Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stovky bystrých mozků získalo evropský grant, je mezi nimi i matematička z Univerzity Karlovy
Informatička a matematička Erin Carson. Foto: Michal Novotný

Stovky bystrých mozků získalo evropský grant, je mezi nimi i matematička z Univerzity Karlovy

Evropská výzkumná rada udělila granty ve výši přes šest set milionů eur začínajícím vědeckým talentům v celé Evropě. Mezi čtyřmi sty výzkumnic a výzkumníků je také Erin Carson z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (UK). Informatička a matematička bude díky pětiletému grantu analyzovat numerické výpočty a hledat nové algoritmy pro výpočetní systémy. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Evropská výzkumná rada (ERC) rozdělila mezi mladé vědkyně a vědce celkem 636 milionů eur a pomáhá tak vynikajícím mladším odborníkům, kteří mají po doktorátu dva až sedm let zkušeností, rozjet vlastní projekty, vytvořit týmy a prosadit své nejslibnější nápady.

„Je radost vidět tuto novou skupinu bystrých mozků na začátku své kariéry, která je připravena posunout svůj výzkum do nových výšin. Nemohu dostatečně zdůraznit, že Evropa jako celek – jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU – musí nadále podporovat a posilovat své slibné talenty. Musíme povzbudit mladé výzkumníky, kteří jsou vedeni čirou zvědavostí, aby šli za svými nejambicióznějšími vědeckými nápady. Investice do nich a jejich hraničního výzkumu jsou investicemi do naší budoucnosti,“ uvedla u příležitosti předání grantů předsedkyně ERC Maria Leptinová.

Prostředky ERC investuje do vědeckých projektů zahrnujících všechny obory výzkumu od inženýrství přes vědy o živé přírodě až po humanitní vědy. „Cílem mého ERC projektu je změnit způsob, jakým lidé přistupují k vytváření a analyzování výpočetních algoritmů pro skutečně velké počítače, ty největší superpočítače na světě,“ vysvětlila Erin Carson, která před svým působením na Matematicko-fyzikální fakultě UK vystudovala informatiku na University of Virginia a pokračovala na Ph.D. na University of California.

V roce 2016 přijela na Matfyz na pozvání zdejšího profesora Katedry numerické matematiky Matfyz Zdeňka Strakoše. „Velmi si vážím toho, že s Erin mohu spolupracovat, je to veliká radost. Mohla si vybrat z řady velmi významných světových pracovišť. To, že pracuje na naší fakultě je pro Univerzitu Karlovu mimořádným přínosem a věřím, že bude mít brzy zajištěnu trvalou pozici a perspektivu. Kéž bychom podobných mimořádných lidských i profesionálních osobností získávali co nejvíce,” uvedl Strakoš. 


Autor: Jan Puci

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru