
Strakova akademie otevře dveře. Zpřístupněna bude i její zahrada, zaparkují v ní veteráni
Strakova akademie byla postavená v letech 1891 až 1895 a sloužila jako ústav pro nemajetné české šlechtice, kteří v budově získávali šlechtické dovednosti, jako šerm, plavání nebo rozšířenou výuku cizích jazyků.
V období I. světové války akademie fungovala jako vojenský lazaret a v průběhu období první republiky byla sídlem státních úřadů i například dívčího internátu. Sídlem vlády se objekt stal v roce 1939 a s krátkou přestávkou let 1942 až 1945 je jím až dodnes.
Trasa prohlídky povede přes vstupní halu do zasedacího sálu vlády, následně k fotogalerii všech českých a československých premiérů, až do nového i starého tiskového sálu. Prohlídku návštěvníci zakončí na zahradě.
Prohlídky budou probíhat od 9 do 16 hodin, kdy se na trasu pod vedením průvodce vydá poslední skupina. Výchozím bodem pro ně bude hlavní vchod do Strakovy akademie na nábřeží Edvarda Beneše. V letošním roce se Strakova akademie otevře ještě jednou, a to na státní svátek 28. října.
Výstava historických vozidel
Spolu se Dnem otevřených dveří ve Strakově akademii se bude na její zahradě, která se v sezoně o sobotách otevírá veřejnosti, konat výstava historických automobilů z druhé poloviny minulého století.
„Výstava historických automobilů navazuje na úspěch loňské prezentace, která přilákala o státním svátku na zahradu více než 2 000 návštěvníků. I letošní rok chceme veřejnosti ukázat další retro automobily nebo motocykl Hradní stráže BMW R69S,” uvádí zástupce vedoucí Úřadu vlády a vrchní ředitel Sekce pro právo a ekonomiku Filip Minář.
Expozice bude zdarma přístupná veřejnosti od 10 do 18 hodin. Vstup na zahradu Strakovy akademie je z Kosárkova nábřeží. Výstavu pořádá Úřad vlády ČR ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Retro Auto Muzeem ze středočeských Strnadic, jehož sbírka čítá přes 200 automobilů.
„Upozorňujeme, že prohlídka Strakovy akademie (vstup na prohlídku z nábř. E. Beneše) bude zakončena vstupem do zahrady (východ na Kosárkovo nábř.). Z výstavy automobilů v zahradě Strakovy akademie (vstup na výstavu z Kosárkova nábř.) ovšem nebude možné přímo navázat na prohlídku Strakovy akademie,“ vysvětlila Martina Jelínková z odboru komunikace ÚV ČR.
Návštěvníci mohou také o nadcházejícím víkendu naposledy navštívit Vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. V uplynulé sezóně byla prohlídková trasa ve vile rozšířena o nahlédnutí do apartmánu o dvou pokojích v patře jihozápadního křídla, které jsou spojeny se soukromým životem Hany Benešové.