dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Střecha podzemí Stalinova pomníku se může zřítit, ukázal posudek
Prostory pod bývalým pomníkem jsou běžně nepřístupné. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Střecha podzemí Stalinova pomníku se může zřítit, ukázal posudek

Statika podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné je ve špatném stavu a na některých místech hrozí jeho zhroucení. Je proto nutné provizorně podepřít střechu stavby, která zároveň tvoří letenskou vyhlídku s metronomem. Vyplývá to z posudku, který si nechal vypracovat magistrát. Podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) se nyní město obrátí na stavební úřad Prahy 7, který rozhodne o dalším postupu.

Náhlé zřícení části konstrukce může být podle posudku způsobeno „… nahromaděním většího množství lidí, zatížením sněhem, nebo jakýmkoliv statickým nebo dynamickým impulzem." Špatný stav je způsoben dlouhodobým zatékáním. Posudek dále uvádí, že odhad nákladů na provizorní podepření stropu podzemní stavby je sedm milionů korun.

Alternativou by bylo zamezit lidem přístup do oblasti metronomu, která je nicméně oblíbenou atrakcí pro Pražany i turisty a město nechce omezovat pohyb v Letenských sadech. Podle Chabra zároveň ani dost dobře nelze monitorovat oblast 24 hodin v kuse tak, aby se do ní nikdo nedostal.

„My jsme sice vlastník, ale návrh opatření, jeho schválení a průběh má určovat stavební úřad," vysvětlil radní. Dodal, že se na úřad ihned obrátí a pokud by schválil podepření stavby, bylo možné je uskutečnit v horizontu týdnů. Následovala by další měření a velká zatěžovací zkouška podobná těm, které se dělají na pražských mostech.

Co bude s podzemím bývalého pomníku dál, zatím není jasné, vedení města o tom podle Chabra bude jednat. „Myslím si, že jsme schopni objekt zasanovat minimálně po dobu jednoho roku, abychom měli čas připravit nějaké další řešení," řekl.

V minulosti město zvažovalo v podzemí vybudovat kulturní prostory, Praha 7 i odbory magistrátu se však podle Chabra staví proti záměrům, které by mohly znamenat větší dopravu v klidové zóně letenských sadů. Kompletní oprava podzemí by podle radního vyšla na stovky milionů korun.

Minulé vedení Prahy plánovalo v podzemí vybudovat galerii. Nynější vedení to zamítlo. Zástupci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) po volbách navrhovali vybudovat v něm muzeum totalitních režimů. Ani tento záměr město neschválilo, nelíbil se zejména zástupcům Prahy Sobě, jejímž lídrem je starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru