dnes
Pondělí - mlha
10°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Stravování šampionů? Hotová alchymie, říká nutriční expertka basketbalistů
Foto: archiv

Stravování šampionů? Hotová alchymie, říká nutriční expertka basketbalistů

Posilujete, běháte, jste tělem i duší nadšení sportovci? Pak pro vás bude jistě zajímavé zjištění, jak se stravují profesionální sportovci, kteří míří na turnaje do exotických končin. Nutriční specialisté hvězdných týmů nesmí rozhodně nic podcenit. Sáhnou – li totiž vedle, hrozí hráčům nejen zažívací potíže, ale i dopingový průšvih!

Možná byste řekli, co se tak může stát, jenže nutriční expertka národního mužstva basketbalistů Zuzana Pavelková Šafářová vás rychle vyvede z omylu. Není totiž maso jako maso, ani voda jako voda. A sáhnete-li vedle, může v nejhorším případě vzniknout dokonce i dopingový průšvih.

hvezdny-basketbalista-ondrej-balvin-a-jeho-idealni-obed

Hvězdný basketbalista Ondřej Balvín a jeho ideální oběd. Foto: archiv

„Čína může být i podle zkušeností jiných sportovců trochu problematická, pokud jde o zažívací problémy. Musíme být proto velmi opatrní,“ upozorňuje specialistka před výpravou basketbalové reprezentace do čínské Šanghaje, kde národní tým čeká zkraje září základní skupina premiérového mistrovství světa v éře české samostatnosti.

Šafářová ale zároveň reprezentanty uklidňuje tím, že se budou stravovat ve špičkovém hotelu s mezinárodním cateringem.

„Budu muset dohlédnout, aby se chystala jídla, na která jsou kluci zvyklí u nás, a hlavně musíme hlídat vodu. Ta bývá vždy nejproblematičtější s ohledem na bakteriální znečištění. Velmi opatrní budeme muset být i na led v pití,“ zdůrazňuje dietoložka, podle níž se pomocí exkluzivního používání balené vody zažívacím problémům běžně předejde.

„Důležité bude, aby se kluci stravovali pokud možno jen na oficiálních místech, zejména v hotelu, aby si nedej bože nedali něco někde na ulici, z čehož by mohl vzniknout malér,“ varuje specialistka.

Bez koření a exotiky
Český tým si s sebou vlastního kuchaře neveze! Nutriční expertka si už také chystá soupis požadavků na stravu, který zašle do hotelu v Šanghaji. Na základě obdrženého menu pak upřesní detailní popis postupů přípravy a skladby jídla. A v září už s místními kuchaři bude konzultovat různé detaily přímo na místě.

„Dopředu jim napíšu, aby jídla připravovali v evropském stylu a nedávali tam pro nás nezvyklá koření, která můžou působit problémy. Vyvarovala bych se pro nás exotičtějších jídel, kombinací různých koření a zejména zeleniny v syrovém stavu, zejména pokud není omytá pitnou vodou. Naopak vše, co je tepelně upravené, není rizikové. Pokud se ale hráči budou stravovat v hotelu, mělo by být vše v pořádku.“

Hovězí? Nejíst!
A pak je tu jedno zásadní téma – maso. „Už jsem si zjišťovala u antidopingové agentury, že může být problém s dopingovými látkami v jídle. Třeba i čínští olympionici určitou dobu před olympiádou vůbec nejedí maso, aby náhodou nepřijali do těla nepovolené látky. Zatímco u nás a vůbec v Evropě jsou růstové hormony u zvířat oficiálně zakázané, mimo EU platí leckdy jiné zákony a růstové hormony se běžně používají. Konkrétně v Asii se například píchají do kuřat. Přesto podle mě kuřecí není tak rizikové, protože kuře žije velice krátkou dobu, a v jeho těle se nestihne tolik uložit. A třeba u krůt se hormony nepoužívají vůbec, protože se ani nevyplatí. Ovšem rizikové je hovězí a vepřové, kdy zvířata žijí dlouho, a problematické látky se do jejich tkání ukládat mohou. Proto i tenisté a tenistky mají od vedení mužské ATP i ženské WTA oficiální doporučení nejíst vůbec hovězí maso,“ upozorňuje na další nemalé úskalí dietoložka s tím, že sportovcům tak zbývá maso kuřecí, krůtí nebo vepřové.

stravovani-sampionu2


Kurz: Silní rodiče - silné děti

24. září 2020 v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru