Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stráž zrušila své akce a na Hradě budou vlajky na půl žerdi
Pražský hrad pohledem z promenády pod Petřínem. Foto: archiv

Stráž zrušila své akce a na Hradě budou vlajky na půl žerdi

Hradní stráž zrušila kvůli čtvrteční tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy hudební doprovod při střídání svých vojáků strážících areál Pražského hradu a naplánovaná vánoční hudební vystoupení. Na síti X to uvedla Kancelář prezidenta republiky. Vlajky budou na Hradě svěšeny na půl žerdi od pátečních 16:00 za účasti čestné stráže, zůstane tomu tak do 24. prosince 08:00 hodin, sdělil ČTK Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Hradu. Akce zrušily v souvislosti s incidentem i další instituce v Česku.

Střelba čtyřiadvacetiletého studenta filozofické fakulty si vyžádala 14 obětí z řad studentů a dalších lidí. Zemřel také pachatel. Byl to nejtragičtější případ střelby v historii ČR i nejtragičtější mnohonásobná vražda v Československu od roku 1945.

Prezident Petr Pavel krátce po incidentu vyjádřil velký smutek, bezmocný vztek nad zbytečnou ztrátou tolika mladých životů a upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Všem zraněným také popřál, aby se rychle zotavili pokud možno s co nejmenšími následky, a všem, kteří byli u incidentu, aby se s duševními šrámy rychle vyrovnali. Současně apeloval na politiky, média i občany, aby tragédii nezneužívali politicky, k útokům na policii či k šíření dezinformací.

Vláda vyhlásila na sobotu k uctění památky obětí střelby den státního smutku. Státní vlajky budou spuštěny na půl žerdi. Senát a Sněmovna budou postupovat se státní vlajkou stejně jako Hrad, to znamená na půl žerdi budou od dnešních 16:00 do nedělních 08:00, potvrdila ČTK senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Na budovách Senátu i Sněmovny visí černé vlajky.


Autor: ČTK

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru