toho důvodu jsme v našem bistru rozjeli takzvané Zavěšené obědy – zákazníci mohou předplatit obědová menu lidem ve finanční nouzi, kteří si je pak u nás v klidu a teple mohou sníst. Už jsme jich takto za dobu svého fungování rozdali přes 5000,“ dodává další ze zakladatelů Střechy Arťom Korjagin.
Protože Střeše chybí část financí na rekonstrukci a vybavení nové provozovny, rozhodla se oslovit své podporovatele a fanoušky prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Hithitu, kde ji od úspěšného zakončení dělí dva týdny a 52 tisíc korun.