dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - mlha
3°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Strany v Praze 11 se dohodly na rozložení sil v radě
Místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš. Foto: archiv

Strany v Praze 11 se dohodly na rozložení sil v radě

Strany v Praze 11 se dohodly na rozložení sil v radě, Piráti budou mít v devítičlenné radě tři křesla, po dvou postech obsadí strany takzvaného memoranda, ANO, ODS a klub TOP 09 se STAN. Piráti původně chtěli čtyři křesla, nakonec však akceptovali návrh potenciálních koaličních partnerů. Strany budou dále jednat o účasti dosavadního starosty v radě. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva tak nová rada zvolena pravděpodobně nebude. ČTK to dnes sdělil Milan Minařík z Pirátů. Jižní Město je poslední pražská městská část, která po říjnových volbách stále nemá nové vedení.

„Dnes jsme se na osobním jednání se všemi stranami memoranda dohodli, že v současné době je jediným kandidátem na starostu MČ Praha 11 Jiří Dohnal (Piráti). Dále jsme se předběžně domluvili na rozložení sil v radě (…). Naše podmínka gesce školství v radě pro Zuzanu Ujhelyiovou byla stranami memoranda splněna," popisuje Minařík.

Další z podmínek, kterou Piráti podmínili svůj vstup do koalice, je neúčast dosavadního starosty Petra Jiravy (ANO) v radě. Jiravu, který byl starostou také v letech 1994–2002, považují za symbol staré politiky.

Jakub Lepš (TOP 09) v pondělí na facebooku uvedl, že odmítají takové zasahování do personálních nominací. Možné působení Jiravy v radě bude dle Minaříka projednáno na dvoustranných jednání mezi Piráty a ANO.

Ve čtvrtek se uskuteční již třetí jednání zastupitelstva od říjnových voleb, nové vedení však pravděpodobně nezvolí. „Na zítřejším zasedání zastupitelstva MČ Praha 11 zvolení rady s naší účastí vylučujeme. Tak rychlé to bohužel nebude. Ale uděláme maximum pro to, aby byla rada zvolena na únorovém zastupitelstvu. Zároveň nemáme informaci, že by zítra měla být zvolena rada bez účasti České pirátské strany," dodal Minařík.

Sestavení koalice komplikují dlouhodobě napjaté vztahy. Volby v městské části vyhrálo HPP11 s 13 mandáty, na druhém místě skončili Piráti, kteří obsadili devět křesel. Sedm mandátů má ANO, šest mandátů koalice TOP 09 a STAN, pět křesel ODS, tři uskupení Jižní Město – náš domov a zbývající dva mandáty SPD.

Koalice Pirátů, ANO, ODS a TOP 09 se STAN by měla v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 27 mandátů. Po volbách usilovalo o spolupráci s Piráty Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), dohromady však neměli potřebnou nadpoloviční většinu a nepřesvědčili ke spolupráci další uskupení.

Na Jižním Městě většina stran odmítá vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítá spolupracovat s Jižní Město – náš domov, SPD a ODS. Podle HPP11 jsou tři zastupitelé ODS trestně stíháni. Piráti odmítají jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce.

S HPP11 odmítá spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučuje spolupráci i s SPD. ANO říká, že je ochotno vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo rozhovory s HPP11.

Praha 11, v níž žije 77.600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Zastupitel Prahy 2 Perlín složil mandát, nahradil jej Růžička

4. prosince 2019 ve 21:19

V zastupitelském klubu ODS v Praze 2 došlo ke změně. Radim Perlín rezignoval na mandát člena zastupitelstva, nahradil jej Adam Růžička, který byl po loňských volbách „první pod čarou". 

Další články
Nahoru