Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Straničtí vyjednavači nepředpokládají zvolení nové pražské rady příští týden
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: puc

Straničtí vyjednavači nepředpokládají zvolení nové pražské rady příští týden

Zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Aliance stability (Piráti a Praha Sobě) a STAN nepředpokládají, že by v příštím týdnu na pokračujícím ustavujícím zasedání zastupitelstva byla zvolena nová městská rada a primátor.

Zároveň se domluvili na tom, že zastupitelé na zasedání 15. prosince schválí rozpočet metropole na příští rok. Novinářům to po dnešním společném jednání řekli předsedové zastupitelských klubů.

V Praze se dosud žádné strany na koalici nedomluvily, a město tak stále vede dosluhující rada. Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města je nejdelší v historii Česka.

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD.

Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, dosud jsou však bez výsledku. Ustavující jednání zastupitelů se konalo minulý týden, ale právě kvůli chybějící koalici bylo přerušeno do 24. listopadu.

„Já za sebe mohu říci, že si myslím, že 24. listopadu ještě rada nevznikne na tomto půdorysu, který tady vidíme, ani na půdorysu široké koalice, kterou navrhuje aliance, protože tak daleko nejsme a protože i uvnitř Pirátů, a to je známá věc, některé procesy jsou záležitostí třeba celého pražského sdružení," řekl předseda zastupitelů Pirátů a zástupce Aliance stability Daniel Mazur (Piráti).

„Pokud k dohodě nedojde do 24. listopadu, není to pro nás nic, z čeho bychom se nyní měli hroutit, prostě budeme ve vyjednáváních pokračovat," řekl předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Zástupci stran si na dnešním jednání potvrdili své dosavadní pozice, které zastávají. „Každé jednání se takříkajíc posunujeme o milimetry, o kousky, kde si vzájemně začínáme rozumět a vnímat některé věci, které nás k zaujetí pozice vedou. To myslím, že je užitečné pro budoucnost v každém případě," řekl Zajíček.

Piráti a Praha Sobě uzavřely Alianci stability, která v povolebních jednáních postupuje společně. Při jednáních totiž Piráti opakovaně uvedli, že chtějí koalici na vládním půdorysu rozšířenou právě o Prahu Sobě. Koalice Spolu to dlouhodobě odmítá. Mazur dnes řekl, že Piráti i Praha Sobě stále trvají na existenci aliance.

Finanční výbor magistrátu bude nyní připravovat spolu s dosluhujícím vedením magistrátu rozpočet Prahy na příští rok. „Budeme v diskusích pokračovat. Z naší strany je každopádně zájem, aby do konce roku proběhla zastupitelstva, která musí něco rozhodnout. Shodli jsme se na tom, že 15. prosince je pro nás všechny zásadní datum z hlediska schvalování rozpočtu a že uděláme vše pro to, aby byl rozpočet schválený a nehrozilo rozpočtové provizorium," řekl Zajíček.

Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné ČR. Od zářijových voleb už uplynulo 52 dní a dosud není známá ani podoba budoucí magistrátní koalice.

Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru