dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Strážníci se zaměřili na kontrolu pivních kol, odhalili celkem 11 přestupků
Pivní kolo na pravobřežní pražské náplavce. Foto: MP Praha

Strážníci se zaměřili na kontrolu pivních kol, odhalili celkem 11 přestupků

Pražští strážníci se během prodlouženého víkendu zaměřili na turisty oblíbenou atrakci „netradičního cyklovýletu historickým centrem Prahy“, na kterou se především ze strany místních obyvatel množí stížnosti. 

Pražská městská policie realizovala v uplynulých dnech akci zaměřenou na turisty na takzvaných pivních kolech, kteří popíjejí alkohol na místech zakázaných vyhláškou. Pivní kola jsou problémem jak v dopravě, tak při kontrole z pohledu veřejného pořádku.

Cyklohlídky strážníků během tří dnů odhalily celkem 11 přestupků týkajících se porušení vyhlášky hlavního města Prahy, která zakazuje požívání alkoholu na veřejném prostranství. Za tyto přestupky uložily blokové pokuty v příkazním řízení na místě v celkové výši 3400 korun.

Turisté na pivních kolech si při placení pokut strážníkům stěžovali, že nebyli upozorněni na tato omezení. „Povinností každého návštěvníka ale je seznámit se s platnou legislativou toho daného města, kde hodlá trávit svoji dovolenou,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Největším úskalím podle ní bývá dokazování samotného přestupkového jednání. Jakmile se totiž v blízkosti objeví uniformovaný strážník, chovají se většinou cizinci předpisově. „Žádný z nich neodhodí nedopalek, ulici nepoužije jako veřejnou toaletu a nedopustí se ani dalšího nevhodného jednání, na které si Pražané často stěžují,“ sdělila Seifertová. Městská policie bude i nadále provádět namátkové kontroly zaměřené na tuto problematiku v centru Prahy.

V poslední době se množí stížnosti na řadu problémů spojených s touto službou, od nadměrného hluku po omezování plynulosti provozu. Pražský radní Jan Wolf si nechává od magistrátních odborů zpracovat analýzu a stanovisko k návrhu možného řešení. Následně chce osobně iniciovat jednání o řešení této problematiky s příslušnými státními institucemi a městskými částmi, kterých se to bezprostředně týká.

Pivní kola se v posledních letech stala oblíbenou atrakcí turistů v centru města. Až patnáct většinou nepřipoutaných pasažérů bez helmy v nich při pomalé jízdě popíjí alkohol, který je součástí ceny, a poslouchají hlasitou hudbu. Navíc v úzkých uličkách Prahy 1 blokují velmi často dopravu. 

„Toto zařízení je velmi nebezpečné pro ty, co na něm pijí a šlapou, a současně je velmi nebezpečné pro chodce, řidiče a podobně. Je to zárodek dalších dopravních problémů. Občané Prahy 1 si navíc stěžují na hluk a nepořádek, který dělají často podnapilí pasažéři pivních kol. Dokonce se někteří obyvatelé Prahy 1 chystají psát petici za zákaz těchto vozítek,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

Pivní kola jsou například oblíbenou zábavou turistů loučících se v Praze se svobodou. Za 350 eur (zhruba 9000 korun) si objednají 90 minut jízdy centrem města. V ceně je třicetilitrový sud s českým pivem, audiosystém s wifi a anglicky mluvící průvodce, který je zároveň řidičem. Za příplatek je pak možné si objednat i pohlednou servírku.

„Řidič samozřejmě alkohol nepije, pasažéři ovšem ano. Vzhledem k tomu, že pivní kola projíždějí většinou místy, kde platí vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, tak ji de facto všichni nebo většina těchto pasažérů porušuje. Proto Městská policie přistoupila k jejich pokutování, což je v současnosti jedinou možností, jak se Praha 1 může proti hlukovým a jiným efektům pivních kol bránit. Jakmile jsme zahájili tyto systematické kontrolní akce, začali údajně někteří provozovatelé měnit alkoholické pivo v sudech za nealkoholické. Jsem zvědav, zda se to zákazníkům bude líbit, protože kontroly Městské policie budou pokračovat minimálně po celé léto,“ popisuje Ivan Solil a dodává: „Já sám jsem zastáncem úplného zákazu těchto pivních kol v ulicích Prahy 1, to se ale bohužel musí nejprve změnit zákon, stejně jako tomu bylo u segwayů.“

Zákaz pivních kol začal platit už v loni v listopadu v nizozemském Amsterdamu. I tam byly spouštěcím mechanismem stížnosti místních, kdy dokonce 6000 obyvatel Amsterdamu podepsalo petici vyzývající městskou radu, aby tato kola zakázala. Provozovatelé pivních kol se odvolali k soudu, ten ale souhlasil s názorem amsterdamské radnice, že pivní kola narušují veřejný pořádek a blokují dopravu v úzkých uličkách, a zákaz potvrdil.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru