Stovky bystrých mozků získalo evropský grant, je mezi nimi i matematička z Univerzity Karlovy
28. listopadu 2022 08:32
Evropská výzkumná rada (ERC) rozdělila mezi mladé vědkyně a vědce celkem 636 milionů eur a pomáhá tak vynikajícím mladším odborníkům, kteří mají po doktorátu dva až sedm let zkušeností, rozjet vlastní projekty, vytvořit týmy a prosadit své nejslibnější nápady.
„Je radost vidět tuto novou skupinu bystrých mozků na začátku své kariéry, která je připravena posunout svůj výzkum do nových výšin. Nemohu dostatečně zdůraznit, že Evropa jako celek – jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU – musí nadále podporovat a posilovat své slibné talenty. Musíme povzbudit mladé výzkumníky, kteří jsou vedeni čirou zvědavostí, aby šli za svými nejambicióznějšími vědeckými nápady. Investice do nich a jejich hraničního výzkumu jsou investicemi do naší budoucnosti,“ uvedla u příležitosti předání grantů předsedkyně ERC Maria Leptinová.
Prostředky ERC investuje do vědeckých projektů zahrnujících všechny obory výzkumu od inženýrství přes vědy o živé přírodě až po humanitní vědy. „Cílem mého ERC projektu je změnit způsob, jakým lidé přistupují k vytváření a analyzování výpočetních algoritmů pro skutečně velké počítače, ty největší superpočítače na světě,“ vysvětlila Erin Carson, která před svým působením na Matematicko-fyzikální fakultě UK vystudovala informatiku na University of Virginia a pokračovala na Ph.D. na University of California.
V roce 2016 přijela na Matfyz na pozvání zdejšího profesora Katedry numerické matematiky Matfyz Zdeňka Strakoše. „Velmi si vážím toho, že s Erin mohu spolupracovat, je to veliká radost. Mohla si vybrat z řady velmi významných světových pracovišť. To, že pracuje na naší fakultě je pro Univerzitu Karlovu mimořádným přínosem a věřím, že bude mít brzy zajištěnu trvalou pozici a perspektivu. Kéž bychom podobných mimořádných lidských i profesionálních osobností získávali co nejvíce,” uvedl Strakoš.