dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Stovky lidí diskutovaly v Uhříněvsi o dokončení Pražského okruhu
O setkání k Pražskému okruhu byl velký zájem.

Stovky lidí diskutovaly v Uhříněvsi o dokončení Pražského okruhu

Zhruba tři stovky Pražanů se přišlo seznámit do divadla U22 v Uhříněvsi s aktuálním stavem přípravných prací na dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu, konkrétně tak zvané částí 511 propojující dálnici D1 s hradeckou dálnicí. 

„Cílem stavby je ochránit 300 až 400 tisíc Pražanů od negativních vlivů tranzitní nákladní a kamionové dopravy,” zdůraznil na setkání jeden z hlavních cílů této dlouhá léta chybějící důležité komunikace náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

V současné době ministerstvo životního prostředí posuzuje dokumentaci dopadů na životní prostředí, takzvanou EIA. Rozhodnout v této věci má ministerstvo do půl roku. Podle „realisticky optimistického” odhadu investora stavby, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), by v polovině roku 2018 mohla být podána žádost o vydání územního rozhodnutí, které by mohlo být vydáno v roce 2019. A pokud by bylo stavební povolení vydáno již o rok později, staveniště může být předáno ke stavbě v roce 2021. První řidiči by tak komunikaci 511 mohli začít využívat v roce 2025.

Stavba 511 má mít 12,5 kilometru, naprojektovány na ní jsou čtyři mimoúrovňové křižovatky a stavební náklady odhaduje ŘSD na 11,5 miliard korun. Další 3,5 miliardy jsou pak určeny na výkup pozemků. Komunikace má být vedena převážně zářezem do krajiny, dvěma tunely a bude doprovázena ochrannými valy a osmi a půl kilometry protihlukových stěn.

Do nadstandardního zlepšení ochrany životního prostředí a zmírnění potenciálních negativních dopadů se aktivně zapojuje i pražský magistrát. Ten chce nejen vykupovat pozemky na rozšíření ochranných zelených pásů kolem stavby a sázet stromy i další zeleň, ale dotčeným městským částem zaplatit či dopracovat chybějící městskou infrastrukturu – ať již rekonstrukci komunikací, parků či kanalizace.

Veřejné setkání k dostavbě Pražského okruhu - Uhříněves, 11. 5. 2017

„Chceme, aby okolí dálnice bylo přijatelnější pro všechny. Poučili jsme se z případu části okruhu u Jesenice a já mohu slíbit, že řešení 511 bude přijatelnější a příjemnější pro všechny,” zdůraznil náměstek Dolínek, který zároveň přislíbil i vytvoření nových dopravních vazeb pro cyklisty i pěší provoz. 

 V cílovém ideálním stavu by pak Praha mohla získat podle jeho slov novou zeleň o rozloze 252 hektarů. „Kvalitou to samozřejmě nebude druhý Průhonický park na pořádání rodinných pikniků, ale bude to užitná zeleň třeba pro kondiční běhání nebo venčení psů,” upřesnil náměstek.

Na setkání v Uhříněvsi informoval veřejnost i profesor František Lehovec z dopravní fakulty ČVUT o posouzení takzvané regionální varianty okruhu.  Ta podle expertních názorů nemá nejen oporu v územních plánech, ale ani nemá požadovanou podporu dotčených měst a obcí a navíc není projekčně připravena. 

Další setkání s veřejností je připraveno na 30. května v tělocvičně v pražských Běchovicích. O tomto setkání jsme informovali zde.


Zastupitelé TOP 09: Radní Plamínková (STAN) opakovaně sabotuje výstavbu Pražského okruhu

17. října 2017 v 07:00 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Jana Plamínková (STAN) dělá vše pro to, aby oddálila realizaci výstavby vnějšího Pražského okruhu, konkrétně silnice 511 a s ní spojené silnice I/12. Jménem hlavního města Prahy na Ministerstvo životního prostředí ČR odeslala stanovisko, na...

Pražská ODS: Radní Plamínková ohrozila dostavbu silničního obchvatu Prahy, chceme mimořádné zastupitelstvo

4. října 2017 ve 14:24 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražská ODS odmítá další obstrukce dostavby silničního obchvatu metropole ze strany Trojkoalice, jmenovitě radní za STAN Jany Plamínkové. Její asistent se měl 27. září na veřejném projednávání EIA ke stavbě 511 Pražského okruhu vyjádřit, že pokud nedojde k přepracování EIA v místě mimoúrovňové...

Praha ušla velký kus cesty, tvrdí odborníci EU k projektu dostavby Pražského okruhu

3. října 2017 v 08:35 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Slova chvály zazněla z úst odborníků Evropské unie na adresu hlavního města Prahy v souvislosti s postupem prací a komunikací dostavby Pražského okruhu v části 511 a související přeložky silnice I/12. „Existovaly jisté nedostatky v komunikaci, ale od té doby Praha urazila velký kus cesty,” uvedl...

Pro dostavbu Městského okruhu jsme udělali vše, tvrdí zastupitelský klub TOP 09 a nezávislých

26. září 2017 v 10:53 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

  „Dlouhodobým cílem klubu TOP 09 a nezávislých v zastupitelstvu hlavního města Prahy je dokončení dopravní infrastruktury metropole. Ve spolupráci s ODS proto iniciovali dnešní schůzi zastupitelstva, kterému předložili návrh veřejné zakázky na dostavbu městského a pražského okruhu. Přestože...

Neustupujme zelenému fanatismu, urychleně dokončeme vnitřní okruh, vyzývá pražská ODS

26. září 2017 v 10:09 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

„Na mimořádném zastupitelstvu bojuje pražská ODS za urychlenou dostavbu vnitřního okruhu. Magistrátní koalice podle ní projekt dlouhodobě odkládá, naposledy pod tlakem Strany zelených prosazovala projednání celé věci až na listopadovém jednání pražského zastupitelstva," uvedla pražská ODS...

Nepolitizujme Městský okruh, dostavme ho, vyzývá klub pražských zastupitelů ČSSD

25. září 2017 v 18:22 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

„Klub pražských zastupitelů za ČSSD odmítá politizaci tématu dostavby Městského okruhu (MO). Ten je potřeba především co nejrychleji dokončit. Zastupitelé za ČSSD proto nebudou hlasovat pro schválení programu mimořádného jednání zastupitelstva,“ uvedl zastupitelský klub sociální demokracie...

Další články
Nahoru