dnes
Neděle - skorojasno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Strany pražské koalice budou řešit družstevní bydlení
Projekt podpory družstevního bydlení připravila pražská radní Hana Marvanová Kordová. Foto: archiv

Strany pražské koalice budou řešit družstevní bydlení

Strany pražské koalice se ve čtvrtek sejdou k otázce podpory družstevního bydlení, která v poslední době vyvolala spory. Novinářům to dnes řekl šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. Projekt podpory s využitím městských pozemků připravila radní Hana Marvanová Kordová (STAN). Ekonomická stránka představeného projektu se nicméně nelíbí uskupení Praha Sobě, i když podle jejího lídra Jana Čižinského samotnou myšlenku podpory družstevního bydlení podporuje.

Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil řekl, že od koaličních partnerů na čtvrtečním jednání očekává vyjádření, zda podporu družstevního bydlení, kterou má koalice v programu, skutečně podporují. „Pokud ne, tak je to pro nás zásadní problém," řekl. Dodal, že o konkrétních detailech a nastavení projektu se dá vést další odborná diskuse.

Navrhovaný model počítá s tím, že město společně se soukromým partnerem, který vzejde ze soutěže, založí bytové družstvo, jemuž poskytne takzvané právo stavby na svém pozemku. Družstvo poté společně s partnerem připraví projekt výstavby bytů, vezme si u banky úvěr a začne stavět. Po získání stavebního povolení by se do družstva mohli hlásit Pražané, splňující určité podmínky. Nesměli by vlastnit jinou nemovitost, museli by doložit příjmy a zavázat se, že v bytě budou skutečně bydlet a nebudou ho dále pronajímat. První takový projekt by mohl vzniknout ve Stodůlkách.

Marvanová dnes řekla, že projekt je cílen na podporu bydlení střední třídy, která má v Praze s ohledem na ceny bydlení i přes slušné příjmy problém dosáhnout na hypotéku. Městské byty, určené pro sociálně slabší nebo vybrané profese, si pronajmout nemůžou.

„Situace mladých rodin s dětmi nebo těch, kdo si chtějí založit rodiny, je vlastně docela zoufalá," řekla radní. Dodala, že kromě sociálně slabších lidí si pomoc zaslouží i střední třída, na kterou nyní stát ani samosprávy nemyslí. Podle radní je podpora cílená na domácnosti s příjmy mezi 20 000 a 30 000 korunami na osobu.

Byty by měly být podle Marvanové díky odečtení ceny pozemku o třetinu nižší, než na trhu, a modelově by se tak měly pohybovat kolem 60 000 za metr čtvereční. Město by pří výběru soukromého partnera, kterým by bylo zřejmě stavební bytové družstvo, do podmínek o třetinu nižší cenu stanovilo jako podmínku. Družstevníci by při vstupu do družstva zaplatili čtvrtinu hodnoty bytu a zbytek peněz by platili v měsíčních splátkách. Městu by zároveň jako členu družstva připadla třetina bytů, které by využilo pro bydlení pro chod města nezbytných profesí.

Předseda Stavebního bytového družstva Stavbař František Sojka potvrdil, že i s ohledem na to, že družstva jako neziskové organizace staví za nákladovou cenu, je skutečně reálné postavit byty za cenu kolem 60 000 za metr čtvereční.

Minulý týden záměr, který projednala komise na magistrátu, kritizovali zástupci Prahy Sobě. Člen komise a předseda městského výboru pro bydlení Pavel Zelenka řekl, že s představenými podmínkami není projekt výhodný ani pro město, ani pro družstevníky. Předseda klubu Prahy Sobě Čižinský dnes ČTK řekl, že uskupení myšlenku družstevního bydlení podporuje, ale nelíbí se mu detaily navrženého projektu. „Jde o to, aby to ekonomicky dávalo smysl," řekl.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. V Praze je zhruba 600 000 bytů, podle posledních zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo v roce 2017 z tohoto počtu přes 87 000 družstevních.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Další články
Nahoru