dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi
Tramvajová zastávka Palackého náměstí je vedle budovy Ministerstva zdravotnictví. Foto: archiv

Strašení lidí cestováním MHD musí skončit, apeluje sdružení. Píše proto premiérovi

Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje dvaadvacet veřejných dopravců, se rozhodlo hlasitě ozvat proti informacím, které zveřejnil tým projektu Chytrá karanténa. Podle nich patří jízda MHD mezi vůbec nejrizikovější činnosti s ohledem na možnost nákazy koronavirem. Sdružení to považuje za mylné tvrzení, poslalo kvůli tomu dokonce otevřený dopis premiérovi a celé vládě.

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem,“ je uvedeno na Twitteru Chytré karantény. Na tomto projektu spolupracuje Ministerstvo zdravotnictví, česká armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

Na devítistupňové škále žebříčku rizik spadá pod osmičku, tedy vysoké riziko, i jízda MHD. „Vážený pane premiére, vážená vládo, důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19, které obsahuje tabulka, již na oficiální Twitter dal k dispozici tým Chytré karantény. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích, jak potvrdil i prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.,“ píše v úvodu dopisu Sdružení dopravních podniků (SDPČR).

Tabulka, která vzbudila vášně:

rizika-prenosu-covidTakové jednání týmu Chytré karantény podle sdružení „závažným způsobem poškozuje zájmy jak provozovatelů, tak objednavatelů veřejné dopravy, a to zvláště v situaci, kdy existují sledovací studie provedené v květnu a červenci, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covid-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku.“ Toto trasování určilo, že méně než jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou.

„Žádáme, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil. V ideálním případě, aby se seznámil se sledovacími studiemi výše zmíněnými a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty,“ píše se v dopise.

Podle předsedy SDPČR Tomáše Pelikána ztráty na tržbách související s koronavirem dosáhly na straně dopravních podniků do současnosti částku převyšující 1,1 miliardy korun. „Zbytečné zastrašování cestujících jen tyto propady prohloubí,“ sdělil.

Sdružením zmiňovaná neoriginalita údajů v tabulce způsobila sama o sobě v uplynulých dnech poprask a na paškál si ji berou někteří politici. Tvůrci tabulky se totiž inspirovali tabulkou, kterou na začátku července zveřejnila Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky.

„Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ reagoval expremiér Mirek Topolánek.

Podle poslance TOP 09 Miroslava Kalouska jde tento trapas za premiérem Adrejem Babiš z hnutí ANO. „Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal exministr financí na Twitter.

Po kritice, která se na tabulku snesla i na sociálních sítích, tým Chytré karantény připustil, že se při tvorbě tabulky nechal inspirovat. „Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů. Riziko se výrazně snižuje, pokud dodržujete základní hygienické zásady,“ uvedl tým.


Zákaz návštěv v celém areálu Všeobecné fakultní nemocnice

Včera v 11:59

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci, jsou od dnešního dne, 18. září, až do odvolání zakázány návštěvy na všech klinikách a odděleních Všeobecné fakultní nemocnice.

Pátý ročník Palm Off Festu je zrušen

Včera v 09:54

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou krizí přesouvá na podzim následujícího roku. 

Praha chce víc odběrových míst

Včera v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

Včera v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Praha 8 připravila výdej dezinfekce veřejnosti

16. září 2020 ve 22:51

Zájemci, kteří mají trvalé bydliště v Praze 8 nebo podnikatelé s provozovnou v Praze 8 mohou získat 1 litr dezinfekce u stánku na farmářských trzích v Ládví a Karlíně.

Praha 9 zajistila ve svých organizacích plošné testování na covid-19

16. září 2020 ve 21:49

„V organizacích zřizovaných městskou částí Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou například třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ uvedl místostarosta deváté městské části Praha 9 Tomáš...

Oprava mostu Ve Žlíbku – Počernická

14. září 2020 ve 13:00

Od úterý 22. září začne Technické správa komunikací s opravou mostu X 526 Ve Žlíbku – Počernická, MČ Praha 20 – Horní Počernice. Jedná se o most přes D10, Novopackou.  

Kvůli covidu-19 je na týden uzavřena ZŠ Donovalská v Praze 11, zaměstanci jsou v karanténě

14. září 2020 v 11:39

Kvůli nákaze covidem-19 je uzavřená Základní škola Donovalská v Praze 11. Na webu školy to uvedl její ředitel Pavel Dittrich. „Třicet zaměstnanců školy, převážně pedagogů, je rozhodnutím hygieniků v karanténě do 19. září,“ sdělil Dittrich. Pokud nedojde ke zhoršení situace nebo k jiným...

Další články
Nahoru