Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň
Velká obřadní síň strašnického krematoria. Foto: Pohřební služba Atropos

Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň

Strašnické krematorium je svojí rozlohou největší a zároveň jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. I díky tomu je od roku 1958 zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek. Ročně se zde uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů. V letošním roce si hlavní město Praha připomíná 90 let od jeho vzniku a zároveň také začne s první etapou jeho rekonstrukce. O záměru hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Loni uplynulo už 100 let od první kremace na území Prahy. Odehrála se v obecní kapli na Olšanských hřbitovech, v dnešní Nové obřadní síni, která byla k této funkci dočasně adaptována.

Rostoucímu zájmu Pražanů o pohřeb žehem provizorní krematorium nemohlo vyhovět a městská rada proto v roce 1926 rozhodla o zřízení moderního krematoria s obřadní síní.

„Pražský magistrát uspořádal architektonickou soutěž, ve které zvítězil návrh architekta Aloise Mezery. Stavba byla zahájena v roce 1929 na pozemku v sousedství Vinohradského hřbitova a 23. ledna 1932 bylo krematorium slavnostně otevřeno tehdejším primátorem Karlem Baxou. Vlastní zpopelňování bylo zahájeno 4. dubna 1932,“ sdělil Hofman. O umístění krematoria se vedly dlouhé diskuse, až nakonec byly vybrány Strašnice.

Plocha obřadní síně činí 450 metrů čtverečních a výška stropu celých 16 metrů. Monumentální konstruktivistická stavba je prosta výzdoby, výjimkou je plastika od akademického sochaře Josefa Palouše umístěná nad katafalkem. Ta znázorňuje pět životních etap, zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt.

„Pokud se účastníme pohřbu, většinou nemáme sílu vědomě vnímat krásu architektury, a přesto na nás působí. Je proto dobře, že hřbitovy jsou venkovní galerií plnou uměleckých děl. Jedním z nich je právě tato krásná stavba, která v sobě nezapře, že její tvůrce byl žákem věhlasného architekta Josipa Plečnika,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Za uplynulých 90 let bylo v krematoriu zpopelněno téměř 800 tisíc zesnulých. V posledních letech se ročně uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů.

Krematorium je svou rozlohou podle informací správy krematoria největší v Evropě. Vlastníkem je hlavní město Praha a provoz zajišťuje Pohřební ústav hlavního města. Od roku 1958 je strašnické krematorium kulturní památkou. 

„V letošním roce zahájí město první etapu rekonstrukce, při které bude budova izolována proti zemní vlhkosti a bude zřízena retenční nádrž pro zachycení srážkové vody ze střechy a z nádvoří. V dalších letech je plánována rekonstrukce jedné ze dvou kremačních pecí, při které bude zřízen rekuperační výměník umožňující využívání tepla z kremačních pecí k vytápění velké obřadní síně,“ dodal ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený.

Krematorium dvě obřadní síně. Malá pojme podle SPH 40 sedících a 60 stojících smutečních hostů, velká 80 sedících a přibližně 500 stojících hostů. 


Autor: Karel Netolický

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Další články
Nahoru