dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Straka přestane hrát schovku a pěkně se před Pražany vybarví
Mladé krasky jsou ve velmi dobré kondici. Foto: Václav Šilha / Zoo Praha

Straka přestane hrát schovku a pěkně se před Pražany vybarví

V březnu se chovatelům v pražské zoo podařilo rozmnožit krasky krátkoocasé jávské, které patří mezi nejohroženější ptáky světa. V přírodě jich žije pouze 100 až 250. Z 29 ptáků chovaných v lidské péči na Jávě jich bylo v roce 2015 převezeno 12 do Evropy. Jeden pár získala také Zoo Praha, které se jako první podařilo dovezené krasky rozmnožit. Tento týden se odchovaná mláďata stěhovala do zázemí venkovní voliéry, a tak je již od dneška mohou vidět návštěvníci zoo.

Krasky potřebují ke svému hnízdění klid, chovný pár proto žije v zázemí zoo. Dvě mláďata, která se vylíhla v březnu, jsou již však samostatná, a tak je včera chovatelé přestěhovali do zázemí venkovní voliéry.

Odchytu ptáků využili také k jejich prohlídce, zvážení a odběru vzorků potřebných k určení jejich pohlaví a prevenci. Obě odrostlá mláďata jsou ve velmi dobré kondici a váží 105 a 107 gramů.

Jsou již téměř k nerozeznání od svých smaragdových rodičů, i když ještě mají poslední pozůstatky zářivě modrého zbarvení, které je pro mláďata tohoto druhu typické.

Po prohlídce byly obě krasky převezeny do zázemí jedné z voliér poblíž Pavilonu tučňáků. Řada deseti voliér, která zde začíná, je určena právě velmi ohroženým druhům ptáků z oblasti Indonésie (zejména Jávy, Sumatry a Bali), na jejichž záchranu pražská zoo realizuje řadu projektů. Dnes otevřou chovatelé mladým kraskám venkovní část voliéry, a tak návštěvníci tyto vzácné a nádherné ptáky uvidí.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru