dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Stovky vraků ročně přibudou v Praze, z ulic zmizí sotva pětina
Ilustrační foto: archiv MHMP

Stovky vraků ročně přibudou v Praze, z ulic zmizí sotva pětina

Správa služeb hlavního města (SSHMP) v letošním roce označila v ulicích Prahy celkem 227 odstavených aut jako vraky, z toho 44 jich nechala zlikvidovat. Loni za stejné období bylo označeno za vrak 594 vozů. ČTK to dnes sdělil provozní náměstek ředitele SSHMP Libor Kousal. Přestože počet vraků celkově klesl, některé z radnic jejich počet stále trápí. Problémem zůstávají například na Jižním Městě.

Správa letos přijala 1256 oznámení obyvatel o tom, že v jejich okolí stojí nepojízdný automobil – z nich 239 bylo označeno jako vrak. Loni za stejné období lidé nahlásili 1640 případů, SSHMP pak 594 vyhodnotila jako vrak a 104 aut nechala ekologicky zlikvidovat. Proč počet odstavených vraků klesl, není zřejmé.

Potíže s vraky dál působí problémy v městských částech mimo centrum. „Potýkáme se s nimi prakticky denně, většinou se jedná o běh na dlouhou trať. Na Jižním Městě vraků i přes snahu úředníků přibývá. Odstranění jednoho z nich je od úředníka téměř hrdinský čin," uvedl mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák. Například v ulici Květnového Vítězství na Hájích jsou nedaleko sebe hned čtyři odstavená auta, ze dvou vytekly provozní kapaliny.

Potíže s vraky eviduje například rovněž Praha 4. „Za městskou část mohu říct, že to problém je. Na území Prahy 4 se jednalo od začátku roku 2016 o zhruba 25 vraků," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

O likvidaci vraku musí rozhodnout úředníci. „SSHMP zajistí odtah a ekologickou likvidaci vraku na základě pokynu příslušného silničního správního úřadu," uvedl Kousal.

vraky-v-praze-nahled Problém je podle radnic v nejednoznačné definici vraku v zákoně. „Vrakem lze nazvat pouze vozidlo, které je pro závady nezpůsobilé provozu a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce. Z toho vyplývá, že ani vozidlo bez registrační značky není vrakem," upozornil Dvořák.

„Definice vraku je natolik nejednoznačná, že úředník raději přizve soudního znalce pro určení ceny, aby v případě žaloby úředníkovi nezbyly jen oči pro pláč," dodal.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru