Dnes Úterý - oblacno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi
Tramvajová zastávka Palackého náměstí je vedle budovy Ministerstva zdravotnictví. Foto: archiv

Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi

Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje dvaadvacet veřejných dopravců, se rozhodlo hlasitě ozvat proti informacím, které zveřejnil tým projektu Chytrá karanténa. Podle nich patří jízda MHD mezi vůbec nejrizikovější činnosti s ohledem na možnost nákazy koronavirem. Sdružení to považuje za mylné tvrzení, poslalo kvůli tomu dokonce otevřený dopis premiérovi a celé vládě.

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem,“ je uvedeno na Twitteru Chytré karantény. Na tomto projektu spolupracuje Ministerstvo zdravotnictví, česká armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

Na devítistupňové škále žebříčku rizik spadá pod osmičku, tedy vysoké riziko, i jízda MHD. „Vážený pane premiére, vážená vládo, důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19, které obsahuje tabulka, již na oficiální Twitter dal k dispozici tým Chytré karantény. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích, jak potvrdil i prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.,“ píše v úvodu dopisu Sdružení dopravních podniků (SDPČR).

Tabulka, která vzbudila vášně:

rizika-prenosu-covidTakové jednání týmu Chytré karantény podle sdružení „závažným způsobem poškozuje zájmy jak provozovatelů, tak objednavatelů veřejné dopravy, a to zvláště v situaci, kdy existují sledovací studie provedené v květnu a červenci, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covid-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku.“ Toto trasování určilo, že méně než jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou.

„Žádáme, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil. V ideálním případě, aby se seznámil se sledovacími studiemi výše zmíněnými a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty,“ píše se v dopise.

Podle předsedy SDPČR Tomáše Pelikána ztráty na tržbách související s koronavirem dosáhly na straně dopravních podniků do současnosti částku převyšující 1,1 miliardy korun. „Zbytečné zastrašování cestujících jen tyto propady prohloubí,“ sdělil.

Sdružením zmiňovaná neoriginalita údajů v tabulce způsobila sama o sobě v uplynulých dnech poprask a na paškál si ji berou někteří politici. Tvůrci tabulky se totiž inspirovali tabulkou, kterou na začátku července zveřejnila Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky.

„Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ reagoval expremiér Mirek Topolánek.

Podle poslance TOP 09 Miroslava Kalouska jde tento trapas za premiérem Adrejem Babiš z hnutí ANO. „Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal exministr financí na Twitter.

Po kritice, která se na tabulku snesla i na sociálních sítích, tým Chytré karantény připustil, že se při tvorbě tabulky nechal inspirovat. „Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů. Riziko se výrazně snižuje, pokud dodržujete základní hygienické zásady,“ uvedl tým.


Nové prostory registru vozidel ve Vysočanech

13. června 2021 v 06:48

Od pondělí 14. června bude ve Vysočanech spuštěn registr vozidel ve zcela nových prostorách. Ty původní byly využívány od roku 1998, přičemž úroveň prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance, již neodpovídala současným požadavkům. Oproti předchozímu pracovišti umožní dosažení vyšší kapacity...

Práce v Průběžné ulici změní vedení linek autobusů a tramvají v Zahradním Městě

12. června 2021 ve 21:22

Kvůli pracím na přestavbě a zahloubení Průběžné ulice pod novým železničním mostem bude od pondělí 14. června od cca 23:30 do středy 15. září do cca 23:30 obousměrně přerušen provozu tramvají v úseku Radošovická – Nádraží Hostivař a dojde také ke změnám ve vedení autobusových linek v oblasti...

Praha 7 připravila očkování pro zájemce od 16 let

10. června 2021 v 07:39

Ve spolupráci s Poliklinikou Prahy 7 a společností Mild Blue zajistila radnice možnost rychlého naočkování zájemců starších 16 let proti nemoci covid-19 vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. 

Správa železnic hledá projektanta modernizace nádraží v Praze-Krči

10. června 2021 v 07:34

Správa železnic připravuje modernizaci stanice Praha-Krč, pro kterou aktuálně vypsala zakázku na zhotovitele dokumentace pro společné povolení, a to včetně zpracování dokumentace pro provádění stavby.

Skútry projedou Prahou

9. června 2021 v 17:12

V sobotu 12. června se koná 18. ročník akce Skútršňůra – spanilá jízda skútrů z Prahy na Slapskou přehradu. Povede na území městských částí Praha 1, 2, 4, 7, 8, 12 a 16. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Červnové uzavírky Bubenečského tunelu

9. června 2021 ve 12:38

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Letenský tunel se ve čtvrtek uzavře

9. června 2021 ve 12:31

Z důvodu mytí bude Letenský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Na Národní se bude opravovat most, centrum čeká dopravní omezení

9. června 2021 v 10:19

Technická správa komunikací zahájí ve čtvrtek 17. června 2021 práce na opravě mostu v Národní ulici přes ulici Divadelní. Práce by měly být hotové do konce tohoto roku a budou rozděleny na etapy.

Další články
Nahoru