Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň
Velká obřadní síň strašnického krematoria. Foto: Pohřební služba Atropos

Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň

Strašnické krematorium je svojí rozlohou největší a zároveň jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. I díky tomu je od roku 1958 zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek. Ročně se zde uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů. V letošním roce si hlavní město Praha připomíná 90 let od jeho vzniku a zároveň také začne s první etapou jeho rekonstrukce. O záměru hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Loni uplynulo už 100 let od první kremace na území Prahy. Odehrála se v obecní kapli na Olšanských hřbitovech, v dnešní Nové obřadní síni, která byla k této funkci dočasně adaptována.

Rostoucímu zájmu Pražanů o pohřeb žehem provizorní krematorium nemohlo vyhovět a městská rada proto v roce 1926 rozhodla o zřízení moderního krematoria s obřadní síní.

„Pražský magistrát uspořádal architektonickou soutěž, ve které zvítězil návrh architekta Aloise Mezery. Stavba byla zahájena v roce 1929 na pozemku v sousedství Vinohradského hřbitova a 23. ledna 1932 bylo krematorium slavnostně otevřeno tehdejším primátorem Karlem Baxou. Vlastní zpopelňování bylo zahájeno 4. dubna 1932,“ sdělil Hofman. O umístění krematoria se vedly dlouhé diskuse, až nakonec byly vybrány Strašnice.

Plocha obřadní síně činí 450 metrů čtverečních a výška stropu celých 16 metrů. Monumentální konstruktivistická stavba je prosta výzdoby, výjimkou je plastika od akademického sochaře Josefa Palouše umístěná nad katafalkem. Ta znázorňuje pět životních etap, zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt.

„Pokud se účastníme pohřbu, většinou nemáme sílu vědomě vnímat krásu architektury, a přesto na nás působí. Je proto dobře, že hřbitovy jsou venkovní galerií plnou uměleckých děl. Jedním z nich je právě tato krásná stavba, která v sobě nezapře, že její tvůrce byl žákem věhlasného architekta Josipa Plečnika,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Za uplynulých 90 let bylo v krematoriu zpopelněno téměř 800 tisíc zesnulých. V posledních letech se ročně uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů.

Krematorium je svou rozlohou podle informací správy krematoria největší v Evropě. Vlastníkem je hlavní město Praha a provoz zajišťuje Pohřební ústav hlavního města. Od roku 1958 je strašnické krematorium kulturní památkou. 

„V letošním roce zahájí město první etapu rekonstrukce, při které bude budova izolována proti zemní vlhkosti a bude zřízena retenční nádrž pro zachycení srážkové vody ze střechy a z nádvoří. V dalších letech je plánována rekonstrukce jedné ze dvou kremačních pecí, při které bude zřízen rekuperační výměník umožňující využívání tepla z kremačních pecí k vytápění velké obřadní síně,“ dodal ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený.

Krematorium dvě obřadní síně. Malá pojme podle SPH 40 sedících a 60 stojících smutečních hostů, velká 80 sedících a přibližně 500 stojících hostů. 


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru