Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stovky vraků a nepoužívaných aut zmizely od loňska  z ulic Prahy 11 a 12
Ilustrační foto: archiv

Stovky vraků a nepoužívaných aut zmizely od loňska z ulic Prahy 11 a 12

Z ulic Prahy 11 zmizelo od loňského roku 112 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel bez technické prohlídky. Radnice to uvedla na svém FB profilu. V Praze 12 bylo zatím podle datové mapy odstraněno 125 nepoužívaných vozidel, která blokovala parkovací místa. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost na jaře roku 2020.

Na území jedenácté městské části zatím pracovníci městské příspěvkové organizace Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP), která odtahy v metropoli zajišťuje, z ulic odstranili 112 nepojízdných vozidel. Celkem jich v lokalitě podle radního pro dopravu v Praze 11 Martina Dušky (Piráti) bylo 315.

Většina nepoužívaných vozidel byla od jara roku 2020 odtažená. „Z původního čísla tři sta padesáti aut zbývá nyní sto dvacet. Pokud by ten trend pokračoval tímto tempem, tak jsem přesvědčený, že do roka už to budou jednotky," sdělil Duška.

V Praze 12 je podle dřívějšího vyjádření prvního místostarosty dvanácté městské části Vojtěcha Kose (ODS), v jehož gesci je doprava, okolo 200 autovraků. Radnice pro tuto agendu vyčlenila jednu administrativní pracovnici, která se zabývá výhradně vraky, a vytvořila webovou stránku praha12.cz/vraky, kde jsou bližší informace k odstraňování vraků a evidovaná nepojízdná auta jsou zobrazená na mapě.

Podle této datové mapy bylo zatím odstraněno 125 nepoužívaných vozidel a u dalších 37 nahlášených automobilů se jejich odstranění nyní řeší.

V Praze 10, která je druhou největší pražskou městskou částí, bylo k prošetření od loňského jara do poloviny letošního července nahlášeno 734 vozů. Už v polovině tohoto roku bylo podle mluvčího radnice Jana Hamrníka odtaženo 109 vraků. Další nepoužívané automobily odstranili sami jejich vlastníci.

Podle novely je možné nechat odtáhnout kromě zjevně nepojízdných vraků také vozidla, která nemají déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Odtahy dlouhodobě odstavených vozů v metropoli se podle dřívějších informací díky novele výrazně zvýšily.

Odtahy v metropoli zajišťuje Správa služeb hlavního města Prahy. Podle loňské novely vlastník komunikace nejprve vyzve provozovatele automobilu s déle než půl roku propadlou STK k tomu, aby vozidlo podrobil technické prohlídce, nebo je odstavil jinam.

Pokud dva měsíce nereaguje, je vůz na náklady města odstraněn. Provozovatel také dostane informaci, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace je může vydražit nebo zlikvidovat. U vraků to funguje podobně.


Autor: ČTK

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Další články
Nahoru