Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň
Velká obřadní síň strašnického krematoria. Foto: Pohřební služba Atropos

Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň

Strašnické krematorium je svojí rozlohou největší a zároveň jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. I díky tomu je od roku 1958 zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek. Ročně se zde uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů. V letošním roce si hlavní město Praha připomíná 90 let od jeho vzniku a zároveň také začne s první etapou jeho rekonstrukce. O záměru hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Loni uplynulo už 100 let od první kremace na území Prahy. Odehrála se v obecní kapli na Olšanských hřbitovech, v dnešní Nové obřadní síni, která byla k této funkci dočasně adaptována.

Rostoucímu zájmu Pražanů o pohřeb žehem provizorní krematorium nemohlo vyhovět a městská rada proto v roce 1926 rozhodla o zřízení moderního krematoria s obřadní síní.

„Pražský magistrát uspořádal architektonickou soutěž, ve které zvítězil návrh architekta Aloise Mezery. Stavba byla zahájena v roce 1929 na pozemku v sousedství Vinohradského hřbitova a 23. ledna 1932 bylo krematorium slavnostně otevřeno tehdejším primátorem Karlem Baxou. Vlastní zpopelňování bylo zahájeno 4. dubna 1932,“ sdělil Hofman. O umístění krematoria se vedly dlouhé diskuse, až nakonec byly vybrány Strašnice.

Plocha obřadní síně činí 450 metrů čtverečních a výška stropu celých 16 metrů. Monumentální konstruktivistická stavba je prosta výzdoby, výjimkou je plastika od akademického sochaře Josefa Palouše umístěná nad katafalkem. Ta znázorňuje pět životních etap, zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt.

„Pokud se účastníme pohřbu, většinou nemáme sílu vědomě vnímat krásu architektury, a přesto na nás působí. Je proto dobře, že hřbitovy jsou venkovní galerií plnou uměleckých děl. Jedním z nich je právě tato krásná stavba, která v sobě nezapře, že její tvůrce byl žákem věhlasného architekta Josipa Plečnika,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Za uplynulých 90 let bylo v krematoriu zpopelněno téměř 800 tisíc zesnulých. V posledních letech se ročně uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů.

Krematorium je svou rozlohou podle informací správy krematoria největší v Evropě. Vlastníkem je hlavní město Praha a provoz zajišťuje Pohřební ústav hlavního města. Od roku 1958 je strašnické krematorium kulturní památkou. 

„V letošním roce zahájí město první etapu rekonstrukce, při které bude budova izolována proti zemní vlhkosti a bude zřízena retenční nádrž pro zachycení srážkové vody ze střechy a z nádvoří. V dalších letech je plánována rekonstrukce jedné ze dvou kremačních pecí, při které bude zřízen rekuperační výměník umožňující využívání tepla z kremačních pecí k vytápění velké obřadní síně,“ dodal ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený.

Krematorium dvě obřadní síně. Malá pojme podle SPH 40 sedících a 60 stojících smutečních hostů, velká 80 sedících a přibližně 500 stojících hostů. 


Autor: Karel Netolický

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Další články
Nahoru