Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Strakova akademie otevře dveře, její zahradu ozvláštní historická vládní auta
28 zář
30 zář
Prohlídky
Zahrada Strakovy akademie. Foto: vlada.cz

Strakova akademie otevře dveře, její zahradu ozvláštní historická vládní auta

28. 9. 2023 - 30. 9. 2023
Strakova akademie v Praze 1 není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.

Jednací místnost vlády, tiskový sál nebo prostory, které využívá pro protokolární účely předseda vlády Petr Fiala. To je jen část zajímavých prostor ve Strakově akademii, které bude mít veřejnost možnost vidět při dni otevřených dveří. Návštěvníky v organizovaných skupinách provedou průvodci okruhem, který potrvá přibližně 40 minut.

Prohlídky budou probíhat 28. září od 9 do 17 hodin, poslední skupina vyrazí na návštěvnický okruh v 16 hodin. Výchozím bodem prohlídky je hlavní vchod do Strakovy akademie na nábřeží Edvarda Beneše.

V loňském roce se ve Strakově akademii uskutečnil jeden den otevřených dveří, a to rovněž v Den české státnosti, kdy i přes nepřízeň počasí přišlo 1 150 návštěvníků. Letos se sídlo vlády otevře sídlo ještě jednou, na státní svátek 28. října.

Výstava historických vládních vozidel

Spolu se dnem otevřených dveří ve Strakově akademii bude na zahradě Strakovy akademie zahájena výstava automobilů, které v minulosti využívali českoslovenští a čeští představitelé vládní moci od 60. let 20. století do začátku nového tisíciletí. Návštěvníci uvidí auta premiérů a ministrů, která byla historicky spjatá se Strakovou akademií.

„Tato výstava je pokračováním naší snahy otevřít rekonstruovanou zahradu Strakovy akademie co nejvíce veřejnosti a přilákat návštěvníky. Po výstavě 13 českých premiérů, která připomněla důležité momenty z funkčních období českých předsedů vlád, jsme připravili třídenní výstavu historických vozidel ústavních činitelů z druhé poloviny minulého století. K vidění bude například Tatra 603, která se vyráběla jen pro vládní činitele, unikátní Tatra 700, kterou nechal pro své účely zhotovit Miloš Zeman, nebo například Audi A8 Václava Klause. Vystavená vozidla také doplní vzácná Tatra 613 Speciál, která měla být po dosloužení zlikvidována,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Expozice bude zdarma přístupná veřejnosti od 28. do 30. září, vždy od 10 do 18 hodin. Vstup na zahradu Strakovy akademie je z Kosárkova nábřeží. Výstavu pořádá Úřad vlády ČR ve spolupráci s Retro Auto Muzeem ze středočeských Strnadic, jehož sbírka čítá přes 200 automobilů.

Prohlídka Strakovy akademie (vstup na prohlídku z nábř. E. Beneše) bude zakončena vstupem do zahrady (východ na Kosárkovo nábř.). Z výstavy automobilů v zahradě Strakovy akademie (vstup na výstavu z Kosárkova nábř.) ovšem nebude možné přímo navázat na prohlídku Strakovy akademie.


Autor: puc

Suchdol: Komentované prohlídky kaple svatého Václava

1. prosince 2023 v 09:04

Prosincové komentované prohlídky kaple svatého Václava a setkání se starostou Suchdola.

Zámek Troja a jeho zahrady oživí světelné instalace

26. listopadu 2023 v 09:06

Svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, je obdobím zimního slunovratu a tedy i nejdelších nocí v celém roce. Prostory Trojského zámku oživí 12. – 13. prosince unikátní světelné instalace.

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Neděle: Komentovaná vycházka po Vyšehradu

18. listopadu 2023 v 09:13

Naposledy v tomto roce v neděli 19. listopadu v rámci prohlídkového okruhu navštívíte nejzajímavější místa Vyšehradu spojená s jeho tisíciletým vývojem a legendami. Projdete tajemnými Martinskými kasematy, podíváte se do skrytého kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi Českého národního obrození

16. listopadu 2023 v 07:27

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

9. listopadu 2023 v 07:53

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor zvou na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v pátek 17. listopadu od 10 hodin.

Procházka olšanským 2. obecním hřbitovem

8. listopadu 2023 v 07:45

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Praha 2: Komentované vycházky po válečných hrobech na Olšanských hřbitovech

8. listopadu 2023 v 06:58

Celodenní program nabídne již tradiční vzpomínková akce Den válečných veteránů, která se bude konat v pátek 10. listopadu na náměstí Míru již podeváté.

Praha 6 hledá novou tvář a využití bývalého hřbitova Na Skalce

7. listopadu 2023 v 10:30

Na hřbitově se od roku 1888 nepohřbívá a hledá se způsob, jak jej citlivě upravit a do budoucna využít, to vše při zachování jeho romantické atmosféry a pietního charakteru s několika dochovanými torzy náhrobků.

Praha 2: Kryt Folimanka se otevře i v listopadu

6. listopadu 2023 v 10:27

Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční.

Vyšehradské setkání: Ve znamení sv. Petra

6. listopadu 2023 v 09:56

Vyšehradská kapitula je neodmyslitelně spjata s Vyšehradem již 953 let. Zažila vzestupy a pády, ale vždy určovala podobu Vyšehradu jako duchovního místa spojeného s počátky české státnosti a v symbolické rovině propojovala Vyšehrad s Římem.

Prohlídka Vyšehradského hřbitova s Kateřinou Konečnou

3. listopadu 2023 v 11:50

V sobotu 11. listopadu v 10:30 si připomenete počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované, a všimnete si i umělecké výzdoby, kterou tvořili naši sochaři a architekti.

Prohlídka Novoměstské radnice letos naposledy

28. října 2023 ve 12:34

Poslední letošní komentovaná prohlídka Novoměstské radnice se koná 7. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 1: Prohlídka Senátu PČR

23. října 2023 v 08:46

Praha 1 zve v pátek 27. října od 14 hodin k prohlídce zajímavých prostor Senátu PČR pod záštitou radní Ivany Antalové.

Další články
Nahoru