Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Strany pražské koalice budou řešit družstevní bydlení
Projekt podpory družstevního bydlení připravila pražská radní Hana Marvanová Kordová. Foto: archiv

Strany pražské koalice budou řešit družstevní bydlení

Strany pražské koalice se ve čtvrtek sejdou k otázce podpory družstevního bydlení, která v poslední době vyvolala spory. Novinářům to dnes řekl šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. Projekt podpory s využitím městských pozemků připravila radní Hana Marvanová Kordová (STAN). Ekonomická stránka představeného projektu se nicméně nelíbí uskupení Praha Sobě, i když podle jejího lídra Jana Čižinského samotnou myšlenku podpory družstevního bydlení podporuje.

Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil řekl, že od koaličních partnerů na čtvrtečním jednání očekává vyjádření, zda podporu družstevního bydlení, kterou má koalice v programu, skutečně podporují. „Pokud ne, tak je to pro nás zásadní problém," řekl. Dodal, že o konkrétních detailech a nastavení projektu se dá vést další odborná diskuse.

Navrhovaný model počítá s tím, že město společně se soukromým partnerem, který vzejde ze soutěže, založí bytové družstvo, jemuž poskytne takzvané právo stavby na svém pozemku. Družstvo poté společně s partnerem připraví projekt výstavby bytů, vezme si u banky úvěr a začne stavět. Po získání stavebního povolení by se do družstva mohli hlásit Pražané, splňující určité podmínky. Nesměli by vlastnit jinou nemovitost, museli by doložit příjmy a zavázat se, že v bytě budou skutečně bydlet a nebudou ho dále pronajímat. První takový projekt by mohl vzniknout ve Stodůlkách.

Marvanová dnes řekla, že projekt je cílen na podporu bydlení střední třídy, která má v Praze s ohledem na ceny bydlení i přes slušné příjmy problém dosáhnout na hypotéku. Městské byty, určené pro sociálně slabší nebo vybrané profese, si pronajmout nemůžou.

„Situace mladých rodin s dětmi nebo těch, kdo si chtějí založit rodiny, je vlastně docela zoufalá," řekla radní. Dodala, že kromě sociálně slabších lidí si pomoc zaslouží i střední třída, na kterou nyní stát ani samosprávy nemyslí. Podle radní je podpora cílená na domácnosti s příjmy mezi 20 000 a 30 000 korunami na osobu.

Byty by měly být podle Marvanové díky odečtení ceny pozemku o třetinu nižší, než na trhu, a modelově by se tak měly pohybovat kolem 60 000 za metr čtvereční. Město by pří výběru soukromého partnera, kterým by bylo zřejmě stavební bytové družstvo, do podmínek o třetinu nižší cenu stanovilo jako podmínku. Družstevníci by při vstupu do družstva zaplatili čtvrtinu hodnoty bytu a zbytek peněz by platili v měsíčních splátkách. Městu by zároveň jako členu družstva připadla třetina bytů, které by využilo pro bydlení pro chod města nezbytných profesí.

Předseda Stavebního bytového družstva Stavbař František Sojka potvrdil, že i s ohledem na to, že družstva jako neziskové organizace staví za nákladovou cenu, je skutečně reálné postavit byty za cenu kolem 60 000 za metr čtvereční.

Minulý týden záměr, který projednala komise na magistrátu, kritizovali zástupci Prahy Sobě. Člen komise a předseda městského výboru pro bydlení Pavel Zelenka řekl, že s představenými podmínkami není projekt výhodný ani pro město, ani pro družstevníky. Předseda klubu Prahy Sobě Čižinský dnes ČTK řekl, že uskupení myšlenku družstevního bydlení podporuje, ale nelíbí se mu detaily navrženého projektu. „Jde o to, aby to ekonomicky dávalo smysl," řekl.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. V Praze je zhruba 600 000 bytů, podle posledních zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo v roce 2017 z tohoto počtu přes 87 000 družstevních.


Happening na podporu městské zeleně

Dnes v 09:36

Piráti v pondělí ve Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů. Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima.

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

20. června 2021 ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru