Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Stovky bystrých mozků získalo evropský grant, je mezi nimi i matematička z Univerzity Karlovy
Informatička a matematička Erin Carson. Foto: Michal Novotný

Stovky bystrých mozků získalo evropský grant, je mezi nimi i matematička z Univerzity Karlovy

Evropská výzkumná rada udělila granty ve výši přes šest set milionů eur začínajícím vědeckým talentům v celé Evropě. Mezi čtyřmi sty výzkumnic a výzkumníků je také Erin Carson z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (UK). Informatička a matematička bude díky pětiletému grantu analyzovat numerické výpočty a hledat nové algoritmy pro výpočetní systémy. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Evropská výzkumná rada (ERC) rozdělila mezi mladé vědkyně a vědce celkem 636 milionů eur a pomáhá tak vynikajícím mladším odborníkům, kteří mají po doktorátu dva až sedm let zkušeností, rozjet vlastní projekty, vytvořit týmy a prosadit své nejslibnější nápady.

„Je radost vidět tuto novou skupinu bystrých mozků na začátku své kariéry, která je připravena posunout svůj výzkum do nových výšin. Nemohu dostatečně zdůraznit, že Evropa jako celek – jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU – musí nadále podporovat a posilovat své slibné talenty. Musíme povzbudit mladé výzkumníky, kteří jsou vedeni čirou zvědavostí, aby šli za svými nejambicióznějšími vědeckými nápady. Investice do nich a jejich hraničního výzkumu jsou investicemi do naší budoucnosti,“ uvedla u příležitosti předání grantů předsedkyně ERC Maria Leptinová.

Prostředky ERC investuje do vědeckých projektů zahrnujících všechny obory výzkumu od inženýrství přes vědy o živé přírodě až po humanitní vědy. „Cílem mého ERC projektu je změnit způsob, jakým lidé přistupují k vytváření a analyzování výpočetních algoritmů pro skutečně velké počítače, ty největší superpočítače na světě,“ vysvětlila Erin Carson, která před svým působením na Matematicko-fyzikální fakultě UK vystudovala informatiku na University of Virginia a pokračovala na Ph.D. na University of California.

V roce 2016 přijela na Matfyz na pozvání zdejšího profesora Katedry numerické matematiky Matfyz Zdeňka Strakoše. „Velmi si vážím toho, že s Erin mohu spolupracovat, je to veliká radost. Mohla si vybrat z řady velmi významných světových pracovišť. To, že pracuje na naší fakultě je pro Univerzitu Karlovu mimořádným přínosem a věřím, že bude mít brzy zajištěnu trvalou pozici a perspektivu. Kéž bychom podobných mimořádných lidských i profesionálních osobností získávali co nejvíce,” uvedl Strakoš. 


Autor: Jan Puci

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Dnes v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

Včera v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

Včera ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru