dnes
Sobota - polojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
3°C
Strany poslaly do pražského boje o Sněmovnu nejen politiky, ale i sportovce, umělce a učitele
Na kandidátní listinu TOP 09 se dostala režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, první místopředsedkyně LES. Foto: Veronika Rejmanová

Strany poslaly do pražského boje o Sněmovnu nejen politiky, ale i sportovce, umělce a učitele

Politické strany a hnutí vyslaly do voleb do Sněmovny řadu profesionálních politiků včetně starostů či pražských radních, učitele nebo podnikatele. Některé vsadily rovněž na známé osobnosti. Na kandidátkách tak figuruje třeba režisérka Olga Sommerová, hudebník František Ringo Čech nebo fotografka Sára Saudková. Do voleb se vydali také bývalí fotbalisté Ladislav Vízek a Tomáš Skuhravý, kteří chtějí do sněmovny za Sportovce. Volby se uskuteční 20. a 21. října.

Mezi kandidujícími umělci se na nejvyšším místě kandidátky objevil někdejší bubeník a autor divadelních her Čech. Ten je lídrem Strany práv občanů. V minulosti usedl za ČSSD ve Sněmovně a byl také členem zastupitelstva hlavního města. Dlouhodobě podporuje prezidenta Miloše Zemana.

Na šesté místo kandidátní listiny TOP 09 se dostala režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová. Je sice na kandidátce TOP 09, avšak za Liberálně ekologickou stranu (LES), kterou založil někdejší ministr Martin Bursík a jejíž je 1. místopředsedkyní. Sommerová je autorkou mnoha dokumentárních snímků a držitelkou řady cen.

Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí vyslala do boje o křesla v Parlamentu hned dva umělce. Básníka a spisovatele Michala Šandu a fotografku Sáru Saudkovou. Ti jsou na třetím a čtvrtém místě. Saudková byla partnerkou známého fotografa Jana Saudka.

STAN si na osmnácté místo zvolil Davida Smoljaka, nejstaršího syna herce, režiséra a spisovatele Ladislava Smoljaka. Smoljak je nyní zastupitelem v Praze-Vinoři.

Z hudební oblasti se do politiky vydal kromě Čecha skladatel a producent Petr Hannig, který je lídrem Rozumných. Kandiduje již poněkolikáté a letos oznámil i kandidaturu na prezidenta. Hannig zahájil kariéru na konci 60. let a v 80. letech spolupracoval s řadou popových umělců.

Hudebníka má na kandidátce i ODA. Za ni kandiduje vysokoškolská učitelka Pavla Jonssonová, která bývala baskytaristkou kapel Dybbuk, Plyn a Zuby Nehty. Dalším kandidují hudebníkem je zakladatel Pražského synkopického orchestru Pavel Klikar, kterého zvolila na čtvrté místo Česká strana národně sociální.

Strany si vybraly rovněž lékaře, vědce a pedagogy. Za občanské demokraty tak kandiduje historik a vysokoškolský pedagog Pavel Žáček, který byl zakladatelem a prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Na třetím místě u ODS je syn exprezidenta, pedagog a publicista Václav Klaus mladší.

Anketa

Půjdete v říjnu k parlamentním volbám?

89.1%
(89.1%)
5.7%
(5.7%)
Křesťanští demokraté si na páté místo zvolili tlumočníka a průvodce Hayato Okamuru, staršího bratra předsedy SPD Tomia. Mezi kandidáty je rovněž disident a novinář Petr Cibulka, který vede své uskupení Volte Pravý Blok. Předseda strany a autor takzvaných Cibulkových seznamů kandiduje již poněkolikáté.

Hnutí Sportovci pro společnost vede do voleb bývalý fotbalista Ladislav Vízek, na třetím místě je někdejší hokejista Pavel Richter a na čtvrtém fotbalový útočník Horst Siegl. Ty doplnili mimo jiné fotbalisté Tomáš Skuhravý a Jiří Novotný, hokejista Jan Havel nebo trenér boxerů Rostislav Osička.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru