Dnes Neděle - skorojasno 1°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 7. 3. 2021
Svátek má Tomáš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi
Tramvajová zastávka Palackého náměstí je vedle budovy Ministerstva zdravotnictví. Foto: archiv

Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi

Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje dvaadvacet veřejných dopravců, se rozhodlo hlasitě ozvat proti informacím, které zveřejnil tým projektu Chytrá karanténa. Podle nich patří jízda MHD mezi vůbec nejrizikovější činnosti s ohledem na možnost nákazy koronavirem. Sdružení to považuje za mylné tvrzení, poslalo kvůli tomu dokonce otevřený dopis premiérovi a celé vládě.

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem,“ je uvedeno na Twitteru Chytré karantény. Na tomto projektu spolupracuje Ministerstvo zdravotnictví, česká armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

Na devítistupňové škále žebříčku rizik spadá pod osmičku, tedy vysoké riziko, i jízda MHD. „Vážený pane premiére, vážená vládo, důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19, které obsahuje tabulka, již na oficiální Twitter dal k dispozici tým Chytré karantény. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích, jak potvrdil i prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.,“ píše v úvodu dopisu Sdružení dopravních podniků (SDPČR).

Tabulka, která vzbudila vášně:

rizika-prenosu-covidTakové jednání týmu Chytré karantény podle sdružení „závažným způsobem poškozuje zájmy jak provozovatelů, tak objednavatelů veřejné dopravy, a to zvláště v situaci, kdy existují sledovací studie provedené v květnu a červenci, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covid-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku.“ Toto trasování určilo, že méně než jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou.

„Žádáme, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil. V ideálním případě, aby se seznámil se sledovacími studiemi výše zmíněnými a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty,“ píše se v dopise.

Podle předsedy SDPČR Tomáše Pelikána ztráty na tržbách související s koronavirem dosáhly na straně dopravních podniků do současnosti částku převyšující 1,1 miliardy korun. „Zbytečné zastrašování cestujících jen tyto propady prohloubí,“ sdělil.

Sdružením zmiňovaná neoriginalita údajů v tabulce způsobila sama o sobě v uplynulých dnech poprask a na paškál si ji berou někteří politici. Tvůrci tabulky se totiž inspirovali tabulkou, kterou na začátku července zveřejnila Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky.

„Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ reagoval expremiér Mirek Topolánek.

Podle poslance TOP 09 Miroslava Kalouska jde tento trapas za premiérem Adrejem Babiš z hnutí ANO. „Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal exministr financí na Twitter.

Po kritice, která se na tabulku snesla i na sociálních sítích, tým Chytré karantény připustil, že se při tvorbě tabulky nechal inspirovat. „Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů. Riziko se výrazně snižuje, pokud dodržujete základní hygienické zásady,“ uvedl tým.


Oprava mostu K Austisu omezí dopravu

Dnes v 10:15

Technická správa komunikací zahájí od úterý 16. března stavební práce na mostním objektu X029, který vede přes Pražský okruh a k ulici K Austisu. Stavba bude dokončena 31. října.

Roušky a respirátory pro seniory Prahy 9

5. března 2021 v 19:13

V pondělí 8. března dostanou senioři po prokázání se občanským průkazem, kde je uvedeno trvalé bydliště na území městské části Praha 9, k pěti kusům roušek i dva respirátory.

Rekonstrukce mostu v Horoměřické ulici

5. března 2021 v 19:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 15. března 2021 kompletní přestavbu mostního objektu S071 v ulici Horoměřická. Práce by měly být hotové do konce listopadu 2021. 

Praha 10 dnes začala s pravidelnou dezinfekcí dětských hřišť

5. března 2021 v 18:56

Hřiště zůstávají otevřená, návštěvníci ovšem musí dodržovat veškerá vládní nařízení, zejména dvoumetrové rozestupy a ochranu nosu a úst. Situaci na hřištích monitoruje státní i městská policie.

Praha 14 očkuje zaměstnance škol a školek

4. března 2021 v 18:26

Praha 14 začala s očkováním pedagogických i nepedagogických pracovníků místních základních a mateřských škol. Očkovat se bude v závislosti na tom, jak budou zaváženy vakcíny.

Začíná další část rekonstrukce Jabloňové ulice

4. března 2021 ve 12:30

Technická správa komunikací začne po zimní přestávce pracovat na další části rekonstrukce Jabloňové ulice, v úseku V Korytech – Topolová na území Prahy 10.

Uzavření cyklotrasy podél Strakonické

4. března 2021 ve 12:24

V období od 8. března do 31. prosince 2021 se uskuteční několik dlouhodobých uzavírek frekventované cyklotrasy EuroVelo 4/A1 v Praze v úseku ulice Dostihová – Barrandovský most z důvodu stavebních prací při rozšiřování komunikace Strakonická. 

Další články
Nahoru