Střecha radnice Prahy 8 začala bzučet, úly obývá 40 tisíc včel
26. srpna 2024 15:36
„Ty včeličky do tří kilometrů, mohou i do pěti, si zaletí, kde budou chtít a jsou tady parky, je tam hodně květin a nejsou postříkané žádnými pesticidy," řekla včelařka Gabriela Prekazi.
„Přikrmuji je roztokem z cukru, 3:2, aby ten včelín měl 20 kilogramůzásob na zimu. Ten med dělají z toho cukru, ty zimní zásoby a už tam nezbyde místo na parazity – na varroa," dodala. Praha 8 má v plánu pořídit výukový úl, pravděpodobně bude stát v zahradě Grabovy vily.
Český svaz včelařů (ČSV) podle dřívějších informací z letošního roku eviduje v Praze 4 849 včelstev na 849 stanovištích a 667 včelařů. Střešní včelaření je oblíbené, úly jsou umístěny už na desítkách míst včetně budovy magistrátu či obchodních center. Zájem o chov včel roste nejen u jednotlivců, ale i u firem a institucí.
„V centru města je takový způsob vedení včelstev velmi atraktivní, ba přímo návodný vzhledem k tomu, že konvenční prostory jsou zpravidla nepříliš dobře dostupné. Takové umístění vyhovuje tedy nejen včelařům, ale soudě z tradičně dobrých výsledků včelařů i včelám. I v centru města a v doletové vzdálenosti jsou dobré možnosti snůšky. To se na kondici a výnosu včelstva vždy pozitivně projeví,“ vysvětlil Richard Těhník z ČSV.
Střešní stanoviště pro chov jsou například na skladu dekorací Národního divadla, Tančícím domě nebo na budově ústředí Státní veterinární správy.
Včely se v Praze tradičně chovaly v městských čtvrtích se zahradami, vnitrobloky a starší zástavbou rodinných domů. Oblíbené lokality jsou například Petřín a další zelené plochy a parky na levém břehu Vltavy nebo také okrajové části metropole, kde charakter zástavby nabízí snůšku ze zahrad i polních květin. Právě Praha je pro včelaře i včely atraktivní silnou různorodostí snůškových zdrojů, na rozdíl od jiných lokalit s monokulturními plochami.V posledních letech včelařství proniká také víc do centra města. „Indukuje se relativně dost zájemců o včelaření, pro které je motivem právě péče o přírodu a ekologii. U firem je snad patrné větší zaměření na poselství takové činnosti směrem k veřejnosti, než je tomu u soukromého sektoru,“ řekl Těhník.
Střešní včelaři musí více dbát na bezpečnost, aby se včely nerojily, nebo aby úl nespadl mezi lidi dolů na ulici. Měly by také být v závětří. Včelám se obecně nelíbí alkohol a silné voňavky, jsou také neklidnější před bouří. Rádius snůšky mají včely kolem pěti kilometrů, takže bez problémů v centru Prahy doletí na Petřín nebo až do Stromovky.