dnes
Pátek - zatazeno
2°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
3°C
Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi
Tramvajová zastávka Palackého náměstí je vedle budovy Ministerstva zdravotnictví. Foto: archiv

Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi

Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje dvaadvacet veřejných dopravců, se rozhodlo hlasitě ozvat proti informacím, které zveřejnil tým projektu Chytrá karanténa. Podle nich patří jízda MHD mezi vůbec nejrizikovější činnosti s ohledem na možnost nákazy koronavirem. Sdružení to považuje za mylné tvrzení, poslalo kvůli tomu dokonce otevřený dopis premiérovi a celé vládě.

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem,“ je uvedeno na Twitteru Chytré karantény. Na tomto projektu spolupracuje Ministerstvo zdravotnictví, česká armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

Na devítistupňové škále žebříčku rizik spadá pod osmičku, tedy vysoké riziko, i jízda MHD. „Vážený pane premiére, vážená vládo, důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19, které obsahuje tabulka, již na oficiální Twitter dal k dispozici tým Chytré karantény. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích, jak potvrdil i prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.,“ píše v úvodu dopisu Sdružení dopravních podniků (SDPČR).

Tabulka, která vzbudila vášně:

rizika-prenosu-covidTakové jednání týmu Chytré karantény podle sdružení „závažným způsobem poškozuje zájmy jak provozovatelů, tak objednavatelů veřejné dopravy, a to zvláště v situaci, kdy existují sledovací studie provedené v květnu a červenci, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covid-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku.“ Toto trasování určilo, že méně než jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou.

„Žádáme, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil. V ideálním případě, aby se seznámil se sledovacími studiemi výše zmíněnými a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty,“ píše se v dopise.

Podle předsedy SDPČR Tomáše Pelikána ztráty na tržbách související s koronavirem dosáhly na straně dopravních podniků do současnosti částku převyšující 1,1 miliardy korun. „Zbytečné zastrašování cestujících jen tyto propady prohloubí,“ sdělil.

Sdružením zmiňovaná neoriginalita údajů v tabulce způsobila sama o sobě v uplynulých dnech poprask a na paškál si ji berou někteří politici. Tvůrci tabulky se totiž inspirovali tabulkou, kterou na začátku července zveřejnila Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky.

„Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ reagoval expremiér Mirek Topolánek.

Podle poslance TOP 09 Miroslava Kalouska jde tento trapas za premiérem Adrejem Babiš z hnutí ANO. „Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal exministr financí na Twitter.

Po kritice, která se na tabulku snesla i na sociálních sítích, tým Chytré karantény připustil, že se při tvorbě tabulky nechal inspirovat. „Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů. Riziko se výrazně snižuje, pokud dodržujete základní hygienické zásady,“ uvedl tým.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Tunelovým komplexem Blanka

25. listopadu 2020 v 06:25

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od 26. listopadu od 23 hodin do 27. listopadu do 5 hodin uzavřen.

Na Ořechovce začaly platit parkovací zóny

23. listopadu 2020 ve 12:18

Na Ořechovce v šesté městské části dnes začaly platit parkovací zóny. Od 2. listopadu platí v Praze 6 zóny také na Hanspaulce.

Praha 9: Detekce teploty příchozích do institucí

22. listopadu 2020 v 19:33

Praha 9 instalovala detekční rámy a kamery měřící teplotu příchozích v základních a mateřských školách – termokamery v ZŠ Novoborská, ZŠ Litvínovská 600 a MŠ Veltruská, rám v ZŠ Litvínovská 500. Stejná zařízení připravuje devátá městská část v MŠ U Vysočanského pivovaru a ústavu Sociální služby...

Další články
Nahoru