dnes
Sobota - polojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
11°C
Strážníci v Praze mají nové kombíky a elektrokola
Nové automobily pražských strážníků. Foto: MP Praha

Strážníci v Praze mají nové kombíky a elektrokola

Pražští strážníci budou nyní využívat další novou techniku. Pořídili 23 vozidel Octavia Combi Scout v policejním provedení, 8 vozidel VW transportér a 32 kol s elektrickým pohonem. Služební Scouty budou primárně nasazeny na zajištění tísňové linky 156, transportéry bude městská policie nejvíce využívat při bezpečnostních opatřeních. Elektrokola pomohou cyklohlídkám v náročnějších terénech.

Nová vozidla Octavia Combi Scout s benzínovým motorem o objemu 2,0 litry, výkonem 140kW, s automatickou převodovkou a náhonem na všechna čtyři kola jsou poprvé dodávána v policejním provedení jako celek.

Jsou vybavena výstražným světelným a zvukovým zařízením,  radiostanicemi a kamerovým systémem, který bude monitorovat dění před a za vozidlem. Záznam je současně ukládán na interní úložiště. Zařízení pracuje zcela autonomně a uvádí se do chodu po nastartování vozidla. IP kamery i záznamové zařízení pracují v plném HD rozlišení a záznam je v tomto formátu také ukládán na pevný disk.

Záznamy z kamer budou následně využívány k řešení případného přestupkového jednání. Zároveň záznamové zařízení slouží jako takzvaná „černá skříňka“ pro vyhodnocování situace v případě dopravní nehody. Cena za jedno vozidlo činí 540 tisíc korun bez DPH. 

„Těší mě, že se daří obnovovat naší techniku v závislosti na skutečných potřebách výkonu služby. Kvalitní a moderní technika je totiž naprosto klíčová pro efektivní výkon služby a optimální zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků hlavního města Prahy,“ dodal ředitel Městské policie hl. m. Prahy Eduard Šuster. Podle něj se za poslední čtyři roky podařilo obnovit 80 procent vozového parku, který činí kolem 250 vozidel. „Mezi lety 2010 a 2015 se nekoupilo ani kolo, nebylo pořízeno jedno jediné vozidlo," řekl ředitel.

Vozidla VW transportér jsou taktéž s benzínovým motorem o objemu 2,0 litry, výkonem 150kW, s automatickou převodovkou a náhonem na všechna čtyři kola, taktéž v policejním provedení, včetně záznamového zařízení. Cena za jedno vozidlo je zhruba 1 110 000 korun bez DPH.

Nová kola s elektrickým pohonem budou ve 22 provedeních „cross“ a 10 kusů je v provedení „horské“. Jedná se o model Apache Hawk MX. Cena za jedno elektrokolo činí zhruba 38 tisíc korun bez DPH. Městská policie nyní používá 130 jízdních kol.

Městskou policii zřizuje město a zaměstnává přes 2200 lidí. V posledních letech má problém s naplnění stavu zaměstnanců, dlouhodobě schází desítky strážníků. Náklady na provoz městské policie se ročně pohybují kolem 1,5 miliardy korun.


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru