Dnes Pátek - oblacno 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Stovky vraků a nepoužívaných aut zmizely od loňska  z ulic Prahy 11 a 12
Ilustrační foto: archiv

Stovky vraků a nepoužívaných aut zmizely od loňska z ulic Prahy 11 a 12

Z ulic Prahy 11 zmizelo od loňského roku 112 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel bez technické prohlídky. Radnice to uvedla na svém FB profilu. V Praze 12 bylo zatím podle datové mapy odstraněno 125 nepoužívaných vozidel, která blokovala parkovací místa. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost na jaře roku 2020.

Na území jedenácté městské části zatím pracovníci městské příspěvkové organizace Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP), která odtahy v metropoli zajišťuje, z ulic odstranili 112 nepojízdných vozidel. Celkem jich v lokalitě podle radního pro dopravu v Praze 11 Martina Dušky (Piráti) bylo 315.

Většina nepoužívaných vozidel byla od jara roku 2020 odtažená. „Z původního čísla tři sta padesáti aut zbývá nyní sto dvacet. Pokud by ten trend pokračoval tímto tempem, tak jsem přesvědčený, že do roka už to budou jednotky," sdělil Duška.

V Praze 12 je podle dřívějšího vyjádření prvního místostarosty dvanácté městské části Vojtěcha Kose (ODS), v jehož gesci je doprava, okolo 200 autovraků. Radnice pro tuto agendu vyčlenila jednu administrativní pracovnici, která se zabývá výhradně vraky, a vytvořila webovou stránku praha12.cz/vraky, kde jsou bližší informace k odstraňování vraků a evidovaná nepojízdná auta jsou zobrazená na mapě.

Podle této datové mapy bylo zatím odstraněno 125 nepoužívaných vozidel a u dalších 37 nahlášených automobilů se jejich odstranění nyní řeší.

V Praze 10, která je druhou největší pražskou městskou částí, bylo k prošetření od loňského jara do poloviny letošního července nahlášeno 734 vozů. Už v polovině tohoto roku bylo podle mluvčího radnice Jana Hamrníka odtaženo 109 vraků. Další nepoužívané automobily odstranili sami jejich vlastníci.

Podle novely je možné nechat odtáhnout kromě zjevně nepojízdných vraků také vozidla, která nemají déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Odtahy dlouhodobě odstavených vozů v metropoli se podle dřívějších informací díky novele výrazně zvýšily.

Odtahy v metropoli zajišťuje Správa služeb hlavního města Prahy. Podle loňské novely vlastník komunikace nejprve vyzve provozovatele automobilu s déle než půl roku propadlou STK k tomu, aby vozidlo podrobil technické prohlídce, nebo je odstavil jinam.

Pokud dva měsíce nereaguje, je vůz na náklady města odstraněn. Provozovatel také dostane informaci, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace je může vydražit nebo zlikvidovat. U vraků to funguje podobně.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Další články
Nahoru