Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Střecha paláce Lucerna se na pár dní otevře veřejnosti, bude na ní farmářský trh
Palác Lucerna pohledem z Vodičkovy ulice. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Střecha paláce Lucerna se na pár dní otevře veřejnosti, bude na ní farmářský trh

Střecha paláce Lucerna v centru Prahy se tento týden dočasně otevře veřejnosti. Od středy do pátku vždy od 12 do 18 hodin si budou moci lidé prohlédnout terasu s jedinečným výhledem na Prahu a současně koupit farmářskou zeleninu, uzeniny či sýry z farmy majitelky paláce Dagmar Havlové. Unikátní prostory, které zabírají plochu tisíc metrů čtverečních, pronajala švagrová někdejšího prezidenta Václava Havla pražskému kavárníkovi Ondřeji Kobzovi.

Ještě před otevřením představí Havlová s Kobzou a architektem Petrem Hájkem plány na rekonstrukci střešní terasy, která se bude postupně opravovat a částečně zpřístupňovat veřejnosti. Kobza plánuje, že časem by tam mohla vzniknout například komunitní zahrada s kavárnou – inspirací jsou mu zelené střechy v jiných evropských metropolích.

Záleží ale na tempu oprav i jednání s památkáři. Zatím chce, aby Pražané i návštěvníci hlavního města dosud nevyužívané prostory nad Lucernou, kam se jezdí páternosterem, poznali.

„Je to jedinečné místo, ta symbolika a genius loci jsou tady neskutečné," řekl Kobza. Pro dotvoření atmosféry farmy na střeše přiveze do Lucerny dvě kozy, které má na hradě Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou.

Kobza mimo jiné stojí za projekty Piána na ulici, veřejného jukeboxu na poezii Poesiomat či altánku na poezii Veršomat. Do veřejného prostoru začal umisťovat také šachové stolky.

Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Vácslav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta. Stavitel pro budovu použil unikátní, tehdy ještě málo využívanou železobetonovou konstrukci, jež umožnila největší sál umístit tři patra pod zem.

Secesní multifunkční palác byl na svou dobu unikátním komplexem, zahrnujícím obchody, kino, kavárnu, bar, byty, ale i první pražský jídelní automat, první pražskou obchodní pasáž a velký společenský sál. Lucerna se záhy po svém vzniku stala centrem kulturního a společenského života v Praze, ale hrál se tu třeba i box či zápas.

Velký sál Lucerny pro zhruba 4000 sedících diváků hostil a dodnes hostí nejvýznačnější tuzemské umělce, ale i školní plesy. V sále, který nemá příliš dobrou akustiku ani větrání, vystupovali i mnozí zahraniční hosté.

Po roce 1948 byla Lucerna znárodněna, v roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi. Ivan svou půlku daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od prezidenta Havla. Ten ale svůj podíl v roce 1997 prodal společnosti Chemapol Reality za 200 milionů korun; až o dva roky později prodala firma podíl za 145 milionů korun Dagmar Havlové.

Po vleklých sporech s konkurzním správcem soudy rozhodly, že celá budova patří Dagmar Havlové, která hodlá palác rekonstruovat a oživit.


Autor: ČTK

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru