Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Strážníci v Praze nadále musí mít na rozdíl od policistů maturitu
Strážníci v centru metropole. Ilustrační foto: archiv

Strážníci v Praze nadále musí mít na rozdíl od policistů maturitu

Zatímco pražská státní policie nově přijímá i uchazeče bez maturity, u pražských městských strážníků zůstává úspěšné složení maturitní zkoušky i nadále podmínkou přijetí. Městská policie na to upozornila na svém facebookovém profilu. Skutečnost, že lidé si občas obě policejní složky v metropoli pletou, zároveň využila k hledání nováčků. Láká je mimo jiné na náborový příspěvek 300  000 korun, což představuje dvojnásobek oproti příspěvku nabízenému novým státním policistům v hlavním městě.

U pražské státní policie aktuálně slouží zhruba 3500 policistů. Krajské policejní ředitelství v úterý informovalo při spuštění nové náborové kampaně, že kvůli chybějící zhruba tisícovce policistů začalo nabírat i uchazeče s výučním listem. Dříve přitom bylo ukončené středoškolské vzdělání s maturitou povinné. Šéf pražských policistů Petr Matějček ke změně uvedl, že „nikde není psáno, že když člověk nemá maturitu, tak nemůže být dobrý policista".

Nové kolegy hledá i Městská policie Praha. „Uchazeč o práci strážníka musí stále mít středoškolské vzdělání zakončené maturitou. Ano, trochu paradox, ale je to tak. Strážník není policista. Maturita je zákonem stanovený předpoklad. Stejně jako spolehlivost, bezúhonnost, věk 18 let a státní příslušnost k ČR," napsala městská policie na Facebooku. „Na jednu stranu máme vysoké požadavky, na druhou máme co nabídnout," pokračovala.

Vedle náborového příspěvku zmínila mezi dalšími benefity příspěvek na dopravu či bydlení 10 000 korun měsíčně, roční příspěvek 5000 korun na rekreaci, stravenkovou kartu, příspěvek na penzijní a důchodové pojištění, letní a zimní tábory pro děti zaměstnanců, „skvělé parťáky a parťačky a kvalitní vybavení v podobě výstroje a výzbroje“. Plat po složení závěrečných zkoušek, získání zbrojního průkazu a dvouměsíční praxi vyčíslila při započtení benefitů a příplatků na 48 000 korun měsíčně.

„Práce strážníků na ulici je té policejní dosti podobná. Všichni máme společný cíl – zajistit bezpečnost Pražanů a návštěvníků metropole, pomoci, kde je třeba," dodala.

Pražská státní policie nabízí novým uchazečům vedle náborového příspěvku 150 000 korun také šest týdnů dovolené, bezplatné ubytování pro mimopražské policisty na 20 let, náhrady cestovních výdajů, příspěvek na stravování, bezúročné půjčky, příspěvek na kulturu a sport, bezplatné jazykové vzdělávání či možnost přiznání stabilizačního příplatku 2500 až 3000 korun po úspěšném zakončení základní odborné přípravy. Nástupní plat je podle ní přibližně 30 000 korun hrubého a po ukončení přípravy zhruba o 10 000 více.

Nejvíce policistů v hlavním městě chybí v odboru dopravní policie, dále na místních odděleních a v oddělení metro. Uchazeči bez maturity dostanou možnost si zkoušku dodělat v resortní škole ministerstva vnitra. Další podmínky přijetí – například psychotesty – jsou pro zájemce s výučním listem stejné jako pro ty s maturitním diplomem.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru