Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Strážníci začnou kontrolovat bezdomovce, chtějí jim pomoct přežít zimu
Kontrola stanujících bezdomovců. Foto: se souhlasem Městské policie hl. m. Prahy

Strážníci začnou kontrolovat bezdomovce, chtějí jim pomoct přežít zimu

Ve čtvrtek 1. prosince začnou pro pražské strážníky takzvaná „zimní opatření“, která jsou primárně zaměřena na lidi žijící na ulici. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Zatímco během roku bývají kontroly bezdomovců nejvíce spojeny s řešením běžných situací typu znečišťování veřejného prostranství, žebrání, užívání alkoholu na zakázaných místech a dalších problémů, v zimních měsících se strážníci především soustředí na to, aby si mrazy nevybíraly svou daň na životech.

„Alkohol spojený s únavou může mít tristní následky stejně tak, jako různé formy přitápění, které zvyšují riziko vzniku požáru. Kontrola a probuzení hlídkou tak může být i záchranou života. Nedílnou součástí zimních opatření je prevence. Pomoci mohou rady i kontakty, proto strážníci vysvětlují a informují, na jaké sociální instituce se tito lidé mohou v nevlídné době obrátit,“ sdělila Seifertová.

Pokud v mrazivém počasí uvidíte ležet, spát nebo netečně sedět na ulici člověka, a nemusí být nutně bez domova, je podle ní dobré ho například oslovit, zda je v pořádku a vnímá.

„Pakliže není v dobrém zdravotním stavu, volejte záchrannou službu na lince 155 nebo se obraťte na tísňovou linku městské policie 156, a to i v případě jakéhokoli podezření,“ dodala mluvčí. 

Pomoc organizace Naděje 

Od začátku prosince zavádí humanitární organizace Naděje pro lidi bez domova kvůli chladnému počasí v Praze noční terénní službu, která jim bude pomáhat.

„V Praze od 1. prosince zavádíme noční mobilní terénní službu na každý den v týdnu. Tým našich pracovníků prochází od 20:00 do 08:00 veřejná prostranství i odlehlá místa, kde lidé bez domova přežívají," uvedla mluvčí Naděje Hana Šimková.

Současně organizace v metropoli otevře noční centrum s šesti krizovými lůžky na každý den v týdnu. „Kromě toho samozřejmě fungují naše celoročně otevřené azylové domy a noclehárny. Ty jsou ovšem nyní plné," dodala Šimková.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru